Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Luty na działce - 07.02.2017

W lutym mogą występować duże wahania temperatury, dlatego powinniśmy zadbać o nasz ogród i wykonać następujące prace pielęgnacyjne:

  1. Przy występowaniu dodatnich temperatur znika wytrzymałość roślin na mróz. Wznawiają swoje funkcje życiowe, dlatego by uniknąć uszkodzeń powinniśmy wcześniej osłonić pień lub pomalować go na biało.
  2. Gdy już nie ma mrozu można rozpocząć wykonywanie pierwszych cięć sanitarnych drzew i krzewów – usuwamy pędy suche oraz chore.
  3. Przycinamy żywopłoty krzewów iglastych tak by zdążyć przed rozwojem pąków.
  4. Jest to dobry czas na wykonanie cięcia zasadniczego u winorośli. Cięcie wykonane w późniejszym terminie spowoduje utratę soków przez roślinę co znacznie ją osłabi.
  5. Gdy gleba już rozmarznie i będzie wchłaniać wodę, należy podlewać rośliny iglaste i zimozielone, by uniknąć tzw. suszy fizjologicznej.
  6. Sprawdzamy czy przechowywane bulwy i kłącza są zdrowe. Egzemplarze chore trzeba wyrzucić by nie zaraziły zdrowych.
  7. Jest to ostatni moment na stworzenie projektu przyszłej rabaty czy zaplanowanie uprawy warzywnika. Pamiętajmy o płodozmianie, przedplonach, poplonach a także uprawie współrzędnej warzyw.
  8. Jeżeli przechowywaliśmy rośliny balkonowe takie jak pelargonia, to w lutym jest dobry czas by je rozmnożyć.
  9. Gdy gleba rozmarznie można ją przygotować do siewu wczesnych warzyw.
  10. Jeżeli posiadamy tunele, to warto jest sprawdzić ich stan oraz czy nie wymagają naprawy. Wszystkie konstrukcje dokładnie myjemy tak by ograniczyć liczbę patogenów.
  11. Czyścimy skrzynki, donice oraz narzędzia ogrodnicze.

Trawnik:

  1. Jeżeli na trawniku utrzymuje się śnieg i lód to powinien zostać on rozbity by uniknąć powstania pleśni śniegowej.
  2. Gdy trawnik już obeschnie, to w kolejnych tygodniach możemy wygrabić zeszłoroczne resztki roślinne i zasilać przesianą ziemią kompostową oraz nawozami.

Ochrona roślin:

  1. Sprawdzamy na porzeczce czarnej czy nie występuje wielkopąkowiec porzeczkowy. Świadczyć będą o tym nienaturalnie nabrzmiałe pąki, w których żeruje i rozmnaża się. Konieczne jest usuwanie takich pąków, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się szkodnika.
  2. Gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 6oC, to można rozpocząć zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwini. Oprysk powinien być przeprowadzony w stanie bezlistnym ponieważ tylko wtedy jest możliwość zniszczenia zimujących zarodników grzyba. Możemy stosować preparaty roślinne takie jak wyciąg z skrzypu, pokrzywy i krwawnika lub wywar ze skrzypu lub krwawnika. Stosuje się też do oprysku zawiesinę miedzianu z wodą.
  3. Natomiast przy temperaturze powyżej 10oC powinniśmy zniszczyć jaja przędziorka sosnowca zimujące na drzewach i krzewach iglastych oraz zimujące larwy mszyc z grupy ochojników. Powodują one szyszkowate narośla na świerkach i wiosenne załamywanie igieł na modrzewiach. Stosuje się preparaty z olejem parafinowym. Na modrzewiach najlepiej wykonać zabieg przed wypuszczeniem igieł.
  4. Zanim wysiejemy nasiona warzyw i kwiatów zaprawiamy je w naparze z rumianku (1:5 w rozcieńczeniu z wodą) mocząc 15 minut, dzięki czemu ograniczymy występowanie chorób grzybowych.

W dalszym ciągu dokarmiamy ptaki.

Opracowała: Joanna Gadzinowska, instruktor ogrodnictwa

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.