Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Kiermasz Ogrodniczy "Pamiętajcie o ogrodach" - 23.05.2017

W weekend 13-14 maja 2017 r., w Szczecinie odbył się XXXIV Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”.

Równocześnie z kiermaszem cykl imprez na Wałach Chrobrego rozpoczął Piknik nad Odrą. Obie imprezy zgromadziły tłumy odwiedzających, tym bardziej, że pogoda dopisała. Polski Związek Działkowców tradycyjne  uczestniczy w kiermaszu, w tym roku promowaliśmy 120 lecie istnienia ogrodów działkowych na ziemiach polskich. Jest to również 70-lecie istnienia ogrodów działkowych na ziemiach odzyskanych. Mamy ciekawą historię i warto o niej mówić. 

Cieszy to, że choć wiele się zmieniło i zmienia nadal, to młodzi wciąż są zainteresowani działkami i ciągle o nie pytają podczas kiermaszu. Tu mają możliwość bezpośredniego kontaktu z instruktorami, członkami zarządów ROD i Okręgu, dyżurujących w naszym namiocie i służących radą. Zadają konkretne pytania, wiedzą, czego chcą. Dopytują o formalności, stan prawny gruntów, nie chcą tymczasowości. Zdają sobie sprawę z korzyści jakie niesie działka nie tylko dla nich samych ale również dla całych rodzin.

Promujemy już kolejny sezon owady pożyteczne i zapylające. Propagujemy domki dla owadów, rośliny miodo – i nektarodajne, by było ich więcej w ogrodach dla potrzebnych nam sprzymierzeńców. Temat jest na czasie i wiele osób było nim zainteresowanych.

Tradycyjnie już nasi instruktorzy  krajowi i okręgowi Społecznej Służby Instruktorskiej badali pH przyniesionych próbek ziemi, udzielali porad ogrodniczych. O czym  przypominało dzień przed kiermaszem Polskie Radio Szczecin.

Rozdawaliśmy Zieloną Rzeczpospolitą, „działkowca”, nasze ulotki, dla młodszych  i starszych przygotowaliśmy słodki poczęstunek.  Była też możliwość zakupu fachowej literatury.

Kiermasz zaliczamy do udanych, pogoda wreszcie wiosenna, choć na sam koniec przegoniła nas burza.

Instruktor ogrodowy OZ w Szczecinie

Justyna Sielicka

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio