Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy z Leszna walczą o budowę placu zabaw w ramach budżetu obywatelskiego - 24.03.2017

Po raz czwarty mieszkańcy Leszna zdecydują, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w mieście w 2017 roku w ramach funduszy przeznaczonych na Leszczyński Budżet Obywatelski (SBO). Tym razem pula środków jest rekordowo wysoka, bowiem do zgarnięcia jest aż milion złotych. Z kwoty tej chcieliby także uszczknąć na ogrodową inwestycję chcą także działkowcy z ROD „Kolejarz” w Lesznie.

Ogromnie cieszy, że zarządy ROD coraz częściej i chętniej uczestniczą w walce o środki z gminnych budżetów czy to pod postacią dotacji celowej czy środków w ramach budżetów obywatelskich.

- Złożyliśmy projekt dotyczący zagospodarowania terenu w pobliżu Domu Działkowca. Chodzi głównie o wymianę urządzeń znajdujących się na placu zabaw – wyjaśnia prezes Barbara  Gwardiak z ROD „Kolejarz” w Lesznie. Dotychczas ogród miał bardzo stary plac zabaw, a znajdujące się tam urządzenia nie miały stosownych atestów i dalsze korzystanie z nich przez dzieci mogło skończyć się tragedią. Dlatego zarząd ROD zdecydował się zawalczyć o dofinansowanie tej inwestycji z budżetu miejskiego. Ogród jest powszechnie dostępny, zaś ze znajdującego się tam starego placu zabaw korzystają chętnie okoliczni mieszkańcy domów jednorodzinnych. – Miasto nie buduje placów zabaw na osiedlach domów, dlatego ten w naszym ogrodzie był jedynym placem zabaw na tym terenie i codziennie korzystało z niego naprawdę spore grono dzieci – zaznacza pani prezes przyznając, że choć na pewno nie jest to piorytetowa dla miasta inwestycja, to liczy, iż tereny zabaw dla dzieci są dla miejskich urzędników równie ważne, jak potrzeby innych grup mieszkańców. Dlatego ma nadzieję, że połączone siły działkowców i ich rodzin, a także okolicznych mieszkańców sprawią, że uda się zdobyć odpowiednie poparcie dla tego projektu.

 

- W innym wypadku inwestycję budowy placu zabaw będziemy musieli odłożyć na kolejne lata, bowiem potrzeb inwestycyjnych w naszym ogrodzie nie brakuje – mówi prezes ROD Barbara Gwardiak.

Władz Leszna są działkowcom raczej przychylne, choć dotychczas nie uwzględniały potrzeb ogrodów działkowych w miejskim budżecie. Stąd też praktycznie każdy ogród musi realizować inwestycje we własnym zakresie, który jest ograniczony. Działkowcy mają nadzieję, że teraz się to zmieni, a projekt obywatelski złożony przez działkowców z ROD „Kolejarz” będzie pierwszą inwestycją w ROD sfinansowaną z budżetu miejskiego Leszna.

Głosowanie na „działkowy” projekt odbywać się będzie w dniach od 29 marca 12 kwietnia 2017 r.. Na obecnym etapie procedury wniosek ten został zatwierdzony przez zespół zajmujący się SBO działający w Urzędzie Miasta Leszno i znajduje się on na oficjalnej liście wniosków, które poddane zostaną głosowaniu przez wszystkich uprawnionych mieszkańców miasta. Oddanie głosu możliwe będzie zarówno przez internet lub osobiście na podstawie numeru PESEL oraz pod warunkiem zameldowania,  bądź zamieszkania na ternie Gminy Miasta Leszno.

 

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio