Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"To reportaż tworzony pod dyktando, bez analizy faktów i dokumentów" - 22.11.2016

Z dużym zainteresowaniem obejrzałem program "Magazyn śledczy Anity Gargas" na temat likwidacji części ROD z kompleksu ogrodów Na Paluchu w Warszawie pod autostradę A2 emitowany na antenie TVP 1 w dniu 5 października 2016 r., jednakże zawiodłem się brakiem profesjonalizmu jakim pochwaliły się osoby tworzące ten materiał. Jak większość tego typu reportaży ostatnio emitowanych w TVP 1, jest on tendencyjny, z góry nacechowany negatywnymi emocjami  i oskarżeniami, ewidentnie tworzony pod czyjeś dyktando bez analizy faktów i dokumentów. Program ten w moim odczuciu nie ma żadnego związku ze śledztwem dziennikarskim gdyż zamiast śledztwa dziennikarskiego prowadzony jest lincz dziennikarski. Do głosu dopuszczana jest głównie jedna strona sporu a drugiej uniemożliwia się odniesienie się do przedstawionych rewelacji.

A przecież dziennikarstwo śledcze powinno być poprzedzone dogłębną weryfikacją  polegającą na zdobyciu i wykorzystaniu niezależnych od siebie źródeł informacji.

Tutaj ewidentnie brak było takiego podejścia do tematu ze strony reporterów TVP1 co skutkuje taką a nie inną jakością reportażu. Cały reportaż trwa ok. 10 min co już świadczy o tym, że nie można w tak krótkim czasie merytorycznie i w oparciu o dowody przedstawić problemu.

Dlatego należy się wyraźnie sprzeciwić działaniom dziennikarzy tworzących pseudo reportaże śledcze bez niezbędnej dogłębnej analizy problemu gdyż misją telewizji publicznej powinno być rzetelne informowanie opinii publicznej a nie manipulowanie nią co niestety ma miejsce w przypadku tego reportażu.

Zygmunt Górczyński 

ROD "Transportowiec" w Szczecinie

Załącznik plikowy do pobrania

list181116.pdf

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.