Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Szkolenie dla kandydatów na instruktorów ogrodowych SSI w Radomiu oraz dla nowych działkowców w Płocku - 24.10.2016

Zgodnie z planem oświatowym OZM PZD, rozpoczęły się cykle szkoleniowe dla kandydatów na instruktorów ogrodowych SSI oraz dla nowych działkowców na terenie delegaturach rejonowych OZM PZD. 20 października br. odbyły się zajęcia dla kandydatów na instruktorów ogrodowych SSI w Radomiu, a 22 października – dla nowych działkowców w Płocku, przygotowane przez instruktora ogrodniczego OZM PZD oraz kierownictwo Delegatur Rejonowych OZM PZD w Płocku i Radomiu.

Zajęcia w formie prezentacji multimedialnych podzielono na odrębne bloki tematyczne, w czasie których kandydaci na nowych instruktorów ogrodowych z radomskich ogrodów oraz nowi działkowcy z płockich ROD mogli dowiedzieć się:

– jak zorganizowana jest służba instruktorska w PZD i jakie zadania stawiane są przed instruktorami w ogrodach oraz na szczeblu okręgu i kraju,

– jak prawidłowo zagospodarować działkę zgodnie z regulaminem,

– jak kompostować na działce odpady roślinne (na czym polega kompostowanie, co można kompostować),

– jak prawidłowo sadzić drzewa i krzewy owocowe i ozdobne na działce zgodnie z regulaminem,

– jak usunąć drzewa z działki zgodnie z prawem,

– co daje działkowcom nowa ustawa o ROD i dlaczego warto być członkiem PZD,

– jakie są najważniejsze przepisy regulaminu ROD i statutu PZD,

– w jaki sposób można zostać działkowcem (typy umów zawieranych w celu uzyskania prawa użytkowania działki) oraz jakie opłaty ogrodowe wiążą się z użytkowaniem działki

– jakie są ogólne zasady nawożenia roślin oraz ich ochrony i pielęgnacji (ze szczególnym uwzględnieniem iglaków).

Podkreślić należy bardzo dobrą współpracę i nieocenioną pomoc przy organizacji szkoleń ze strony kierowników biur delegatur w Radomiu i Płocku oraz przewodniczącego delegatury płockiej Marcina Wernera, który był także współprowadzącym zajęcia.

14793855_1630611180297635_470429865_n-1

W zajęciach dla radomskich oraz płockich działkowców wzięło w sumie udział blisko 50 osób, a przekazana wiedza i jej forma zostały bardzo pozytywnie przyjęte i ocenione jako przydatne i potrzebne. Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymali wydawnictwa KR PZD: „Regulamin ROD”, „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych”, „Przewodnik po nawozach” oraz „Ekologiczna ochrona roślin”. Kolejna prezentacja szkoleniowa, tym razem dla działkowców z rejonu Ciechanowa, odbędzie się 16 listopada tego roku, a do końca 2016 roku podobne szkolenia zaplanowano w pozostałych delegaturach OZM PZD – w Siedlcach i Ostrołęce.

14702224_2127626330795054_2413302590833837300_n

 

więcej o szkoleniu w Płocku – zobacz

Maciej Aleksandrowicz

instruktor ogrodniczy, OZ Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.