Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Warszawskie inwestycje niszczą stołeczne ogrody działkowe - 03.02.2017

Ruszyły pierwsze prace budowlane na terenie ROD „Perkun” w Warszawie. Inwestycja dzielnicy Praga -Południe, czyli budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie ulicy Nowaka-Jeziorańskiego będzie skutkowała likwidacją około 1/3 powierzchni ogrodu, liczącego 210 działek. Warto zaznaczyć, iż na Pradze–Południe spodziewać się można w niedalekiej przyszłości kolejnych częściowych likwidacji ROD w kompleksie przy al. Waszyngtona w związku z budową tramwaju na Gocław, co potęguje wrażenie topnienia powierzchni ogrodów działkowych na prawobrzeżu stolicy.

 Rodzinny Ogród Działkowy „Perkun” to jeden z ładniejszych, dobrze zarządzanych i  funkcjonujących ogrodów na warszawskiej Pradze i stanowi ważny składnik zieleni miejskiej w otoczeniu gocławskich osiedli i obiektów handlowo-usługowych. Dlatego tym bardziej bolesna jest zapowiadana częściowa likwidacja jego powierzchni.

Obecnie biuro OZ Mazowieckiego prowadzi starania, aby PZD był uznany za stronę postępowania, tak by mógł zapoznać się z dokumentacją  przedsięwzięcia i zgłaszać swoje uwagi. Na obecnym etapie PZD nie jest niestety uznawany za stronę i władze miasta właściwie podejmują decyzje inwestycyjne bez dialogu z użytkownikiem gruntu, nie licząc się ze zdaniem działkowców i Okręgu. Jest to stale powracający problem wielu inwestycji w różnych dzielnicach.

Z początkiem lutego rozpoczęto odwierty pod budowę wspomnianego zespołu szkolno-przedszkolnego na terenie ROD „Perkun” na warszawskim Gocławiu. Przy pracach obecny był prezes ROD oraz inspektor ds. inwestycji i remontów OZM PZD, którzy czuwali, aby ingerencja w teren ogrodu odbywała się zgodnie z przepisami.

 

OMA/APM

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio