Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Rejonowe Dni Działkowca w Delegaturach Rejonowych Okręgu Śląskiego - 07.11.2016

Jak co roku każda z Delegatur Rejonowych działających przy PZD Okręgu Śląskim zorganizowała obchody Rejonowych Dni Działkowca lub inaczej mówiąc Dożynki dla działkowców swoich ROD.

Dożynki, czyli święto plonów obchodzone jest w związku z kończącym się sezonem działkowym, czyli stanowi idealną okazję do uhonorowania corocznej pracy działkowców włożonych w rozwój swoich działek. Jest to radosny czas kiedy działkowcy z różnych ogrodów mogą podsumować mijający sezon, a także pomyśleć o planach na przyszły rok. W czasie obchodów prezentowane są piękne kosze dożynkowe, wieńce i inne wystawy jakimi mogły pochwalić się ogrody. Przeprowadzane są też konkursy, w których wyłaniane są najpiękniejsze wyniki pracy działkowców.

W tym roku obchody Rejonowych  Dni Działkowca przebiegały w ścisłym powiązaniu z uroczystością Jubileuszu 35 – lecia Polskiego Związku Działkowców. Odbyte uroczystości stały się okazją do przypomnienia historii powstania Polskiego Związku Działkowców oraz jego pracy włożonej w rozwój ogrodów działkowych. W swoich przemowach przedstawiciele Okręgu Śląskiego, którzy brali udział w dożynkach odnosili się do sukcesów PZD w walce o zachowanie prawa  działkowców i ich organizacji, a także do jedności polskich ogrodów zrzeszonych w PZD.

Dożynki stały się także okazją do spotkania się z przedstawicielami władz samorządowych. Jak wiemy dobra współpraca PZD, ogrodów i władz samorządowych to przepis na rozwój ROD w miastach. Z tego powodu tak chętnie do udziału w Rejonowych Dniach Działkowcach zapraszano Prezydentów, Burmistrzów miast i gmin oraz radnych gmin, na których funkcjonują Rodzinne Ogrody Działkowe. Przedstawiciele władz samorządowych chętnie korzystali z tych zaproszeń, a w swoich wystąpieniach odnosili się do współpracy w celu zapewnieniu ogrodom spokoju i bezpieczeństwa oraz nawoływali do wspólnego rozwiązywania pojawiających się w ogrodach problemów.

Rejonowe Dni Działkowca  to także okazja do wspólnej integracji ROD położonych na terenie danej Delegatury. Jak co roku sezon działkowy to ogrom pracy, przy którym często brak czasu na inne formy kontaktu ROD. W czasie dożynek działkowcy i prezesi ROD mogą wspólnie poruszyć problemy ogrodów oraz wymienić się posiadanymi doświadczeniami. Są też źródłem informacji o aktualnych działaniach podejmowanych przez struktury PZD. Poniżej prezentujemy fotografie obchodów Rejonowych Dni Działkowca w różnych delegaturach Okręgu Śląskiego.

Mateusz Macianty – St. Insp. ds. terenowo – prawnych

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio