Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Stanowiska i listy

"Nie ustają działania medialne przeciwko PZD" - 21.02.2017

Stanowisko Prezydium OZM PZD w sprawie nierzetelnych informacji medialnych oraz subiektywnych ocen działania PZD przedstawionych w magazynie TVP 2 „Ekspres Reporterów”

 

 

Niestety nie ustają działania medialne, mające na celu ukazanie zniekształconego obrazu ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ogrodowego PZD, na podstawie jednostkowych, lokalnych przypadków nieporozumień na linii działkowcy - Zarząd ROD.

Jeden z reportaży popularnego magazynu TVP 2 „Ekspres Reporterów”, który wyemitowany został w dniu 14 lutego br. poświęcony został trudnym relacjom pomiędzy działkowcami i zarządem jednego z ROD w Białej Podlaskiej. Jasno wyczuwalnym przesłaniem materiału miała być obrona, rzekomo krzywdzonych działkowców, przed zarządem ROD. Czy rzeczywiście reportaż ten pozwolił dokonać odbiorcy jednoznacznej oceny sytuacji?

Nie da się nie zauważyć, iż autorzy reportażu skupili się raczej na ukazaniu emocji i niezadowolenia, będących wynikiem sporów międzyludzkich. Znalazły się tam między innymi pretensje o wypowiedzenie dzierżawy działkowej motywowane hodowlą kotów na działce. Można było zobaczyć także frustracje i wyładowanie emocji prezesa w stosunku do działkowca, co zresztą miało swój finał w sądzie. Skupiono się także na kilku innych kwestiach, jak szczegóły zagospodarowania działki, obecność altany lub jej brak na działce członka zarządu ROD. Widzieliśmy także spór o rzeczywistych sprawców podpalenia jednej z altan. Można by powiedzieć, że to codzienne problemy setek innych zarządów ROD w Polsce i trudno na podstawie takich – subiektywnie ukazanych, naładowanych emocjami ludzi – obrazków oceniać funkcjonowanie całego Związku. A jednak po raz kolejny dziennikarze, bez wyjaśnienia podłoża konfliktu, jego rozwoju i rzeczywistego przebiegu spraw, grają na emocjach, przytaczając wypowiedzi osób, opowiadających się tylko po jednej stronie – także byłych już działkowców. Zabrakło obiektywnego potraktowania tematu i rozmowy z działkowcami mającymi odmienne zdanie. Jaki cel może mieć taka jednostronność? Z pewnością nie jest nim dążenie do wyjaśnienia realnych problemów ogrodu.

Jednak całkowitym zaskoczeniem było zaproszenie do zabrania głosu w powyższej sprawie pani senator Lidii Staroń, która nota bene reprezentuje ziemię olsztyńską.

Pani senator, bez dogłębnego zapoznania się z problemem i zasadami funkcjonowania ROD postanowiła zaatakować PZD i ustawę o ROD. To posunięcie autorów programu jednoznacznie pokazuje, że celem reportażu nie jest obrona działkowców. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż omawiane w programie sprawy toczyły się w trybie statutowym, sądowym i zostały zakończone. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to niestety kolejna odsłona medialnych ataków na PZD.

Powszechnie wiadomo, iż misją dziennikarstwa jest rzetelna informacja, a nie dokonywanie osądów, do czego powołane są sądy. Czy celem tego reportażu miała być obiektywnego potraktowania tematu i rozmowy z działkowcami mającymi odmienne zdanie. Jaki cel może mieć taka jednostronność? Z pewnością nie jest nim dążenie do wyjaśnienia realnych problemów ogrodu.

 

Za Prezydium

Janusz Górniak – Wiceprezes OZM PZD

Krzysztof Podlewski – Wiceprezes OZM PZD

 

Warszawa, 21.02.2017 roku

 

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.