Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Stanowiska i listy

"Sprawę przedstawiono jednostronnie i tendencyjnie" - 21.02.2017

14 lutego br., w TVP 2 w Magazynie Ekspres Reporterów, autor reportażu o ogrodzie działkowym w Białej Podlaskiej przedstawił szereg nieprawidłowości w zagospodarowaniu działki przez członka ogrodu i napięte stosunki między grupą trzech działkowców, a zarządem ogrodu.

Wydawało by się, że jest to sprawa z pogranicza codziennego życia, gdyż ogród działkowy to mała społeczność, gdzie mogą zdarzyć się takie czy inne incydentalne przypadki.

Z reportażu jasno wynikał negatywny stosunek całej trójki działkowców do zarządu, za egzekwowanie przepisów regulaminu dotyczących hodowli kotów na działce, czy innych powinności ustalanych przez walne zebrania sprawozdawcze członków.

Aby wyrobić sobie zdanie o konflikcie w tym ogrodzie, trzeba przedstawić sprawę od początku jej powstania, jej rozwój oraz porównać wypowiedzi dwóch stron. Tego w reportażu nie było.

Takie jednostronne pokazywanie zjawisk jest niedopuszczalne. Ma ono charakter manipulacji widzem i jest krzywdzące dla ludzi pomawianych i oskarżanych, a którzy nie mogą się bronić.

Sprawę przedstawiono jednostronnie i tendencyjnie. Tego robić nie wolno, bo rodzi to nienawiść i podjudza jednych przeciwko drugim.

Naszym zdaniem, autor powinien zebrać konkretny materiał i punkt po punkcie pokazać rozwój tego konfliktu i jego tło.

Zapytać jednak trzeba o cel tego reportażu, czy to była sprawa, która zasługuję na rangę ogólnopolską?

Ten reportaż wywołał fałszywy obraz o ogrodach działkowych, a tak w istocie przecież nie jest. Ten margines, jeżeli nawet był prawdziwy, nie może być absolutnie uogólniany.

Co tam robiła Pani Senator? Jaki to miało związek ze sprawą kotów? Wyglądało to niepoważnie. Jest tyle spraw ważnych do załatwienia w państwie, a parlamentarzyści zajmują się naprawdę sprawami błahymi.

Reportaż przedstawiony musi budzić nasz sprzeciw i oburzenie .

Stanowisko kierujemy do TVP2 i Krajowej Rady PZD.

W imieniu Prezydium -

Prezes 

Okręgowego Zarządu PZD

w Szczecinie 

mgr Tadeusz Jarzębak 

Sekretarz

Okręgowego Zarządu PZD

w Szczecinie 

Roman Krempski

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.