Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ogrodach - 19.01.2017

•    Portal świnoujskie.info informuje w dn. 11.01 w artykule pt. „Można pozbyć się szkodliwego azbestu”, iż Świnoujście przystąpiło do przygotowywania wniosku o dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację, w 2017 r., zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Zainteresowane osoby – także działkowcy ze świnoujskich ROD, które chciałyby zgodnie z przepisami ochrony środowiska usunąć ze swoich nieruchomości wyroby zawierające azbest, mogą w terminie do dnia 28 lutego 2017 r. składać wnioski o przyznanie usługi w zakresie usuwania wyrobów zawierających azbest, wraz z wymaganymi załącznikami, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5. Druk wniosku można pobrać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5, w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa, przy ul. Wyspiańskiego 35 C Wejście 1 oraz ze strony internetowej www.swinoujscie.pl.


•    Echo dnia Podkarpacie w dn. 12.01 w artykule pt. „Podłączono do prądu pierwsza altankę w ROD” informuje o udanej inwestycji elektryfikacji, jaką przeprowadzono w jednym z największych na Podkarpaciu ogrodów Hutnik II w Stalowej Woli. Na otwarciu inwestycji obecna była Prezes OZ PZD Podkarpackiego Agnieszka Sycz. Działkowcy dzięki wsparciu od miasta oraz Związku musieli zapłacić tylko połowę kosztów przyłączenia działki do instalacji.


•    Gazeta Prawna w dn. 13 stycznia 2017 roku w artykule pt. „Nielegalne reprywatyzacje. prokuratury w całym kraju blokują reaktywowanie przedwojennych spółek„ informuje o tym, że prokuratury w całym kraju zapobiegły już kilkudziesięciu próbom reaktywowania lub przerejestrowania przedwojennych spółek, które mogły brać udział w przejmowaniu reprywatyzowanych nieruchomości w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Katowicach. Z ustaleń śledczych, którzy zajmują się nielegalnymi przejęciami nieruchomości w całej Polsce, wynika, że jednym ze sposobów na takie działanie jest reaktywowanie spółek powstałych jeszcze przed 1 września 1939 roku. Po reaktywacji członkowie jej nowych władz występują do właściwych organów administracji z roszczeniami o zwrot nieruchomości, które miały w przeszłości należeć do danej spółki – donosi Gazeta Prawna. "Tylko w Warszawie odnotowano 16 przykładów takich skutecznych działań prokuratury, w przypadku Prokuratury Regionalnej w Poznaniu - 5, w Łodzi - 2. W Katowicach działania prokuratorów doprowadziły do delegalizacji i wykreślenia z KRS jednej przedwojennej spółki" – podaje dziennik powołując się na dane Prokuratury Krajowej. Jednym z uratowanych przed fałszywą reprywatyzacją jest kompleks ogrodów przy Al. Waszyngtona w Warszawie. O sprawie można przeczytać więcej w najnowszym Biuletynie Informacyjnym oraz „Zielonej Rzeczpospolitej - Zima w ROD 2017”.


•    Portal Zabrze.com.pl w artykule z dnia 13.01 br. pt.”Kontrole palenisk domowych” informuje o 222 kontrolach palenisk domowych, które przeprowadziła Straż Miejska w Zabrzu w okresie od 1 października do 31 grudnia 2016 r.. Strażnicy stwierdzili  44 przypadki spalania liści, papy i innego rodzaju odpadów na ogrodach działkowych. Wobec 41 sprawców zastosowano pouczenie, natomiast 3 sprawców ukarano mandatem karnym. Krajowa Rada PZD nieustająco napomina działkowców oraz informuje o tym, że spalanie na działkach jest surowo zabronione. Mówi o tym zarówno prawo krajowe, w tym miejscowe, jak i przepisy PZD. Więcej w materiale STOP spalaniu na działkach tutaj (http://pzd.pl/artykuly/18907/111/STOP-spalaniu-na-dzialkach.html)


•    Gazeta Lokalna Kutna i Regionu w dn. 12.01 w artykule pt. „Kolejna śmierć w Żychlinie!” donosi o tragedii do jakiej doszło na jednej z działek, znajdujących się przy ulicy Granicznej w Żychlinie. Znaleziono tam nieprzytomnego 71-latka. Wjazd na teren ROD okazał się zamknięty. Ratownicy medyczni i policjanci musieli prosić o pomoc druhów z żychlińskiego OSR, którzy po przyjeździe na miejsce, rozcięli część ogrodzenia i umożliwili wjazd na działkę. Mężczyzny nie udało się uratować.


•    RDC.PL informuje w artykule z dn. 13.01.br. pt.”Warszawa. Pożar altany na Bemowie” o pożarze altany w ROD przy ulicy Dywizjonu 303 w Warszawie. W płomieniach zginęły dwie osoby, zaś trzeciej osobie udało się opuścić altanę jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. Została przekazana pogotowiu ratunkowemu, które zabrało ją do szpitala. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja i prokuratura. Altana działkowa spłonęła doszczętnie.


•    Portal Codziennypoznan.pl w artykule z dnia 14.01 br.. pt. „Pożar pieca w Luboniu” donosi o innym pożarze, jaki miał miejsce w ROD przy ul. Świerczewskiej w Luboniu. W jednej z altan doszło do pożaru pieca. Działka znajdowała się ok. 100 m. od bramy wjazdowej i strażacy zmuszeni byli dotransportować sprzęt gaśniczy pieszo. Jedna osoba z objawami podtrucia dymem została przewieziona do szpitala.


•    Wydanie internetowe dziennika „Głos Szczecina” gs24.pl informuje w dn. 16.01 br. o tragedii, do której doszło na terenie ogrodów działkowych "Przyjaźń" w Szczecinie. W wyniku pożaru doszczętnie spłonęła tam altana. W zgliszczach znaleziono dwa zwęglone ciała.


•    Portal sądeczanin.info z dn. 16.01 informuje z kolei o nieszczęśliwym wypadku w Nowym Sączu. Na terenie jednego z ogrodów przy ul. Ogrodowej w altanie znaleziono ciało 55-letniego mężczyzny. Przyczyny śmierci nie są znane. Mężczyzna został zgłoszony jako zaginiony dzień wcześniej.


•    Gazeta Pomorska z dn. 16.01 br. w artykule pt. „Zarząd „Relaksu" zachęca do kupowania działek” donosi o wolnych działkach rekreacyjnych o powierzchni 480-520 metrów kw. w ROD Relax z Złotnikach Królewskich. Cały teren ogrodzonego ogrodu to aż 4 hektary. - Korzyść z posiadania własnego poletka to nie tylko warzywa i owoce. Jak zapewnia zarząd „Relaksu", to również idealne miejsce do wypoczynku, z placem sportowo -rekreacyjnym. Także dla najmłodszych, bowiem znajduje się tam również plac zabaw dla dzieci. Złotnicki ogród to także miejsce wielu imprez rekreacyjnych, integrujących lokalne środowisko. Organizowane są one najczęściej pod hasłami związanymi z ekologią i ochroną środowiska, bowiem właśnie do tych zagadnień zarząd przywiązuje szczególną wagę – czytamy w gazecie. Osoby zainteresowane nabyciem działki lub szerszą informacją na ten temat mogą się kontaktować z członkami zarządu ROD „Relaks" pod numerami telefonów komórkowych: 501591-234, 662 364-951 lub 605 101-960.


•    Tygodnik Zamojski w artykule z dn. 16.01 br. pt. „Dziś rusza głosowanie na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego”Dziennik Wschodni w artykule pt. „Obywatele wybierają, miasto zrobi” donoszą o rozpoczęciu głosowania na projekty w ramach budżetu partycypacyjnego w Tomaszowie Lubelskim. Wśród zgłoszonych propozycji znajduje się projekt działkowców - budowa placu zabaw dla dzieci i montaż urządzeń do ćwiczeń dla dorosłych w ROD „Przyszłość”. Wartość projektu oszacowano wstępnie na 50 tys. zł.  Głosowanie potrwa do 16 lutego br.. Głosować można za pośrednictwem specjalnej platformy do głosowania on-line, która zostanie udostępniona na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz tradycyjnie - na papierowej karcie, którą będzie można oddać w sekretariacie Urzędu Miasta lub korespondencyjnie ( Urząd Miasta Tomaszów Lubelski, ul. Lwowska 57, 22-600 Tomaszów Lubelski). Zachęcamy działkowców z tego rejonu do wsparcia projektu głosami. Na budżet obywatelski miasto przeznaczyło w tym roku 200 tys. złotych.


•    Portal ketrzyn.wm.pl w artykule z dn. 16.01 br. pt. „Gmina pomoże usunąć azbest z budynków” pisze o tym, iż właściciele nieruchomości, w tym działkowcy z ROD zrzeszonych w PZD z rejonu Ketrzyna, którzy posiadają np. na poszyciach dachów altan wyroby azbestowe, mogą już zacząć składać wnioski o dofinansowanie na ich usunięcie. Usuwanie azbestu rozpocznie się po pozytywnym rozpatrzeniu przez WFOŚiGW w Olsztynie wniosku Gminy Kętrzyn o udzielenie dofinansowania do unieszkodliwiania azbestu oraz wyłonieniu, w drodze przeprowadzonego przez gminę postępowania, firmy posiadającej niezbędne uprawnienia i kwalifikacje do usuwania wyrobów zawierających azbest. Wnioski o udzielenie dofinansowania należy składać do dnia 15 marca 2017 r. w Urzędzie Gminy Kętrzyn, przy ul. Kościuszki 2, 11-400 Kętrzyn, pok. Nr 16.  Wszelkich informacji udziela pracownik Urzędu Gminy Kętrzyn tel. (89) 7512474 wew. 17 lub osobiście w pokoju nr 17. Wnioski do pobrania na stronie internetowej Gminy Kętrzyn oraz w siedzibie urzędu - pokój nr 17.


•    Portal ciechanowinaczej.pl w artykule pt. „W ratuszu można składać wnioski o bezpłatne usunięcie azbestu”  informuje działkowców z rejonu Ciechanowa o akcji darmowego usuwania azbestu, także z terenów ROD. Wnioski dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej Urzędu Miasta Ciechanów (w BIP w zakładce „jak załatwić sprawę” – Wydział Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska, karta informacyjna IMiOŚ.K35, formularze F1 i F2 oraz w siedzibie Urzędu Miasta (Biuro Podawcze, ul. Wodna 1; Wydział Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska, plac Jana Pawła II 6, pokój nr 20). Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel. (23) 674 92 83.


•    Kurier Lubelski z dn. 16.01 br. w artykule pt. „Działkowcy złożyli w ratuszu obywatelską uchwałę. Chcą mieć pewność, że stawu nie będzie” opisuje dalsze losy sprawy likwidacji czterech lubelskich ogrodów pod budowę parku ze stawem. W grudniu prezydent Lublina zadeklarował, że kompromis, jaki proponuje PZD z działkowcami, by ogrody przekształcić w ogrody-parki w zamian za wsparcie z budżetu miasta na rozwój infrastruktury w ogrodzie, byłby najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji.  Ratusz obiecał, że uwzględni uwagi działkowców w projekcie planu zagospodarowania miasta. Działkowcy chcą mieć jednak pewność, że procedura planistyczna zakończy się po ich myśli, dlatego 16 stycznia br. przynieśli do ratusza projekt obywatelskiej uchwały w sprawie zachowania działek. Poparły go 2073 osoby. Więcej o sprawie lubelskich ROD można przeczytać w artykule na www.pzd.pl


•    Dziennik Polski w artykule pt. „Edukacyjny kompost w szkole” z dn. 16.01 br. pisze o pomyśle zakładania kompostowników w szkołach podstawowych. Szkoły mają wyznaczyć na swoim terenie miejsce, gdzie będzie można wysypać skoszoną trawę albo liście. W ten sposób chcą uczyć dzieci dbania o środowisko w połączeniu z zabawą. Uczniowie mogliby obserwować, w jaki sposób przekształca się kompost, a po pewnym czasie zabrać go do domu w postaci ziemi.  Do akcji zgłosił się także jeden z ogrodów działkowych. Również tam będzie można zostawić skoszoną trawę czy liście, a działkowcy wykorzystają je do nawożenia ziemi.  

 

AH

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio