Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Oświetlenie ROD w ramach budżetu obywatelskiego Sandomierza - 08.05.2017

W ROD im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu właśnie rozpoczęła się realizacja projektu wybranego w ubiegłym roku przez mieszkańców miasta w głosowaniu na budżet partycypacyjny 2017. Projekt dotyczący montażu oświetlenia w działkowych alejkach szacowany na ok. 23 tys. złotych zostanie zrealizowany i sfinansowany ze środków gminy.

- W kwietniu miasto przekazało nam środki na ten cel i podpisaliśmy już wstępna umowę z firmą, która będzie realizowała nasz projekt – wyjaśnia prezes ROD IM. T. Kościuszki w Sandomierzu Józef Rękas.

Inwestycja ta połączona jest z inwestycją ogrodową, która realizowana jest ze środków własnych działkowców, tj. montażem kamer, które będą służyć jako całodobowy monitoring na terenie ogrodu. Dotychczas po zmroku panowały w ogrodzie egipskie ciemności. Oświetlenie alejek, w połączeniu z monitoringiem nie tylko poprawi komfort, ale i bezpieczeństwo działkowców i osób korzystających z ogrodu. – Zaplanowane w inwestycji oświetlenie jest nowoczesne i oszczędne, bowiem lampy wyposażone będą w żarówki LED i będą miały czujnik ruchu, dzięki czemu zapalać będą się tylko wtedy, gdy ktoś pojawi się w alejce – mówi prezes Rękas.

To nie jedyne inwestycje w tym ogrodzie. W czerwcu ma ruszyć kolejna inwestycja, która ma na celu poprawę korzystania przez działkowców z ogrodu działkowego, a także przyczyni się do lepszego zagospodarowania tego terenu i wpłynie na poprawę estetyki wokół ogrodu. – W 2015 roku przedstawiłem podczas spotkania z burmistrzem i władzami miasta 15 potrzeb, które wynikają z zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Władze Sandomierza okazała się przychylne i doceniły aktywność Zarządu ROD przychylając się do złożonych propozycji. Wśród nich znalazło utwardzenie terenu wokół bramy wejściowej na ogród i wybudowanie w tym miejscu parkingu. To właśnie ta inwestycja ma ruszyć już w niedługim czasie. Także i ona sfinansowana będzie w całości ze środków budżetowych miasta.

Dotychczas Zarząd ROD borykał się z dość dużym problemem związanym z terenem wokół ogrodu, bowiem niektórzy mieszkańcy zrobili sobie tam dzikie wysypisko śmieci. Butelki, worki, odpady szpeciły to miejsce i zniechęcały do spacerów po ogrodzie. – Dwa lata temu, gdy nawiązaliśmy szeroką współpracę z policją i strażą miejską, która zamontowała przed ogrodem jedną kamerę, nieznacznie poprawiło się w tym względzie, ale niestety wciąż borykamy się z podrzuconymi śmieciami. Teraz w miejscu dzikiego wysypiska śmieci, chaszczy i zarośli powstanie piękny parking na ok. 80 samochodów – cieszy się prezes ogrodu, który ma nadzieję, że parking, oświetlenie i monitoring będą lekarstwem na dotychczasowe problemy ogrodu.

Ponadto działkowcy podczas tegorocznego walnego zebrania sprawozdawczego podjęli kolejną uchwałę inwestycyjną dot. wymiany ogrodzenia i furtek do ogrodu.

Zeszłoroczny sukces w głosowaniu na budżet partycypacyjny Sandomierza sprawił, że działkowcy będą próbować swoich sił także i w bieżącym roku. W przygotowaniu jest kolejny wniosek, tym razem chodzi o znacznie większa inwestycję. Zarząd ROD Kościuszki zaplanował doprowadzenie wody do każdej działki. Koszt inwestycji szacowany jest na 150 tys. złotych.

 – Burmistrz, który uczestniczył w naszym Walnym Zebraniu jest przychylny wszystkim naszym planom i inwestycyjnym. Można powiedzieć, że dał nam zielone światło, więc musimy z tego korzystać – mówi Prezes Józef Rękas, który ma nadzieję, że działkowcy zachęcą do udziału w budżecie partycypacyjnym swoich sąsiadów, rodziny i przyjaciół, dzięki czemu już w przyszłym roku będzie można zrealizować także i tę inwestycję w ramach budżetu obywatelskiego. AH

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio