Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Trzy działki w ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy do dyspozycji uczniów Szkoły Podstawowej im. KEN - 29.05.2017

Zarząd ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy przekazał 3 działki do dyspozycji Szkoły Podstawowej im. KEN w Łobżenicy. Celem tego przedsięwzięcia jest wprowadzenie dzieci w obszar edukacji ekologiczno - przyrodniczej. Pracy w ogrodzie jest wiele. Nakład finansowy jest również ogromny. Udało się nam otrzymać dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jesteśmy w trakcie zagospodarowywania terenu. Prace działkowe rozpoczęły się już w marcu. Teren został przygotowany pod uprawę. Uczniowie posadzili drzewka i krzewy owocowe, została zasiana trawa. Gdy trawa wzejdzie postawimy klatkę meteorologiczną, która już czeka na swoje miejsce w terenie. Zamówione zostały również plansze dydaktyczne. W bieżącym roku zaplanowaliśmy, iż wydzielimy część sadowniczą i rekreacyjną. W następnym z kolei zajmiemy się częścią, w której wygospodarujemy miejsce na ogródek warzywny. Uzyskaliśmy dofinansowanie w ramach inicjatyw lokalnych. Z tych pieniążków zakupimy narzędzia ogrodnicze, węże do podlewania, konewki. Postawimy równie ławki i stoły w części rekreacyjnej.

Ogródek szkolny jest miejscem, które umożliwia dzieciom codzienne bezpośrednie obcowanie z przyrodą, pozwala na kształtowanie postaw proekologicznych, uczy działania zespołowego, planowania. W szkolnym ogrodzie można prowadzić systematyczne, codzienne obserwacje przez cały rok. Ten „zielony gabinet” można dostosowywać na bieżąco do potrzeb dydaktycznych (sadzić odpowiednio dobrane rośliny itp.) oraz rekreacyjnych społeczności szkolnej.
Realizacja zagospodarowywania naszego ogrodu będzie również doskonałym sposobem do pokazania uczniom innych, ciekawych sposobów spędzania wolnego czasu, umożliwi integrację środowiska szkolnego i lokalnego, a także nauczy ich odpowiedzialności za wywiązanie się z podjętego zobowiązania. Ponadto praca w ogródku szkolnym nauczy dzieci ile wysiłku trzeba włożyć w pielęgnację terenów zielonych. Mamy nadzieję iż, wiedza ta przełoży się na poszanowanie przyrody w najbliższym otoczeniu.
Joanna Dombetzka.

 

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio