Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Rębak w działaniu - 09.12.2016

W dniu 26.11.2016r. korzystając ze słonecznej, choć lekko mroźnej pogody, przeprowadzono w ROD „Społem” w Kielcach zrębkowanie materiału roślinnego, pochodzącego z jesiennej pielęgnacji rosnących na działkach drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Zrębkowanie możliwe było dzięki dostępnemu dla kieleckich ROD rozdrabniaczowi do gałęzi.

 

         Rębak zakupiony został w ramach zrealizowanego zadania publicznego pn. „Inspirowanie i prowadzenie zadań o charakterze informacyjno – edukacyjnych z zakresu postępowania z wytwarzanymi na terenach ogrodów działkowych odpadami komunalnymi”. Koszt jego zakupu w znacznej części dofinansowany został ze środków Urzędu Miasta – dotacja w kwocie 23 tys. zł.

 

         Rębak posiada dwie komory załadowcze, toteż duża ilość nagromadzonych pędów i gałęzi znikała szybko i sprawnie. Z materiału powstała pryzma zrębków,  które działkowcy  zabrali do ściółkowania nasadzeń na działkach oraz zabezpieczenia niektórych roślin przed nadchodzącą zimą.

 

         Cała akcja zrębkowania trwała dwie godziny. Oczywiście będzie ona cyklicznie powtarzana, na stałe wchodząc do kalendarza kieleckich ogrodów działkowych. Jej doraźnym, ale i zaplanowanym długofalowo efektem jest ograniczenie i dalej – całkowite wyeliminowanie procederu spalania odpadów na terenach użytkowanych w Mieście Kielce działek.

 

 

 

                                                                          Prezes OZŚ PZD

                                                                          /-/ Edward Galus 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio