Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Tygodnik pilski: Pilanie szukają działek. Gdzie i za ile? - 15.05.2017

Tygodnik Pilski w artykule pt." Pilanie szukają działek. Gdzie i za ile?" pisze o  powracającej modzie na działki, w szczególności wśród młodych mieszkańców Piły. Gazeta zauważa także zmieniające się oblicze działek. Obecnie to nie uprawy stanowią ich główną część. Coraz cześciej działka ma służyc jako miejsce spotkań i integracji na zielonej trwace. Tygodnik wyjaśnia tez wszystkim zainteresowanym, co mają zrobić, by posiadać działkę w ROD.

- Najwięcej wolnych działek jest w ROD imienia 40-lecia przy wyjeździe na Szydłowo oraz w ROD Kalinka przy ulicy Wypoczynkowej - wylicza na łamach gazety Marian Praczyk prezes OZ PZD w Pile. 

"Żeby zostać działkowcem, trzeba wnieść opłatę ogrodową oraz opłatę inwestycyjną. Ich wysokości są dla każdego ogrodu inne. Na przykład w ROD Przemysłów-ka przy ul. Chopina to 150 złotych opłaty ogrodowej dla osób, które nabyły działkę w danym roku plus 200 złotych opłaty inwestycyjnej (dla działki niezagospodarowanej). -Niebrakuje chętnych na działki, przychodzi sporo młodych osób i pyta o wolne tereny. W Pile tego problemu jeszcze nie ma, ale są miejscowości, gdzie jest więcej chętnych niż działek. Tak jest choćby w Wągrowcu czy we Wronkach - mówi Maria Fojt z OZ PZD w Pile".

Coraz więcej mieszkańców kupuje działki, by spędzać tam swój wolny czas ze znajomymi i rodzinami zamiast w dusznych i ciasnych mieszkaniach. Szacunki mówia o ok. 20 tys. Pilan, którzy działkują w tym mieście. Tygodnik zaznacza, iż "zakup" nie oznacza, iż nabywca staje się właścicielem gruntu. Płaci się jedynie za altane i nadzadzenia, które wyjkonał poprzedni właściciel. Jak zauważa Tygodnik Pilsk rozbieżność cen jest znacząca. Najtańszą działkę można nabyć już za 2,5 tysiąca złotych. Jednak ceny działek z altankami zaczynają się od 10 tysięcy złotych i rosną w górę, w zalezności od stanu i materiałów użytych do budowy.

 

Opr. AH na podstawie artykuły z Tygodnika Pilskiego

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio