Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

OZ w Poznaniu w sprawie ataków medialnych kierowanych na Polski Związek Działkowców i rodzinne ogrody - 21.12.2016

STANOWISKO


Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu z dnia 19 grudnia 2016 r. w sprawie ataków medialnych kierowanych na Polski Związek Działkowców i rodzinne ogrody działkowe

Członkowie Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu zebrani na posiedzeniu w dniu 19 grudnia 2016 r. wyrażają stanowczą dezaprobatę dla ataków medialnych kierowanych na Polski Związek Działkowców oraz ogrody działkowe przez niektóre media, w tym szczególnie Gazetę Wyborczą oraz Telewizję Polską program 1 i 2.

Polski Związek Działkowców, którego jesteśmy członkami od wielu, czasami nawet kilkudziesięciu lat oraz ogrody działkowe po raz kolejny są oczerniane i stawiane w złym świetle poprzez ogólnopolskie media. Dziennikarze i reporterzy telewizyjni pokazują jawnie swoją niechęć do największego stowarzyszenia ogrodowego zarządzającego ogrodami działkowymi w Polsce.

Wyrażamy stanowczą dezaprobatę do obrazu PZD, jaki jest przedstawiany w gazetach oraz telewizji. To nikt inny tylko PZD od lat, od 35 lat, walczy o ogrody działkowe i dobro działkowców. To dzięki tej organizacji ogrody działkowe nadal istnieją. W obliczu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012r. istnienie ogrodnictwa działkowego w Polsce stanęło pod znakiem zapytania. Wielu z nas zadawało sobie pytanie, co teraz? Czy ogrody dalej będą istnieć? I co milionowa rzesza działkowców zrobi bez swojego kawałka ziemi w ROD? Odpowiedź na te wszystkie pytania stanowił projekt obywatelski ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zainicjowany przez Polski Związek Działkowców. Związek, który uratował ogrodnictwo działkowe i dzięki któremu nasze ogrody są tam, gdzie były. Związek, który zawsze walczył i walczyć będzie o ogrody działkowe i działkowców. Taki właśnie jest prawdziwy obraz stowarzyszenia ogrodowego Polski Związek Działkowców, organizacji, której z dumą jesteśmy członkami.

Wyrażamy stanowczą dezaprobatę dla obrazu ogrodów działkowych jaki jest przedstawiany
w gazetach oraz telewizji. Ogrody działkowe służą wielu polskim rodzinom, są prawdziwą oazą spokoju, ciszy i sposobem na wypoczynek na łonie natury. Rodzinne ogrody działkowe to kawałek zieleni w miastach - to drzewa, krzewy, uprawy warzyw i owoców, to śpiew ptaków. Nie ma tu rozbojów, przestępstw i innych działań na granicy prawa, tak jak to pokazują ostatnie doniesienia medialne. Ubolewamy, iż żaden z dziennikarzy i reporterów nie zadał sobie trudu, aby odwiedzić polskie ogrody działkowe, aby zobaczyć jakie one są naprawdę i czym są dla działkowców. Na działkę przychodzimy z rodzinami, z żoną, mężem, dziećmi, wnukami. To tu mamy okazję na kontakt z naturą, tu prowadzimy nasze małe uprawy ogrodnicze. Sadzimy kwiaty, uprawiamy warzywa i owoce, pielęgnujemy drzewa i krzewy, to nasz sposób na życie. Działce poświęcamy swój wolny czas, to dla nas odskocznia od problemów dnia codziennego, sposób na ruch na świeżym powietrzu i na utrzymanie dobrego zdrowia, większość z nas to przecież emeryci i renciści. Uprawa i pielęgnowanie roślin wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, a wielokrotnie i na poprawę zdrowia. Jedna z dziedzin nauki – hortiterapia mówi o tym, iż ogród leczy. Wielokrotnie działki w ROD są lekiem na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego, nieraz są dla nas i „szpitalem” i „przychodnią”, dają radość i szczęście ich użytkownikom. Stare chińskie przysłowie mówi: „…Jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie – urządź sobie ogródek” i ma to pełne odniesienie do nas działkowców.

Taki jest prawdziwy obraz Polskiego Związku Działkowców oraz ogrodnictwa działkowego w Polsce. Taki obraz powinien być przedstawiany w mediach. Szkoda, że zawsze szuka się „dziury w całym” i sensacji, zamiast pokazać prawdę. Zawsze będziemy stawać w obronie ogrodów i Związku, którego jesteśmy członkami bo trzeba, bo warto!

 

Okręgowy Zarząd PZD w Poznaniu

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.