Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowy wyjazd do Arboretum - 08.06.2017

Obecny Zarząd im. Stanisława Staszica w Oławie pierwszy raz w historii Ogrodu zorganizował wycieczkę dla naszych działkowiczów – mieszkańców Oławy.

 W dniu 3.06.2017 roku w godzinach porannych wyruszyliśmy w kierunku Barda do Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Mieliśmy okazję nie tylko zwiedzić przepiękna świątynię, ale również istniejącą pod Bazyliką ruchomą szopkę. Kolejnym punktem programu była Kaplica Czaszek w Kudowie. Prosto z Kudowy udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Ostatnim i najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Arboretum w Wojsławicach, które powstało w 1811 roku, kiedy to właściciele wsi aklimatyzują pierwsze drzewa obcego pochodzenia, głównie północnoamerykańskie. W 1920 r. odnotowano na terenie ogrodu ok. 300 odmian różaneczników.

Obecnie wszystkie okazy roślin posiadają szczegółową dokumentację, etykiety informacyjne, a unikaty specjalne tablice opisowe. Arboretum służy nauce oraz tysiącom gości, których przyciąga tu bujna przyroda i  największe w Polsce kolekcje: Narodowa Kolekcja Historycznych Odmian Różaneczników Rasy Łużyckiej, bukszpanów i największa w Europie kolekcja liliowców.

W trakcie ostatniego postoju, mieliśmy również okazję nie tylko dokonać wspaniałych zakupów dostępnej roślinności, ale również uraczyć się ciepłym posiłkiem przygotowanym przy ognisku.

 

Z uwagi na duże zainteresowanie, Zarząd nie wyklucza w przyszłości zorganizowania kolejnych wycieczek, które pozwolą nie tylko zwiedzić nasze piękne polskie zabytki, ale również zapoznać się z bogatą roślinnością – często uprawianą na działkach.

 

Sebastian Hruszczak

Prezes ROD im. Stanisława Staszica w Oławie

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio