Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Suwałki przeznaczyły 100 tys. zł na dotacje celowe dla ROD - 06.03.2017

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz ogłosił nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Miasta Suwałk na rok 2017 dla rodzinnych ogrodów działkowych. Do rozdysponowania jest aż 100 tysięcy złotych! Pieniądze przeznaczone mogą być na remonty, budowę i modernizację ogrodów w Suwałkach. Wnioski można składać do 15 kwietnia 2017r.

– Każda inicjatywa Rodzinnych Ogródków Działkowych położonych na terenie Miasta Suwałki, która wpłynie na poprawę warunków do korzystania z terenów ma olbrzymią szansę by otrzymać dofinansowanie. Zgodnie z regulaminem udzielania dotacji do rozdysponowania jest 100 tysięcy złotych – zachęca działkowców do składania wniosków o dotację Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Inicjatywa prezydenta Suwałk to odpowiedź na zabiegi środowiska działkowego, które od lat próbowało przekonać prezydenta do inwestowania pieniędzy w rozwój ROD. – Wydeptaliśmy ścieżkę w gabinecie prezydenta Renkiewicza. Co najmniej dwa razy w roku spotykaliśmy się z prezydentem, zapraszaliśmy go na walne zebrania, by mógł spotkać się z działkowcami i posłuchać naszych racji, aż w końcu udało się przekonać zarówno jego, jak i Radę Miejską, że tereny ogrodów działkowych są de facto terenami miejskimi i powinny mieć możliwość i szanse pozyskiwania dotacji z budżetu miejskiego – mówi prezes największego w Suwałkach i na Podlasiu ROD Malwa Józef Demiańczuk.

Dotacja na wykonanie przedsięwzięcia w danym roku budżetowym może być udzielana do wysokości 50 % nakładów na dane zadanie inwestycyjne. Dzięki tym pieniądzom ogrody w Suwałkach mogą być jeszcze ładniejsze, lepiej wyposażone i być przez to jeszcze bardziej atrakcyjne dla mieszkańców miasta. Pieniądze z dotacji można spożytkować m.in. na poprawę alejek, ogrodzenia, oświetlenie, budowę placu zabaw czy miejsc do wspólnej rekreacji. ROD Malwa w Suwałkach ma już gotowy projekt, z którym ubiegać się będzie o dotację celową. – Chcemy wybudować wiatę z pomieszczeniem socjalnym oraz ścieżkę edukacyjną dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zgłosiły się do nas już chętne szkoły na lekcje biologii w ROD, a także chcemy wspólnie z Klubem Emerytów i Rencistów organizować na terenie ogrodu festyny i spotkania z mieszkańcami Suwałk. Do tego wszystkiego potrzebne jest nam zadaszone miejsce, w którym możemy zorganizować te inicjatywy – wyjaśnia prezes Demiańczuk. ROD Malwa w 2016 roku startował z innym projektem na budowę drogi dojazdowej do ogrodu w budżecie obywatelskim Suwałk, zdobywając piąte miejsce wśród kilkunastu zgłoszonych projektów, które przeszły pozytywną weryfikację. Choć różnica między głosami oddanymi na projekt działkowy, a zwycięskimi projektami wynosiła zaledwie kilkadziesiąt głosów, to nie udało się wówczas zdobyć dofinansowania, ale zarząd nie składa broni i zamierza startować w głosowaniu raz jeszcze, w bieżącym roku. – Tym razem pomogą nam także działkowcy z pozostałych suwalskich ROD – mówi prezes ROD Malwa i zaznacza, że pieniądze na dotację celowe to kolejna szansa po budżecie obywatelskim na pozyskanie pieniędzy na inwestycje w ROD. Prezes Demiańczuk jest przekonany, że suwalskie ogrody wykorzystają przeznaczone środki w 100%, bowiem podobnie, jak w wielu innych ROD w całym kraju, potrzeb jest wiele. Dzięki pieniądzom z miejskiego budżetu uda się zrealizować choć cześć zamierzeń.

 

AH

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.