Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

TVP traci rzesze widzów - 06.06.2017

Telewizja Polska stała się mniej obiektywna, a jej programy informacyjne są w opinii respondentów coraz mniej wiarygodne – wynika z ostatnich sondaży. Ma to spore przełożenie na wyniki oglądalności. Według majowych danych zarówno TVP1 jak i TVP 2 tracą ogromną liczbę widzów.

W maju opublikowano sondaże, z których jasno wynika, że odwołany niedawno Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu nie jest jedynym problemem publicznego nadawcy. Z badania przeprowadzonego przez SW Research dla portalu RP.pl dowiadujemy się, że Telewizja Polska kierowana przez Jacka Kurskiego stała się w opinii 2/3 ankietowanych mniej obiektywna, a jedynie 16 proc. uważa, że jest odwrotnie (swojego stanowiska w tej sprawie nie określiło 18 proc. badanych). 

Również programy informacyjne i publicystyczne nadawane przez TVP nie cieszą się uznaniem widzów. Według 32 proc. badanych nie zasługują one na zaufanie - wynika z badania CBOS. Grupa osób tak negatywnie oceniających wiarygodność TVP wzrosła o 20 proc. w porównaniu z badaniem z 2012 r., natomiast grupa osób uważających, że TVP zasługuje na zaufanie stopniała o 16 punktów procentowych. Jak ponadto wynika z badania, jedynie 21 proc. respondentów uważa, że polityczne nastawienie programów informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej jest bezstronne (w 2012 r. uważało tak ponad dwukrotnie więcej ankietowanych).

Konsekwencją utraty w oczach telewidzów wiarygodności i obiektywizmu są fatalne wyniki oglądalności. Według danych Nielsen Audience Measurement z maja 2017 r., TVP1 i TVP2 straciły blisko 150 tys. widzów w porównaniu do maja 2016 roku. To największe spadki spośród głównych stacji telewizyjnych w Polsce. Jeśliby zestawić te liczby z takim samym okresem z ubiegłego roku okazuje się, że TVP1 straciła ponad 11 proc., a TVP2 blisko 16 proc. widzów. Jeszcze gorzej prezentują się dane w najważniejszej pod względem reklamowym grupie wiekowej, czyli tzw. grupie komercyjnej 16-49. W niej TVP2 straciła niemal 20 proc. a TVP1 15,5 proc. widzów.

 

Coraz mniejszą popularnością cieszą się również programy informacyjne Telewizji Polskiej. Zarówno Wiadomości, Teleexpress i Panorama odnotowały znaczny odpływ telewidzów. W maju 2017 programy te oglądało łącznie ponad 400 tys. osób mniej niż rok wcześniej w porównywanym okresie.

Zarówno bardzo negatywne opinie ankietowanych na temat TVP, jak i znaczny odpływ widzów to dowody na coraz niższe standardy panujące u tego publicznego nadawcy. PZD również stał się niedawno ofiarą taniej nagonki medialnej, której efektem były nierzetelne i pozbawione dziennikarskiego obiektywizmu materiały opublikowane na antenach Telewizji Polskiej. Niestety nasze pisma w tej sprawie spotkały się jedynie z cynicznymi odpowiedziami Marcina Wolskiego (szef TVP2) oraz Jacka Kurskiego (prezes TVP) i uniemożliwiono nam sprostowania nieprawdziwych informacji pomimo, że uprawniają nas do tego odpowiednie zapisy  w Prawie Prasowym.

 

PG

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio