Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przegląd prasy na temat ogrodów działkowych i PZD - 29.03.2017

 • Portal www.krasnik24.pl informuje w artykule z 16 marca 2017 r., że „Drogowcy upierają się za drogą wojewódzką przez ogrody działkowe „Marzenie”. W przedstawionym przez planistów wariancie, droga wojewódzka nr 833 miałaby przebiegać – zgodnie z ustaleniami planistów – w formie ronda turbinowego u zbiegu ulic Granicznej i Urzędowskiej, a oznaczałoby to konieczność likwidacji wielu ogródków i podział Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Marzenie" na dwie części. Tymczasem działkowcy chcą żeby droga tworzyła skrzyżowanie u zbiegu ulic Urzędowskiej i Energetycznej. To ich zdaniem pozwoliłoby uchronić ROD przed częściową likwidacją. W ocenie drogowców przeniesienie skrzyżowania od którego początek brałby nowy przebieg drogi wojewódzkiej 833 spowodowałoby między innymi kolizję z istniejącymi budynkami i konieczność wyburzenia 2 budynków mieszkalnych i 3 gospodarczych. Ponadto skrzyżowanie zlokalizowane byłoby zbyt blisko istniejących budynków i utrudniłoby to komunikację.

 

 • Serwis www.trojmiasto.pl podaje w artykule z 16 marca 2017 r, że „Mieszkańcy nie chcą połączenia drogowego Orłowa z Małym Kackiem”. „Liczą, że uda im się przekonać władze Gdyni do zmian w projekcie planu miejscowego, zakładającym na terenie ogrodów działkowych budowę ulicy łączącej rondo Macieja Brzeskiego z ul. Wrocławską”. Chodzi o Rodzinne Ogrody Działkowe „Kaszubskie”. Miasto odpowiada, że takie rozwiązanie było w planach od dawna i jest konieczne. 

 

 • Serwis www.fakty.bialystok.pl w artykule „Zniknie trochę działek. Na ich miejscu będą drogi” z 19 marca br. informuje, że w Białymstoku w tym roku zlikwidowanych zostanie około 170 działek. „Działkowcy wiedzą, że w tym przypadku nie mają żadnych szans na zachowanie swoich terenów. W sprawie budowy ulic ma zastosowanie specustawa, która pozbawia w zasadzie kogokolwiek pola i możliwości do walki o własne grunty” – podaje serwis.

  Z informacji pozyskanych z OZ PZD wynika, że na podstawie specustawy  zlikwidowane zostaną działki w pięciu ogrodach: Mickiewicza, Słowackiego, Zastawki, Wojska Polskiego oraz Jutrzenki. „Działkowcy nie zostaną jednak z niczym. Okręgowy Zarząd prowadzi rozmowy z urzędem miasta na temat odszkodowań dla działkowców i terenu pod ogród zastępczy - mówi prezes Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD Andrzej Bojko.
  Chodzi o na grunty przy ul. Produkcyjnej, niedaleko wylotówki w kierunku Ełku. Miasto gwarantuje PZD, że na tym terenie nie są planowane żadne inwestycje. Dzięki staraniom PZD najpewniej za  około dwa lata działkowcy będą mogli myśleć o urządzaniu swoich oaz zieleni w nowym miejscu. Ogród ma zająć teren o powierzchni 5 hektarów.

 

 • Serwis www.eswinoujscie.pl informuje w dn. 20 marca br. w tekście „Dwa ogrody. Jeden zarząd”, że w sobotę, 18 marca, w świetlicy R.O.D. „Kotwica” dobyło się historyczne zebranie działkowców połączonych ogrodów: „Kotwica” i „Oaza” ze Świnoujścia.  Nowy ogród uchwałą walnego zebrania przyjął nazwę „Kotwica”, jednak docelowo będzie on podzielony na sektory; „Kotwica” i „Oaza”. Siedzibą zarządu pozostanie budynek dotychczasowego zarządu R.O.D. „Kotwica”. Dotychczas na tym terenie funkcjonowały dwa ogrody; każdy z nich miał swój odrębny zarząd. Według mapy geodezyjnej obydwa usytuowane były na tej samej działce.

 

 • Serwis www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl informuje 21 marca br. w tekście „Dzielnicowy bliżej nas” o spotkaniu w Iławie dzielnicowego z użytkownikami ogrodów działkowych. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzielnicowy apelował, by każdy pieszy o zmroku nosił element odblaskowy. Jest wówczas widoczny nawet z odległości 150 m. Bez odblasku zaledwie z 30-40 m. W trakcie spotkania omówiono ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz zasady korzystania z aplikacji. Przypomniał także o dbanie o bezpieczeństwo na działce. Zaznaczył, że należy pozamykać dokładnie wszystkie zamki w drzwiach i oknach w altankach, poprosić sąsiadów aby zwracali uwagę na działkę, zostawić im adres lub telefon, nie trzymać cennych przedmiotów w altankach. Warto  porobić zdjęcia, a nawet oznakować cenne przedmioty, aby po ewentualnej kradzieży czy włamaniu, dokładniej określić co zginęło.

 

 • „Głos Pomorza” w artykule 25 marca br. „Ogniska i dymy. To codzienność w słupskich ogrodach działkowych” informuje, że wraz z wiosną i ciepłymi dniami pojawiły się dymy nad słupskimi ogrodami działkowymi. Docierają do mieszkań i utrudniają życie słupszczan. Gazeta przypomina, że spalanie śmieci i liści na działkach jest zakazane. Grozi za to mandat od 20 do 500 zł. 

 

 • „Gazeta Wyborcza” w tekście „Najpierw budowa” z 27 marca br. opisuje planowaną inwestycję w Rzeszowie, u zbiegu ulic Małopolskiej i Kurpiowskiej – mają powstać dwa wieżowce Hartbexu. Planowane jest także przedłużenie ul. Małopolskiej i Kurpiowskiej. Ma przeciąć teren obecnych ogrodów działkowych. Planowana inwestycja Hartbexu ma zakończyć się w 2019 roku. Konkretne daty, dotyczące budowy drogi – nie padły.  

  ED

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio