Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Ciekawe krzewy na działkę – Hortensja bukietowa „VANILLE-FRAISE” - 28.04.2017

Hortensje kojarzą się głównie ze znanymi od lat hortensjami ogrodowymi, które zwracają uwagę różowymi, kulistymi kwiatostanami. Mają one jednak jedną wadę, która często bywa przyczyną niepowodzeń w uprawie – są wrażliwe na mróz. Ponadto kwitną na dwuletnich pędach, co często przysparza trudności w odpowiednim doborze terminu cięcia, co często – obok przemarznięcia –  jest główną przyczyną braku kwitnienia. Hortensje bukietowe są receptą na te wszystkie bolączki ogrodników ponieważ są odporne na mróz i kwitną co roku na młodych pędach.

Dlaczego odmiana „Vanille Fraise”? (Hydrangea paniculata), których dodatkową przewagą nad hortensją ogrodową jest kwitnienie latem aż do wczesnej jesieni, kiedy większość krzewów już jest po kwitnieniu. Hortensje bukietowe charakteryzują się zwykle dużymi , wiechowatymi kwiatostanami i większość odmian ma kwiaty białe, kremowe lub lekko różowe. „Vanille Fraise” jest na ich tle niezwykła ponieważ ma ona bardzo duże kwiatostany, do 40 cm dł!!! Barwa kwiatów jest także ciekawa i niezwykła. Początkowo są one białe, później szybko zmieniają się na intensywnie różowe, a nawet czerwoną. Krzew kwitnie od lipca aż do października, a jego rozmiary to zwykle około 1,5 m szerokości i wysokości.

Czy hortensje bukietowe są trudne w uprawie? Nie !!!

Wystarczy pamiętać, że hortensje potrzebują kwaśnego podłoża (najlpiej torf zmieszany z korą i glebą macierzystą) i stanowiska półcienistego, a reszta powinna się już udać. Nie są podatne na choroby, są całkowicie mrozoodporne (nie wymagają okrywania na zimę) i każdego roku wiosną można je przyciąć (o około 1/3 długości pędów), aby pobudzić roślinę do wytworzenia nowych pędów, na których latem pojawią się kwiaty. Hortensje bukietowe można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na większym balkonie lub tarasie.

Inne fajne odmiany hortensji bukietowej to np.: ’Limelight’, `Kyushu`,  ’Silver Dollar’, ’Phantom’, ’Pinky Winky’, ’Bobo’, ‚Candlelight’, ‚Magical Moonlight’.

Odmiana ta jest dostępna na www.dzialkowiecsklep.pl

 

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.