Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy ze Świnoujścia chcą mieć swój sztandar - 31.05.2017

Społeczność działkowców z dziesięciu ogrodów działkowych w Świnoujściu podjęła na swoich walnych zebraniach decyzję o zakupie sztandaru. Trwa gromadzenie środków na realizację tego celu. Działkowcy zwrócili się już o zgodę do Krajowej Rady PZD. Inicjatywę objął swoim patronatem m.in. prezydent Świnoujścia.

- Idea własnego sztandaru dla ogrodów w Świnoujściu zrodziła się już w 2013 roku podczas obchodzonego przez ROD „Granica” jubileuszu 50-lecia ogrodu działkowego – wyjaśnia Teresa Napiórkowska, jedna z inicjatorek tego przedsięwzięcia, a także członek Prezydium OZ PZD w Szczecinie oraz prezes ROD” Granica”. – Mamy wiele okazji, podczas których przydałaby się godna reprezentacja naszego środowiska – przyznaje. Jak mówi, świnoujscy działkowcy to ludzie reprezentujący różne zawody, w różnym wieku, którzy potrafią skupić się na swojej pasji. Sztandar jest czymś wyjątkowym i szczególnym. Stanowi on znak tożsamości wspólnoty. Łączy tych, którzy chcą urzeczywistniać te same wartości, a dzięki temu stanowi również znak ciągłości i trwania. - Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa pozytywnie wpłynie na integrację naszego środowiska –dodaje Teresa Napiórkowska.

Przygotowanie ręcznie haftowanego sztandaru to nie tylko ogromna praca, ale i koszty, dlatego pomysł dojrzewał powoli przez kolejne lata. – W zeszłym roku mieliśmy 35-lecie PZD, w tym roku jubileusz 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce. Wspólnie z prezesami pozostałych ogrodów doszliśmy do porozumienia, że historia ogrodów działkowych w Świnoujściu musi zostać godnie upamiętniona i że już najwyższy czas mieć swój własny sztandar – mówi Teresa Napiórkowska. W tym roku nadarza się ku temu doskonała okazja. To właśnie w Świnoujściu planowane są obchody okręgowych dni działkowca.

Działkowcy na walnych zebraniach projekt poparli z dużym entuzjazmem. Swojej pomocy nie odmówił także Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, który docenia pracę działkowców i ogrody działkowe. Udostępnił działkowcom stronę urzędu miasta, by mogli ogłosić zbiórkę na sfinansowanie całości tej społecznej inicjatywy. Działkowcy otrzymają także finansowe wsparcie od Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie.

Do połowy czerwca Komitet Organizacyjny wraz z zarządem ROD „Granica” prowadzą zbiórkę funduszy przeznaczonych na realizację zakupu sztandaru. Jego produkcja zajmie co najmniej miesiąc. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na ok. 7 tys. złotych. Około 80% środków będzie pochodziło ze środków własnych działkowców i PZD. Jednak organizatorzy liczą także na dobrą wolę przyjaciół ogrodów działkowych i prywatnych sponsorów. Pragnącym dołączyć do grona wspierających tę społeczną inicjatywę podajemy numer konta, na które można przekazywać środki; Bank Spółdzielczy w Wolinie nr konta 49 9393 0000 0014 6131 2000 0020. Organizatorzy zapewniają,  że na drzewcu sztandaru może być umieszczona tabliczka z danymi fundatora.

Jest już gotowy projekt wizualny sztandaru. Z jednej strony mają to być symbole i logo PZD, z drugiej herb Świnoujścia, na wykorzystanie którego wyraził już zgodę prezydent tego miasta. Każdy ze świnoujskich ROD będzie miał swój gwóźdź, na którym będzie wyryta nazwa ogrodu i rok jego założenia.

 

AH

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.