Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Sadownicy dla działkowców – Green Days w Nadarzynie - 20.04.2017

W dniach 7-9 kwietnia 2017 r. odbyły się Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Green Days w Nadarzynie koło Warszawy.  To pierwsza edycja tych targów adresowana do branży ogrodniczej, architektów krajobrazu, właścicieli ogrodów i działkowców. Przez trzy dni można było zwiedzać stoiska zorganizowane m.in. przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Polski Związek Pszczelarski.

Instytut Ogrodnictwa ze Skierniewic przygotował dla ogrodników –amatorów wiele atrakcji. Działkowcy mogli skorzystać z cyklu wykładów na tematy ogrodnicze m.in. związane z działkowym sadem.

Mgr Grzegorz Hodun zachęcał do włączenia się w europejski trend ratowania od zapomnienia starych odmian jabłoni. Zachwalał ich zalety – łatwość uprawy, olbrzymią ilość i różnorodność odmian (pod względem pory dojrzewania owoców, wyglądu, smaku, aromatu, sposobu zagospodarowania owoców), małą podatność większości odmian na choroby, dużą wytrzymałość na mróz większości z nich. Podkreślił jednocześnie, że wiele wspaniałych odmian odchodzi w zapomnienie z powodu ogromnej presji rynku nowych odmian, małej znajomości starych odmian, trudności z dostępnością drzewek starych odmian w handlu.

Zaprezentował na zdjęciach różnorodność odmian starych jabłoni, zachwycając uczestników wykładów ich niespotykanym bogactwem. Zaznaczył, że drzewa starych odmian mogą być z powodzeniem sadzone na działkach, a przy zastosowaniu współczesnych podkładek i sposobów formowania oraz prowadzenia korony, będą osiągały rozmiary porównywalne z innymi, nowymi odmianami. Obalił w ten sposób stereotyp starej odmiany jako dużego, rozłożystego drzewa, zbyt dorodnego aby mieć je na działce.

Dr Stanisław Pluta zachęcał natomiast uczestników wykładu do założenia jagodnika. Po jego prelekcji nikt nie mógł mieć wątpliwości, że warto go mieć na działce lub w przydomowym ogrodzie. Własne owoce smakują najlepiej, wiemy czym były nawożone, pryskane, w jaki sposób pielęgnowane. Ich uprawa dostarcza również ogromnej satysfakcji.  Przedstawił krok po kroku kolejne etapy tworzenia jagodnika – od decyzji, wyboru miejsca, po konkretne przykłady projektów jagodników. Podkreślił, że niezwykle istotne jest odpowiednie stanowisko – krzewy muszą mieć słońce, w przeciwnym razie owoców będzie mało, będą kwaśne i bez aromatu. Gleba dla jagodowych musi być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Wybór gatunków i odmian musi być przemyślany, dostosowany do powierzchni przeznaczonej pod jagodnik oraz ilości osób, które będą korzystać z owoców. Ostatnio w modzie są owoce jagody kamczackiej, jagody goji, świdośliwy i mini kiwi (aktinidia) – warto więc również na nie przeznaczyć na działce nieco miejsca. Podkreśli, że najlepszym podłożem do sadzenia roślin jagodowych jest kompost. Zaprezentował zestawienia polecanych na działki odmian poszczególnych gatunków krzewów jagodowych. Zwrócił uwagę, że niektóre z polecanych jeszcze do niedawna odmian – np. agrest Biały Triumf, Czerwony Triumf – nie powinny być sadzone na działkach z uwagi na dużą podatność na mączniaka, którego zwalczanie wymaga wielu chemicznych zabiegów ochrony.

Obaj wykładowcy są dobrze znani działkowcom. Są autorami licznych artykułów publikowanych na łamach miesięcznika „działkowiec” i „Mój Ogródek”, często prowadzą także szkolenia z zakresu sadownictwa organizowane przez OZ PZD.

M. Majkowska

 

 

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio