Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przegląd Informacji Medialnych - 10.11.2016

Gazeta Oława w dniu 5 listopada br. w artykule „W >>Pierwiosnku<< wiedzą jak dbać o działki”  przedstawia sylwetkę Romana Grabczaka – działkowca z wieloletnim dorobkiem, który był jednym z 19 delegatów krajowych PZD. Kilka dni później na obchodach Okręgowych Dni Działkowca we Wrocławiu odznaczony został (jeden z sześciu) medalem Ministra Rolnictwa „za zasługi dla rolnictwa” oraz odznaką „za zasługi dla PZD”. Gazeta zauważa, też, że w finale corocznego konkursu na najpiękniejszy ogród w okręgu dolnośląskim  -zwyciężył oławski ROD „Pierwiosnek”.

Gazeta Pomorska w dniu 5 listopada br. w artykule „Panie Rzeczniku, pomóż nam” relacjonuje spotkanie Rzecznika Praw Obywatelskich w Grudziądzu, na którym swoje problemy przedstawili Rzecznikowi  licznie przybyli członkowie Polskiego Związku Działkowców, żołnierze, rodzice niepełnosprawnych dzieci, a także wiele osób prywatnych. Działkowcy merytorycznie wypunktowali Rzecznika, podpierając doświadczeniem prawnym. O poruszeniu działkowców z całego kraju postawą RPO wobec PZD można przeczytać na stronie PZD.pl w zakładce Listy i Stanowiska oraz Bieżące Wydarzenia, link: Listy i Stanowiska w obronie działkowców i przyszłości ROD

PolitykaWarszawska.pl w dniu 4 listopada br. w artykule „Pikieta mieszkańców Saskiej Kępy”  przeciw planowanej Trasie Tramwaju” informuje o konsultacjach społecznych dotyczących budowy kontrowersyjnej trasy tramwajowej przez ROD „Energetyk – Górnik – Nauczyciel”, ROD „Kinowa”, ROD „Kolejarz”, ROD „XXV-lecia PRL” oraz ROD „Waszyngtona”. Portal relacjonuje, że w trakcie tzw. konsultacji społecznych m.st. Warszawy zebrali się mieszkańcy, inicjatorzy akcji „Tramwaj przez Wisłę - nie przez działki”, przedstawiciele Samorządu Saskiej Kępy, jak również radni dzielnicy, w tym Mirosława Terlecka (PiS), która była organizatorką zgromadzenia. Protestujący sprzeciwiają się budowie planowanej trasy tramwajowej w kierunku Gocławia, gdyż ich zdaniem nie rozwiąże ona problemów komunikacyjnych, a nawet je zwiększy, ponadto wzmocni hałas w okolicy i ograniczy możliwości rekreacyjne (tramwaj ma iść wzdłuż Kanału Wystawowego i ogrodów działkowych). Jeden z działkowców z ROD im. Waszyngtona mówił, że: od dłuższego czasu zadajemy wiele pytań Tramwajom Warszawskim i na wiele z nich nie uzyskujemy odpowiedzi. – Czasami musimy wręcz pisać wnioski o dostęp do informacji publicznej, by w ogóle czegoś się dowiedzieć.  O farsie konsultacji społecznych wypowiedział się też członek Zarządu Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy Tadeusz Rudzki – To co robicie działkowcom i nam to jest mydlenie oczu, gdyż faktyczne decyzje zapadają w Biurze Ochrony Środowiska, i tam do 17 listopada można zgłaszać uwagi. Państwo prawdopodobnie nie będą o tym poinformowani – przekonywał. Dodał też, że mieszkańcy mają prawo zabrać głos, także dlatego, że inwestycja ta nie była wpisana w żadne plany.

TVN Warszawa (tvnwarszawa.tvn24.pl) w dniu 6 listopada br. w artykule „Tram-wał na Gocław. Protest w sprawie budowy nowej linii”   informuje o samej pikiecie przeciwko zniszczeniu ogrodów na warszawskim Grochowie.  Na transparentach protestujący wśród, których przeważali działkowcy wymalowali hasła: "Tram-wał na Gocław = roszczenia i dzika deweloperka", "3 minuty za 300 milionów", czy "Nie przez działki, nie przez Saską, lepiej na most sypnąć kaską". Tramwaje Warszawskie przekonują, że nowa linia powstanie do 2020 roku. W przedstawionych wariantach nie biorą jednak pod uwagę nowej przeprawy przez Wisłę, co w dalszym ciągu jest groźne dla istnienia dla aż pięciu ROD: ROD „Energetyk – Górnik – Nauczyciel”, ROD „Kinowa”, ROD „Kolejarz”, ROD „XXV-lecia PRL” oraz ROD „Waszyngtona”.

LotniczaPolska.pl w dniu 7 listopada br. w artykule „Jan Henryk Janczak odszedł do niebieskiej eskadry” przedstawia sylwetkę wybitnego działkowca Jana Henryka Janczaka, który był inicjatorem i twórcą Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Żwirki i Wigury na Okęciu (1949) i który przez 40 lat (1937-1977) służył w lotnictwie wojskowym i komunikacyjnym. Najpierw w 1. Pułku Lotniczym Warszawa/Okęcie, w składzie którego uczestniczył w Kampanii Wrześniowej 1939 roku. W 1944 roku uczestniczył w desancie aliantów w Normandii (Operacja „Overlord”), a następnie wyzwalał okupowane przez hitlerowców terytorium Belgii i Holandii, kończąc swój szlak bojowy w Niemczech. Po zakończeniu II wojny światowej, w listopadzie 1946 roku powrócił do Ojczyzny, od stycznia 1947 roku podejmując pracę w Międzynarodowym Dworcu Lotniczym EPWA/WAW w szeregach PLL LOT oraz Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. Był nestorem i wychowawcą pokolenia kontrolerów ruchu lotniczego. Współzakładał Stowarzyszenie Lotników Polskich i był przewodnikiem turystycznym PTTK oraz filmowcem („Dwaj panowie N”, „Przerwany lot”), literatem („Przez śniegi Kołtubanki i piaski Kermine”, „Podcięte skrzydła”, „Halo, tu Okęcie wieża!). Zdobył statuetkę „Błękitnych Skrzydeł” (2010). Odznaczony został także państwowymi orderami: Polonia Restituta 4 i 5 klasy oraz Napoleońską Legią Honorową 5 klasy. Pogrzeb Jana Henryka Janczaka  odbył się 10 listopada br. na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Polska – Głos Wielkopolski w dniu 9 listopada br. w artykule „Wieczór poezji przy muzyce” promuje ciekawe wydarzenie kulturalne na terenie ROD im. Przyłuskiego w Poznaniu, które zorganizowały Komisja Polityki Społecznej i Klub Seniora, działające przy Okręgowym Zarządzie Polskiego Związku Działkowców w Poznani. Imprezy nosiły nazwę „Działkowe Zaduszki” i „Święto Niepodległości z PZD”. Spotkanie odbyło się w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Ks. Leona Przyłuskiego. Jak zauważa „Głos Wielkopolski” zaproszeni przez ROD goście spędzili wieczór przy poezji i muzyce. O relacji z tego spotkania i innych planowanych przez Komisję Polityki Społecznej i Klub Seniora OZ PZD w Poznaniu będziemy wkrótce informować na stronie PZD.pl w zakładce Bieżące Wydarzenia.

Samorzad.Pap.pl (Portal Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej) w dniu 9 listopada br.  w artykule „Legnica: Stop trucicielom powietrza” przestrzega przed spalaniem na działkowych ogniskach plastikowych opakowań, styropianu czy pociętych opon, co jak pisze: jest plagą polskich miast. Taki sposób pozbywania się śmieci jest nielegalny i stanowi naruszenie przepisów ustawy o odpadach, która mówi, że termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w specjalistycznych spalarniach. Naruszenie tych zasad stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu. Dotyczy to także spalania liści i innych śmieci na terenie ogrodów działkowych. Niska emisja stanowi źródło trujących i rakotwórczych związków chemicznych, takich jak m.in.: tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, związki chloru i fluoru, dioksyny, furany, a także metale ciężkie. Zanieczyszczenia wywołują uszkodzenia komórek w organizmach żywych, uszkodzenia narządów wewnętrznych, reakcje alergiczne, schorzenia układu oddechowego, przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych. Co więcej, na działkach zanieczyszczane jest nie tylko powietrze. Dochodzi także do skażenia gleby i wody. Powoduje to niszczenie roślinności, zwiększenie ilości substancji trujących w owocach i warzywach, a także niszczenie zewnętrznych części altan. Szerzej o tym temacie można przeczytać na stronie PZD.pl w artykule:  STOP spalaniu na działkach!

Portal Istotne.pl w dniu 10 listopada br. w artykule „Bolesławiec  w kwiatach: podsumowanie konkursu” informuje, że 8 listopada 2016 r. w Sali Rajców w Bolesławcu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Bolesławiec w kwiatach”. Konkurs zorganizowano pod patronatem prezydenta Bolesławca i Towarzystwa Miłośników Bolesławca. W tym roku konkurs ten, jak zauważa portal obchodzi 25-lecie swojego istnienia.  Przebiegał w kategoriach: „najpiękniej ukwiecony ogródek w zabudowie wielorodzinnej”, „najpiękniej ukwiecony ogródek przy obiektach użyteczności publicznej”, a przed wszystkim w kategorii: „najpiękniej ukwiecony Rodzinny Ogród Działkowy” z terenu Bolesławca.  W tej najważniejszej kategorii zwyciężyły następujące ROD: „Alstromeria”, „Tulipan”, „Pod dębami”. Wyróżnienia otrzymały: ROD „Kolejarz”, „Gwarek”, „Chemik”, „Stokrotka”, „Cegiełka”, „Relaks”, „Krokus”, „Serbinowo”, „Malwa” oraz ROD „Sława”.                                   

Marcin Budzyński

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio