Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy ROD "Grażyny" razem w trosce o przyrodę Oliwy - 23.05.2017

Ponad 4 tony śmieci  i 15m3 odpadów zielonych zebrała 30 osobowa społeczność Oliwy – działkowcy ROD Grażyny oraz okoliczni mieszkańcy. Akcja to wynik potrzeby uporządkowania terenów sąsiadujących z ROD Grażyny w Gdańsku–Oliwie (wzdłuż torów kolejowych, Potoku Oliwskiego oraz Zbiornika Retencyjnego Grunwaldzka od strony ROD Grażyny).

Teren sąsiadujący z Rodzinnym Ogrodem Działkowym Grażyny w Oliwie od lat stanowi miejsce spotkań szczególnie ulubione przez młodzież, ale przede wszystkim przez osoby bezdomne oraz  utrzymujące się ze zbieractwa złomu. Zarośla wzdłuż Potoku Oliwskiego stanowią też miejsce nielegalnego składowania śmieci. W efekcie teren bezpośrednio sąsiadujący z ROD Grażyny jest znacznie zaśmiecony i niebezpieczny. Na porządku dziennym znaleźć tu można plastikowe i szklane butelki (również potłuczone), puszki, rozmaite śmieci, opalane kable, elektrośmieci.

 

Chcąc poprawić obecny stan działkowcy ROD Grażyny podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczego Członków podjęli decyzję o wspólnym porządkowaniu terenów w dniu 20 maja br. Zarząd ROD Grażyny nawiązał współpracę z ZDiZ w Gdańsku, które udostępniło kontener na śmieci. Ogród sfinansował wynajem kontenera na odpady zielone. Działkowcy użyczyli własne narzędzia – taczki, widły, grabie, rękawice, a co najważniejsze poświęcili czas, wnieśli chęci i energię. Do pracy przyłączyło się też kilka osób, które o akcji dowiedziały się z afiszy informacyjnych rozwieszonych na siatce ROD Grażyny, a którym bezpieczeństwo i piękno otaczającej przyrody są bliskie.

„Każdy wiedział co robić. Nawet nasze ogrodowe  maluchy – czterolatki Amelka i Piotruś, w zgodzie i przekonaniu, że trzeba dbać o naszą przyrodę. Takiego zaangażowania i zapału całej naszej społeczności pewnie nie jeden ogród mógłby nam  pozazdrościć. To buduje, cieszy, daje nadzieję na dalszą współpracę.” – mówi Anna Horak, prezes ROD Grażyny.

 

W efekcie blisko trzygodzinnej społecznej pracy teren sąsiadujący z ROD Grażyny został wysprzątany, a obydwa kontenery maksymalnie załadowane.

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek i wspólny posiłek. Zmęczeni, ale w dużym zadowoleniu, żartując i planując kolejne akcje zjedzono pyszne grillowane kiełbaski ze swojskim keczupem z cukinii i kiszonymi ogórkami – produktami p. Eli, działkowca ROD Grażyny.

Anna Horak

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.