Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Powstaje nowy ROD w Poznaniu. Rekordowe zainteresowanie - 28.10.2016

Myli się ten, kto sądzi, że jesień to sezon ogórkowy na działkach. W poznańskich Naramowicach mimo jesiennej aury praca wre, a wszystko dlatego, by już niebawem działkowcy z dwóch zlikwidowanych przez miasto ogrodów „Drzymały i „Kopczyńskiego” znów mogli cieszyć się swoimi działkami.

Informacja o nowo powstającym ROD, pojawiła się w dniu 26 października br. w poznańskiej gazecie „Głos Wielkopolski” i przyniosła niespodziewany oddźwięk w lokalnej społeczności. Efekt jest taki, że telefon w Okręgowym Zarządzie w Poznaniu praktycznie nie milknie. – Od publikacji przyjęliśmy już kilkadziesiąt telefonów i zgłoszeń w sprawie nowego ROD. Dzwonią głównie ludzie, którzy nigdy dotąd nie mieli swojej działki i pytają, co muszą zrobić, by ubiegać się o przydział działki – mówi Dyrektor Biura OZ PZD w Poznaniu Magdalena Klessa-Kiec. Dzwonią też tacy, którzy mieli możliwość przeniesienia się na ROD „Euro 2012” na Minikowie, ale ze względu na odległość i uciążliwość dojazdów nie skorzystali z takiej możliwości, a teraz żałują. Działkowcem bowiem się nie bywa, ale jest się nim przez całe życie, o czym doskonale wiedzą sami zainteresowani. Choć od powstania ROD „Euro 2012” minęły dopiero  trzy lata, okazuje się, że w Poznaniu jest wciąż ogromne zapotrzebowanie na nowe działki. W 2014 roku PZD za pieniądze otrzymane od miasta za likwidację kilku poznańskich ogrodów, stworzył ogromny i nowoczesny ROD. Nowy ogród na Minikowie był rekompensatą za likwidację ROD „Ustronie”, który mieścił się obok miejskiego stadionu, gdzie ze względów bezpieczeństwa, jakie narzuciła miastu UEFA, niezbędne było zbudowanie strefy ewakuacyjnej. To dlatego ogród ten nosi nazwę „Euro 2012”, gdyż jego powstanie ściśle związane jest z tym piłkarskim wydarzeniem, które odbyło się w Polsce. Dziś to miejsce, które zostało znakomicie zagospodarowane i niczym nie różni się od pozostałych ogrodów – no może drzewka są tu jeszcze mniejsze, a altany wciąż pachną nowością.

Ogród na Naramowicach

Już niedługo w ręce działkowców trafi kolejny ROD – tym razem na Naramowicach, gdzie działki otrzyma 74 działkowców wraz z rodzinami. Naramowice to dzielnica w północnej części Poznania, która kojarzy się z licznymi nowymi osiedlami i … Rezerwatem Przyrody Żurawiniec. Mieszka tutaj także były prezydent Poznania Ryszard Grobelny. To głównie dzielnica ludzi młodych, a zasadniczym powodem takiego stanu rzeczy są rosnące tu jak grzyby po deszczu nowe inwestycje, które zasiedlają młode rodziny. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat liczba mieszkańców Naramowic zwiększyła się trzykrotnie i wynosi obecnie 15 tysięcy. To ogromna społeczność, która potrzebuje zielonych terenów do wypoczynku, rekreacji, uprawy warzyw, a także miejsca, w którym można odpocząć od codzienności, a przy tym dotarcie do niego nie pochłonie kolejnych godzin spędzonych na  staniu w korkach. Bliskość ogrodów działkowych to także zaleta dla kolejnych mieszkańców tej dzielnicy.

Teren pod nowo powstający ogród jest już praktycznie gotowy. Za jego przygotowanie odpowiada poznański Wydział Gospodarki Gruntami. Prawdopodobnie działki już w listopadzie zostaną przekazane PZD i nowym działkowcom. Miasto odtworzyło pełną infrastrukturę z likwidowanych ogrodów, tak więc działkowcy otrzymają teren ogrodzony i zaopatrzony w prąd, wodę, parking oraz toalety. W przyszłym roku, prawdopodobnie w kolejnej części tego ogrodu, ma powstać Dom Działkowca (miasto planuje bowiem rozbudowę ogrodu w miarę likwidowania innych ogrodów poznańskich, zgodnie z realizacją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego), ale to wciąż nic pewnego.

Okazuje się jednak, że te niewielkie – 300-metrowe skrawki ziemi – to marzenie wielu poznańskich rodzin. – Większość spośród wszystkich dzwoniących to młodzi ludzie z okolicznych osiedli, którzy szukają miejsca do rekreacji i wypoczynku dla siebie i swoich dzieci – mówi Dyrektor Biura OZ PZD w Poznaniu. Tak duże zainteresowanie cieszy, bowiem pokazuje, że działki to nie „relikt komunizmu”, jak się wciąż niektórym ludziom wydaje, ale realna i prawdziwa potrzeba tysięcy polskich rodzin, których nie stać na inne formy wypoczynku. Niestety przy przyznawaniu działek w nowym ogrodzie na Naramowicach pierwszeństwo mają działkowcy z likwidowanych ROD.

Powstanie jeszcze jeden ogród

Wszystko wskazuje jednak na to, że na Naramowicach powstanie nie tylko ogród odtworzeniowy, ale także kolejny, w którym działki przeznaczone będą dla wszystkich Poznaniaków wykazujących wolę ich posiadania.  – Zainteresowanie okolicznych mieszkańców nie jest dla nas jakimś szczególnym zaskoczeniem, bowiem już wcześniej otrzymywaliśmy wiele zapytań z zapytaniem o wolne działki – mówi Prezes OZ PZD w Poznaniu Zdzisław Śliwa, który potwierdza, że w Poznaniu brakuje wolnych działek. Czekają na nie nie tylko młode rodziny z dziećmi, ale też emeryci i renciści oraz działkowcy wyrzuceni np. z ROD im. 23 Lutego w Poznaniu, którzy zostali pozbawieni swoich działek i stracili wszystkie nasadzenia oraz poczynione nakłady finansowe. Działkowcy ci zostali skrzywdzeni przez niepozorną kobietę, która za grosze odkupiła roszczenia od rodziny wywłaszczonej z tych terenów w latach 70-tych i przedstawiając się jako osoba poszkodowana, wyciągnęła sądownie miliony złotych z kieszeni działkowców i PZD.

- Dlatego jakiś czas temu podjęliśmy rozmowy z miastem, by oprócz tego odtworzeniowego ogrodu, zbudowany został jeszcze jeden, dla wszystkich chętnych – mówi Prezes. Jak wyjaśnia Zdzisław Śliwa, miasto wykazało duże zrozumienie dla potrzeb mieszkańców i wyraziło wolę współpracy w tym względzie. Zobowiązało się również do przeprowadzenia rozmów z Agencją Nieruchomości Rolnych, która to w okolicy Naramowic posiada nieużytkowane i leżące odłogiem grunty rolne, które mogły posłużyć pod nowy ogród. Podobno ANR wstępnie wyraziło wolę współpracy i przekazania gruntu pod ogród, jaki PZD wspólnie z miastem planuje zbudować. W dniu 27 października br. OZ PZD w Poznaniu skierował w tej sprawie oficjalne pismo do ANR z prośbą o przekazanie terenu w Naramowicach z przeznaczeniem na założenie ROD.

- Jest realna szansa na to, że przygotowania pod budowę kolejnego ogrodu na Naramowicach mogłyby się zacząć już w przyszłym roku – uważa wiceprezes OZ PZD w Poznaniu Jerzy Kucznerowicz. Wskazuje, że Związek jest gotowy podjąć się wspólnie z miastem budowy i przystosowanie tego terenu pod ogród. Jak mówi, PZD ma w tym już duże doświadczenie, które procentuje przy powstawaniu kolejnych doskonale funkcjonujących ROD. Wszystko pozostaje więc w rękach Agencji Nieruchomości Rolnej, która by ogród mógł powstać, musi najpierw przekazać teren, na którym miałby on zaistnieć.

Trzymamy kciuki, by poznańskie ogrody nie tylko były likwidowane pod niezbędne miastu zaplanowane inwestycje, ale także, by pojawiały się nowe ROD, jeszcze ładniejsze, lepiej wyposażone i otwarte dla potrzeb całej społeczności miejskiej.

AH


Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio