Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Realizacja Otwartego Programu Społecznego Rozwoju ROD w ogrodzie im. Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej - 14.11.2016

Ostatnie miesiące pokazały, że można skutecznie włączyć się w realizację prospołecznych i edukacyjnych funkcji działalności ROD im. Niedziałkowskiego - na rzecz działkowców, ich rodzin i społeczności lokalnej. 

W słoneczne wtorkowe przedpołudnie 27 września grupa z Przedszkola „Kasztanowy Ogród”  po raz pierwszy miała okazję odbyć edukacyjną wycieczkę w ramach, której dzieci przyswoiły sobie wiedzę o początkach jesieni na działkach. Mogły zobaczyć, jakie prace są  niezbędne do wykonania o tej porze roku, wskazać zmiany jakie dostrzegalne są w przyrodzie, a także porozmawiać z najstarszymi działkowcami o pożytkach płynących z ochrony owadów zamieszkujących na terenach zielonych. Spotkanie trwające kilka godzin pokazało, że współpraca  działkowców z placówkami oświatowymi jest znakomitą okazją  do integracji międzypokoleniowej  w środowisku lokalnym.

Otwarty Program Społecznego Rozwoju” realizowany był na mającym walory edukacji prozdrowotnej zorganizowanym w świetlicy Domu Działkowca w dniu 21 października spotkaniu prowadzonym przez firmę „SANO-MEDIC” z Nowego Tomyśla. Otwarte dla społeczności miasta Środy Wielkopolskiej  badania profilaktyczne dla seniorów w zakresie chorób kręgosłupa oraz dolegliwości krążeniowych umożliwiły podniesienie wiedzy o swoim stanie zdrowia wielu osobom. Był to świetny przykład udostępnienia terenu ROD dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką, co wykorzystali zarówno działkowcy, jak i osoby z zewnątrz.

Ostatni dzień października wielu dzieciom z rodzin działkowców, a także maluchom z zaprzyjaźnionych przedszkoli zapadł na długo w pamięci. Dzięki inicjatywie prezesa ROD Zenona Króla udało się zorganizować zajęcia integracyjno – edukacyjne. Chcąc zacieśnić współpracę między wieloma instytucjami odpowiadającymi za bezpieczeństwo mieszkańców, zaproszono kilkudziesięcioosobowa grupę dzieci na spotkanie z przedstawicielami Komend Powiatowych Policji i Straży Pożarnej. W atrakcyjnej formie, przez konkretne ćwiczenia, pokazy sprzętu oraz wyposażenie, filmy instruktażowe, krótkie pogadanki przekazane zostały dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się na ulicach, w przedszkolu czy domu.

Przedstawiciele Policji pani sierżant Natalia Nowak oraz młodszy inspektor Mateusz Perkielewicz a z ramienia Straży Pożarnej młodszy kapitan Michał Bartkowiak ze współpracującą drużyną ,umiejętnie żywiołowo reagującym dzieciom uzmysłowili czyhające na nich zagrożenia i sposobu na ich unikanie.

W przerwie uczestnicy zajęć wypili herbatę i skosztowali słodycze ufundowane przez sklep „Intermarche”. To pożyteczne spotkanie odbyło się dzięki przychylności dowódców Komend i stanowiło świetny przykład jak można  integrować na poziomie ROD lokalną społeczność,  czemu wyraz dały Panie z Przedszkoli dziękując wykładowcom i Prezesowi za zorganizowanie spotkania.

Oprac: A.Mytko Zdjęcia: J.Nowak, Z.Król, M.Mieloch, M.Polody

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio