Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przegląd Informacji Medialnych - 24.10.2016

Gazeta Wyborcza Wrocław w dniu 17 października br. w artykule „Wolne działki we Wrocławiu” cytuje Janusza Moszkowskiego, prezesa Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, który zachęca młode osoby do starania się o działki w Wrocławiu, w którym wolnych jest ich około 600. Jak najprościej ubiegać się o przydział działki? Najlepiej udać się do wybranego ogrodu w dzień, kiedy są organizowane spotkania zarządu - można się o nich dowiedzieć z tablicy informacyjnej, która zazwyczaj znajduje się tuż przy wejściu do ROD. Kolejnym krokiem jest wypełnienie podania i deklaracji członka PZD. By dopełnić formalności, należy zaliczyć trzydniowe szkolenie. Gazeta przytacza też świadectwa nowych działkowców, którzy są niezwykle usatysfakcjonowani z tego, że stali się dzierżawcami. Przepisy regulują także dokładnie w jakiej odległości od ogrodzenia mogą być sadzone drzewa, a także jaka jest maksymalna wielkość altany - może mieć do 35 m kw. i wysokość do 5 m. Decyzję o zerwaniu umowy podejmuje zarząd ogrodów. Szczegółową procedurę można przeczytać na stronie pzd.pl w artykule: Jak zostać działkowcem?

Pik.kielce.pl (Portal Informacji Kulturalnej) w dniu 18 października br. w artykule „Wernisaż wystawy fotografii Jana Bujnowskiego – „Działki” promuje wystawę otwartą w Kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych i prezentuje sylwetkę dostrzegającego urok i znaczenie ROD artysty, dla którego  ogrodnictwo działkowe to poważniejszy sens artystyczny. Tematyka ROD zainspirowała go, jako alternatywny świat ukryty, jak twierdzi: w depresyjnej polskiej rzeczywistości. Sam portal dostrzega piękno działkowych altan, które przez wrogów ROD opisywane są jako „budy”: architektura o nieprzewidywalnych formach, zaskakujących proporcjach, budowana z przypadkowych materiałów, resztek po remontach lub rozbiórkach, z odpadów przemysłowych, bez profesjonalnych przesądów, w myśl dumnej zasady „Polak potrafi”. Te materiały budowlane z odzysku, noszące w sobie własną historię i tworzące swoiste ciało domków, determinują formę architektoniczną, stanowią wyrazisty tekst kulturowy i świadectwo czasów.


iPragaPoludnie.pl w dniu 18 października br. w artykule „Tramwaje Warszawskie odpowiadają na wątpliwości dotyczące budowy trasy na Gocław” publikuje komunikat Tramwajów Warszawskich w odpowiedzi na działania Inicjatywy Obywatelskiej „Tramwaj przez Wisłę - nie przez działki”. Informuje, że projekt w ciągu Wału Miedzeszyńskiego, czy też w ciągu ul. Kinowej został odrzucony ze względu na istotne znaczenie terenów ROD dla mieszkańców Warszawy, jak również systemu ekologicznego miasta. Urząd m.st. Warszawy podjął prace nad przygotowaniem i uchwaleniem dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, obejmujących tereny ogrodów położonych w kwartale Os. Międzynarodowa – al. Waszyngtona – ul. Kinowa – Trasa Łazienkowska. Plany te mają na celu ochronę i zachowanie obecnych funkcji terenów ROD, tak aby dalej mogły służyć one społeczności działkowców, jak i mieszkańców Warszawy. W ramach budowy trasy tramwajowej Tramwaje Warszawskie planują wykonanie wzdłuż torowiska przestrzeni publicznej o funkcjach parkowych i spacerowych. Działkowy zapowiadają liczne przybycie na konsultacje społeczne oraz składanie uwag na piśmie.

Świat Biznesu w dniu 18 października br. w artykule „ZMPSiŚ: Porty z ambicjami” zamieszcza rozmowę z Dariuszem Słaboszewskim – prezesem Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu, w której prezes na pytanie: Czy udało się rozwiązać problem związany z likwidacją ROD „Ostrówek” na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie – odpowiada, że działkowcy wyrazili na nią zgodę. Jak podaje gazeta – zorganizowano spotkanie, na którym działkowcom z góry przedstawiono założenia likwidacji ROD. Prezes zapewnia o dobrej woli ZMPSiŚ i o tym, że spółka szanuje pracę włożoną w działki. Mimo to podjęła decyzję o ich bezpowrotnej utracie. Nie ujęto także terenu zastępczego w porozumieniu likwidacyjnym. Więcej o tym problemie w artykule dostępnym na stronie pzd.pl:  Prawa działkowca w razie likwidacji ogrodu

InvestMap.pl w dniu 19 października br. w artykule „Wrocławianie już nie chcą miasta spotkań. Wolą zieleń i sprawny transport” przedstawia wyniki badania dotyczącego oceny potencjału miasta i strategii rozwojowych. Najważniejsze dla wrocławian są kwestie dotyczące liczby dużych terenów zielonych w mieście (czyli np. parków), jakość powietrza czy wykorzystanie rzek i nabrzeży na potrzeby rekreacji, czy transportu.. Mieszkańcy wskazali też priorytety działań włodarzy miasta na najbliższe 10 lat. Tu zdecydowanie przeważają trzy cele, czyli polityka proekologiczna (w tym zwiększenie terenów ROD), rewitalizacja zdegradowanych obszarów miasta i rozwijanie transportu publicznego. Również Gazeta Wyborcza Wrocław w artykule „Wrocław ma się stać eko” podkreśla,  że dla 28% mieszkańców ważne jest wsparcie dla rozwoju ROD przez miasto.

DziennikPolski24.pl w dniu 19 października br. w artykule „W Twojej dzielnicy” relacjonuje spotkanie, które odbyło się w ramach Dnia Seniora, który Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie zorganizował wspólnie z Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi przy ul. Fr. Nullo 27 (ROD „Grzegórzki”) i Radą Dzielnicy Grzegórzki II. Seniorom z Dzielnicy II Grzegórzki zaprezentowano program artystyczny licealnych zespołów artystycznych z Krakowa.

Express Bydgoski w dniu 20 października br. w artykule „Napięcie w fordońskich ogrodach działkowych rośnie” i 22 października br. - „Nie tylko działki pod wysokim napięciem” informuje, że w ROD „Malwa” przy ul Rejewskiego w Bydgoszczy - Polskie Sieci Energetyczne zamierzają puścić podwójną linię 400 kV (wysokiego napięcia). Wywołało to protest działkowców i Rady Osiedla Fordon, gdyż zgodnie z przepisami,  wokół takich szkodliwych linii nie można przebywać długotrwale w odległości minimum 70 metrów. W tej chwili Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowuje plan zagospodarowania przestrzennego, który linię tę uwzględnia. „Express” informuje, że losem działkowców zainteresował się Andrzej Młyński, bydgoski radny PiS. W interpelacji skierowanej do władz miasta pyta, czy zamierzają działać, żeby próbować przesunąć linię, bo działkowcy są zaniepokojeni możliwością spadku wartości działek, a inwestycja w tej skali grozi likwidacją ROD. Sytuację działkowców komplikuje pismo od Prezydenta Miasta Bydgoszczy, w którym czytamy: „Zagospodarowanie terenu u zbiegu ulicy Akademickiej i Rejewskiego, jako ogrody działkowe, nie jest zagospodarowaniem docelowym”. Gazeta zauważa, że inwestycja stanowi zadanie rządowe ujęte w planie zagospodarowania przestrzennego województwa kujawsko-pomorskiego z czerwca 2013 r. Działkowcom pozostaje walczyć o swój dorobek również na poziomie rządowym.

Laskonline.pl (Portal Miasta i Gminy Łask) w dniu 24 października br. w artykule „Spotkanie z działkowcami” informuje, że w Urzędzie Miejskim w Łasku odbyło się spotkanie z zarządami Rodzinnych Ogrodów Działkowych: „Arkadia” i „Pierwiosnek” w Łasku, „Żeromskiego” z Kolumny i „Przyszłość” z Gorczyna. Omówiono m.in. zorganizowanie wspólnej wystawy, która miałaby prezentować róże rosnące w miejscowych ogrodach. Dyskutowano o sposobie prezentacji i eksponowaniu kwiatów. Ciekawe aranżacje przestawił Łukasz Rojewski - prezes Polskiego Towarzystwa Różanego.

Marcin Budzyński  

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio