Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Seniorzy nie tylko na grządkach… - 14.02.2017

W Poznaniu jest 86 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, w powiecie poznańskim 50 ROD. Są w nich tysiące działkowców, z których jedna czwarta to seniorzy. Dlatego też od 2009 roku aktywnie działa Klub Seniora Działkowcy,  któremu przewodniczy Jolanta Mrozik. Jego spotkania odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 16.00 w siedzibie klubu w ROD Urodzaj przy ulicy Serbskiej. Jest decoupage – dekorowanie przedmiotów z różnych materiałów na święta Wielkanocne i Boże Narodzenie, Komunię, do mieszkań i na upominki. Jest szydełkowanie – tworzenie dekoracji z nici, wełny.

Co robią seniorzy gdy nie ma ich na działce? Oto kilka przykładów z ubiegłego roku. 19 maja 2016r w Ogrodzie im. Henryka Dąbrowskiego był się Piknik Seniora. Inicjatorem i organizatorem była Komisja Polityki Społecznej wchodząca w skład Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu, której przewodniczy Barbara Czapla. Piknik zaszczycił obecnością Prezes OZ PZD Zdzisław Śliwa. Ale najważniejszymi byli działkowcy seniorzy. To dla nich były wykonywane badania medyczne, porady prawników, policjantów i rehabilitantów. Miejską Radę Seniorów reprezentował Przewodniczący Zdzisław Szkutnik. Panie uczyły się sztuki decoupage i robótek ręcznych, panowie zebrali  się wokół grilla, aby później wspólnie tańczyć przy muzyce DJ Waldemara. Można było kupić tanio artystyczne wyroby podopiecznych Stowarzyszenia Osób Słabowidzących i Niewidomych „Ognik”. Za darmo można było otrzymać nagrody w konkursach wiedzy działkowej i gwary poznańskiej. Te oraz inne atrakcje, kawę i herbatę przygotował wspomniany Klub Seniora Działkowiec. Oczywiście nie byłoby tego – także kiełbasy i drożdżówek - bez sponsora. Był nim Urząd Miasta Poznania.

17 lipca po raz kolejny Piknik Wielkopolskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera odbył się w ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego.  Prezes Stowarzyszenia Elżbieta Fiszbach dziękując za udostępnienie Ogrodu na niedzielne popołudnie podkreślała znaczenie jakie dla chorych i ich opiekunów ma możliwość oderwania się choćby na krótko od szarej codzienności zmagania się z chorobą. Prezentowane było Poznańskie Pudełko Życia oraz urządzenie pozwalające seniorowi wezwanie pomocy, gdy nagle będzie jej potrzebował. Pracownicy oraz wolontariusze Stowarzyszenia serwowali podopiecznym potrawy z grilla, a po posiłku wspólnie śpiewano piosenki. Wszyscy odwiedzili najpiękniejszą w  Ogrodzie działkę Marianny Kubickiej. Wszyscy życzyli też sobie, aby za rok spotkać się w cieniu ogrodowego orzecha. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia...

8 września z inicjatywy Komisji Polityki Społecznej odbyło się zapisane w kalendarium corocznych imprez - Spotkanie z Kulturą i Sztuką w ROD im. ks. Przyłuskiego. Prezentowano malarstwo, rzeźbę, haft, szydełkowanie, decoupage, lalkarstwo, grafiki, poezję działkowców…  17 września  w spotkaniu zorganizowanym przez Klub Seniora Działkowcy - Pieczona Pyra z gzikiem - na terenie jednego z najstarszych Ogrodów w Okręgu Poznańskim  ROD im. Roosevelta  uczestniczyło wielu seniorów. Działkowe Zaduszki połączone z  Dniem Niepodległości to kolejna  impreza. Wiersze czytały Barbara Czapla, Wanda Piotrowska i Alicja Serba. Była to wspaniała lekcja historii, której towarzyszyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Tradycyjnie były też świętomarcińskie rogale. Było więc coś dla ducha i dla ciała…

Co będzie w tym roku ? Podobny charakter działalności – mówi Jolanta Mrozik. - Zaczniemy od przejazdu zabytkowym tramwajem po Poznaniu. Będzie też wycieczka do Gostynia, tamtejszego Klasztoru Filipinów na Świętej Górze. Zapewne odwiedzimy  Ogród  w Gostyniu. Będzie też "Zabawa przy Winilu", a więc stare płyty odtwarzane z gramofonu Bambino, stroje z lat 60,70 i 80… To w ROD im. ks. Przyłuskiego. Ponieważ sprawdziła się  impreza  Pieczona Pyra, to też będzie. Ponieważ w ubiegłym roku nie było Dnia Sportu i grzybobrania, to będzie w tym. Zapraszam.

Tekst i zdjęcia 

Andrzej Górczyński

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio