Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy szkolą dzieci jak zasadzić tulipany i wyhodować marchewkę - 07.04.2017

Uczniowie niektórych szkół podstawowych z Opolszczyzny mogą przekonać się jak wygląda praca działkowca; chociażby samodzielnie zasadzić tulipany czy wyhodować marchewkę. Działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych udostępniane są miejscowym szkołom jako działki  edukacyjne. Zainteresowanie jest ogromne. W przedsięwzięciu pośredniczy Okręgowy Zarząd Opolskiego PZD, który posiada informacje o liczbie i lokalizacji działek do zagospodarowania. 

Inicjatywę podjęto  przed rokiem. „Dzisiaj najwięcej szkół współpracuje z ogrodami działkowymi w okolicach Kędzierzyna Koźla. Wiele ogrodów, udostępnia działki edukacyjne, bo ciągle zgłaszają się nowi chętni” – mówi prezes OZ PZD  Bartłomiej Kozera.  Decyzja o sposobie zagospodarowania działki pozostawiana jest szkołom; uczniowie mają do pomocy gospodarza ogrodu, który służy radą i fachowym wsparciem.

Na Opolszczyźnie blisko 14 proc. z ogólnej liczby 38 tys. jest nieużytkowanych. „Niektóre zarządy ogrodów doskonale rozumieją, że trzeba wychować nowe pokolenie działkowców” – mówi  prezes OZ Opolskiego PZD. Szkoły zainteresowane udziałem w przedsięwzięciu  mogą zgłaszać się do OZ Opolskiego PZD.

Już od kilku lat na Opolszczyźnie organizowane są spotkania i imprezy w ogrodach działkowych właśnie z myślą o dzieciach. W roku ubiegłym Rodzinny Ogród Działkowy „Synteza” w Kędzierzynie-Koźlu zorganizował Dzień Dziecka. W tym sezonie zaprasza na „Spotkania z naturą” – chętni mogą odwiedzić ogród, zobaczyć jak wyglądają uprawy  roślin, posłuchać jak należy o nie dbać, poznać różne gatunki i odmiany.

Takich akcji jest zdecydowanie więcej. W tym roku OZ Opolskiego PZD poszedł jeszcze dalej.  Prezes Kozera liczy, że dzięki inicjatywie powiększy grono przyszłych działkowców. 

 

ED

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.