Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Relacja z wyjazdu do Arboretum w Wojsławicach - 31.05.2017

Dnia 26 maja 2017 roku instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej, członkowie zarządów ROD ds. oświaty i prezesi ROD wraz z instruktorem ds. ogrodnictwa OZ wybrali się do miejscowości Wojsławice koło Niemczy, w celu obejrzenia jedynej i unikatowej w Polsce kolekcji historycznych odmian różaneczników rasy łużyckiej. Ta wzorcowa kolekcja w 2011 roku została pozytywnie zweryfikowana przez komisję Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych uzyskując status Kolekcji Narodowej.

Spacerując po historycznej jak i współczesnej części Arboretum, wraz z przewodnikiem, wśród ogromnej ilości różaneczników uczestnikom wyjazdu została opowiedziana historia założenia kolekcji sięgającą przełomu XIX i XX w. przez słynny szkółkarski ród Seidlów w Grüngräbchen koło Drezna. Do czasów dzisiejszych dotrwało około 200 odmian, a wiele z nich to popularne do dziś, niewymagające i bardzo dekoracyjne krzewy, które cechują się wyrazistą barwą kwiatów, dużymi kwiatostanami oraz wysoką wytrzymałością na niskie temperatury (niektóre nawet poniżej −30˚C). Wojsławicka kolekcja obejmuje obecnie 117 odmian i 184 proweniencje, w tym różanecznik ’Von Oheimb Woislowitz’ – nazwany w 1906 r., przez hodowcę T.J.R. Seidla, na cześć założyciela Arboretum Fritza von Oheimba.

W Arboretum uprawiane są rośliny reprezentujące 585 rodzajów – unikatowe drzewa i krzewy liściaste, iglaste i byliny, w tym kolekcje roślin: starych odmian jabłoni, śliw i  grusz, magnolii, klonów, liliowców, hortensji, host, bukszpanów i dereni. Można zatem było podziwiać barwne kompozycje i zestawienia roślin, które razem stanowiły harmonijną całość ogrodu dendrologicznego. Była to również lekcja, pozwalająca utrwalić, bądź uzyskać informacje na temat warunków, jakie potrzebują wybrane rośliny do pełnego rozwoju. W trakcie spaceru, można było także zaobserwować wydzielone miejsca, w których znajdowały się kompostowniki i hotele dla owadów zapylających, niezbędne w każdym ogrodzie.

Ponadto mieliśmy okazję zobaczyć w galerii na terenie zabytkowego folwarku wystawę roślin pt. „Świat żurawek” .

Na zakończenie wielu uczestników wyjazdu odwiedziło lokalny punkt sprzedaży roślin posiadający m.in. byliny, pnącza, krzewy liściaste i iglaste, drzewa oraz przede wszystkim naszych głównych bohaterów czyli różaneczniki.

Opracowała: Ewa Majewska, Instruktor ds. ogrodnictwa

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.