Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Nowy program telewizyjny Polskiego Związku Działkowców w TVP Olsztyn!!! - 10.11.2016

W dniu 26 października 2016 roku w biurze Okręgu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Telewizji Polskiej. Oddział w Olsztynie. W spotkaniu udział wzięli: Aniela Urszula Smoczyńska – reżyser, Magdalena Kuskowska – redaktor, Czesław Wojsław - Pierwszy Wiceprezes Okręgowego Zarządu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie oraz Eugeniusz Słowikowski - Sekretarz Okręgowego Zarządu Warmińsko-Mazurskiego PZD w Olsztynie.

Tematem spotkania było nawiązanie stałej współpracy oraz pomoc
w realizowaniu programów telewizyjnych w Telewizji Regionalnej na temat ekologicznej uprawy warzyw, owoców oraz funkcjonowania Rodzinnych Ogrodów Działkowych na Warmii i Mazurach w programach: „Pora na Przyrodę” oraz „W służbie natury”.

Programy realizowane będą wspólnie z Instruktorami Społecznej Służby Instruktorskiej z Polskiego Związku Działkowców i ukazywać będą przywiązanie do polskiej tradycji  uprawiania ziemi na własne potrzeby.

Ważnym aspektem misji wspólnych programów będzie także pokazywanie konsumentom, że żywność, którą spożywają nie powinna pochodzić tylko ze sklepów, wielkich marketów, czy zza granicy. Ale przede wszystkim z indywidualnych upraw. Trend ten zdobywa coraz większe uznanie także w państwach postindustrialnych – i nazywany jest slow life, slow food i slow gardening (slow life jest bliską ideą ogrodnictwa działkowego, czyli takim stylem życia, który zgodny jest z własną naturą człowieka. Opiera się ona na przykazaniach i zasadach (w skrócie): miej pasję, bądź uważny, współpracuj z sąsiadami, selektywnie wybieraj towary, kupuj świeżą żywność ze źródeł lokalnych, wytworzoną z użyciem tradycyjnych receptur i metod, wymagających czasu i odpowiedniego nakładu pracy, dbaj o otoczenie, stawiaj na jakość w życiu, a nie ilość, dbaj o przyrodę i zachowaj ją dla przyszłych pokoleń, etc.

Jak pisze w mailu reżyser programu Aniela Smoczyńska, dla której ważny jest aspekt edukacyjny programów:  Ogrody działkowe, przydomowe ogrody i sady zawsze były miejscem podstawowego wypoczynku i miejscem, w którym rodzice i dziadkowie przekazywali dzieciom i wnukom swoje doświadczenia w gospodarowaniu fragmentem małego świata w pigułce, uczyli przywiązania do ziemi, udzielali rad, jak hodować ekologiczne warzywa, owoce i zioła, a także uczyli szacunku do przyrody.

Czesław Wojsław, wiceprezes OZ PZD Warmińsko-Mazurskiego oraz również inicjator nowych programów pragnie w ten sposób pokazać także codzienny trud dziesiątek tysięcy działkowców z olsztyńskich ROD, ale nie tylko, gdyż: program realizować będziemy na terenie różnych miejscowości, by uzmysłowić widzom różnorodność upraw i unikatowy charakter działek. W kolejnych odcinkach, będąc na innych terenach będziemy udzielać rad, jak dbać o działki: czego unikać, aby nie popełnić błędów w sztuce ogrodniczej i tym samym nie zniszczyć przyrody. Naszym zdaniem będzie to ciekawa audycja społeczna, dlatego z TVP Olsztyn wzór powinny czerpać także inne stacje w Polsce.

Te wszystkie elementy, a także wiele niespodzianek będzie zawierał program, który rozpocznie swą emisję w przyszłym roku na antenie TVP Olsztyn. Współautorami programów będą działkowcy, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem, promując jednocześnie swój dorobek.

Więcej konkretnych założeń i planowany czas emisji programu poznamy po 18 listopada.

MB

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio