Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

11 lutego - Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej - 10.02.2017

Zarząd ROD „Przyszłość” w Mieroszowie oraz Zarząd  Koła Łowieckiego „Knieja” w Lubawce  każdego roku w zimie dokarmiają zwierzęta leśne. Akcję rozpoczęto  z chwilą dużych opadów śniegu, kiedy zwierzyna leśna ma największe trudności w pozyskiwaniu pożywienia. Wzdłuż istniejącego szlaku „Ścieżki dydaktyczno – przyrodniczej”, urządzonego przez zarządy dwóch organizacji, ustawiono paśnik dla saren i karmniki dla ptaków, które sa systematycznie uzupełniane.

Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie zwierząt na nią pokrywane jest z żeru naturalnego, karmy oraz częściowo z rozstawionych lizawek. Wszyscy wiedzą, że umiejętne dokarmianie dzikiej zwierzyny często jest jedynym rozwiązaniem na uniknięcie szkód w uprawach na polach i ogrodach.

Najczęstszymi błędami popełnianymi w przypadku dokarmiania jest podawanie tego samego rodzaju pożywienia przez dłuższy czas. Warto też pamiętać, że należy podawać takie jego ilości, które mogą być zjedzone wkrótce po podaniu. Nadmiar pożywienia pozostawiony w miejscu dokarmiania, może doprowadzić do zepsucia pokarmu, a po jego zjedzeniu wywołać chorobę, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.  Dlatego warto zawsze się zastanowić, czy dokarmianie w ogóle jest potrzebne. Jak sama nazwa wskazuje - „dokarmianie” jest częściową pomocą  w trudnych warunkach atmosferycznych, bowiem zwierzyny nie należy odzwyczajać od jej natury tj. od poszukiwania naturalnego pożywienia.

Zarząd ROD „Przyszłość” w Mieroszowie i myśliwi z Koła Łowieckiego„Knieja” w Lubawce z okazji „Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej” postanowili zorganizować spotkanie z dziećmi z miejscowej szkoły podstawowej na „Ścieżce dydaktyczno – przyrodniczej”. Spotkanie to jest przykładem dobrej współpracy ROD z lokalnym stowarzyszeniem, która z założenia służy i pomaga dzieciom w poznawaniu warunków w jakich zimą musi sobie radzić fauna oraz jak powinniśmy jej pomóc aby przetrwała.

 

Krzysztof Paciepnik

Inspektor

PZD - Okręg Sudecki

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio