Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przegląd Informacji Medialnych - 17.10.2016

Słowo Regionu (Strzelin) w dniu 10 października br. w artykule „Działkowcy z ROD Kolejarz podsumowali rok” informuje o tym, że ROD „Kolejarz” w Strzelinie wziął udział w trzech konkursach organizowanych przez Okręgowy Zarząd PZD we Wrocławiu. Podczas uroczystości Prezes ROD „Kolejarz” Franciszek Szmaj mówił o dokonaniach działkowców. Wśród zaproszonych gości był starosta strzeliński - Marek Warcholiński, który pogratulował działkowcom sukcesów i życzył pomyślnej aury w przyszłym roku.

Express Ilustrowany (Województwo Łódzkie) w dniu 10 października br. w artykule „Laureaci naszego Plebiscytu – Rodzinne Ogrody Działkowe” prezentuje sylwetki trójki laureatów Plebiscytu „Mój piękny Ogród”.
Nagroda pierwsza przypadła działce w ROD „Jutrzenka” w Głownie. Oto jak opisuje ją właściciel: Zaczynałem trzydzieści lat temu, dziś jestem już emerytem i nie wyobrażam sobie dalszego życia bez tego bajkowego skrawka ziemi. Prawdziwymi pasjonatami przyrody jest moja rodzina, w tym dwóch wnuków: siedemnastoletni Adam i czteroletni Filip, u których pragnę zaszczepić miłość do przyrody, i szacunek do pracy. Drugie miejsce zajęła działka z ROD „Nasza Oaza Spokoju" w Brzezinach. Trzecie miejsce przypadło działce z ROD im. Żeromskiego w Łodzi.

Nowości Dziennik Toruński w dniu 10 października br. w artykule „Obchody Miejskiego Dnia Działkowca w Chełmży” pisze, że na obchodach wpisujących się w 35-lecie PZD spotkali się działkowcy ze wszystkich ROD w mieście Chełmża: Nowa, Malinka, Wodnik, Magnolia i Postęp. Podczas uroczystości działkowcy podziękowali osobom publicznym, które wspierają ruch ogrodnictwa działkowego na ziemi toruńsko-włocławskiej, przyznając im odznaczenia „Za Zasługi dla PZD” - Jackowi Czarneckiemu - wójtowi gminy Chełmża, a także Leszkowi Plucińskiemu - radnemu Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Cezaremu Strąkowskiemu - radnemu powiatu toruńskiego. Jak podkreślił w jednym z przemówień Franciszek Kuczka - współautor monografii „Chełmżyńskie Ogrody Działkowe” - Ten rok jest dla nas szczególny. Po raz pierwszy od kliku lat działkowcy nie muszą zbierać podpisów w obronie ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Mogą spokojnie uprawiać swoje działki i cieszyć się z efektów swojej pracy - dodał.

TVP 3 Regionalna (pasmo Ogólnopolskie) w dniu 11 października br. w magazynie „Polska Samorządna” podkreśla, że Kraków to jedyne miasto w Polsce, które ściśle współpracuje z działkowcami, gdyż wpisało tereny ROD i ich okolice do planów zagospodarowania, jako tereny zieleni i też jedyne miasto w Polsce, które nie wyrzuca działkowców na obrzeża miast, a chroni istniejące tereny w Śródmieściu. Dodatkowo wspiera działkowców przez fundusze rozwojowe (o czym informowaliśmy w „Przeglądzie…” tydzień temu – przyp. M.B). W materiale TVP wypowiadają się działkowcy, którzy przedstawiają swoje pomysły na wykorzystanie pieniędzy od miasta Krakowa na dofinansowanie organizacji zajęć gimnastycznych oraz remonty przyłączy wodociągowych i ogrodzeń.

Również w tym samym magazynie TVP 3 podaje smutną informacje o likwidacji Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Drzymały (przy Jeziorze Maltańskim) w Poznaniu. Przy okazji zamieszcza wypowiedź prezesa OZ PZD w Poznaniu dr inż. Zdzisława Śliwy, w którym mówi o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej w ROD, zamieszkiwania oraz budowy ponadnormatywnych altan. Więcej przeczytać można o tym na stronie pzd.pl w artykule: Dlaczego nie można zamieszkiwać w ROD?

Słowo Podlasia w dniu 11 października br. w artykule „Przedszkolaki z wizytą u działkowców” relacjonuje ciekawą inicjatywę edukacji potencjalnych przyszłych działkowców. Informuje, że działkowcy zorganizowali dzieciom z Przedszkola Samorządowego nr 11 wycieczkę do Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Malwa" w Białej Podlaskiej.  Dzieciom pokazano na czym polegają jesienne prace w ogrodzie. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Lekcje z zielonymi przygodami tylko z działkowymi ogrodami". To autorski projekt Wiolety Raszuk, prezes ROD „Malwa". W ramach programu, dzieci z bialskich przedszkoli i szkół podstawowych uczestniczyły w zajęciach na działkach, gdzie zdobywały wiedzę na temat roślin i ich hodowli. Starsze roczniki w trakcie wycieczki rozpoznawały drzewa liściaste i iglaste, krzewy oraz kwiaty. Szerszą relację można przeczytać na stronie pzd.pl: Autorski program w ROD Malwa w Białej Podlaskiej

Gazeta Kujawska w dniu 11 października br. „Działkowcy z Wrzosu stworzyli prawdziwie rodzinną atmosferę” podkreśla, że ROD „Wrzos” w Wistce Królewskiej koło Włocławka jako jeden z nielicznych ogrodów działkowych może pochwalić się zbiorczą kanalizacją i własną oczyszczalnią ścieków. Inwestycję te zrealizował zarząd ROD „Wrzos”. Działkowcy z „Wrzosu", zainwestowali również w oświetlenie alejek, plac zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki i koszykówki. Dzięki temu ogród jest rodzinny nie tylko z nazwy. Jak zauważa Gazeta:  w 2014 r. „Wrzos" otrzymał wyróżnienie od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „ochrona środowiska naturalnego". Podczas tegorocznej uroczystości zasłużeni działkowcy z ROD „Wrzos" otrzymali honorowe odznaki. W tym roku ROD „Wrzos" obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Z tej okazji zorganizowano uroczyste spotkanie, podczas którego uhonorowano osoby mające szczególny wkład w rozwój „Wrzosu".

Co Tydzień (Mysłowice) i portal mysnet.pl w dniu 12 października w artykule „Działkowcy podsumowali sezon” informuje, że działkowcy z ROD „Jutrzenka”w Mysłowicach zebrali się 8 października, by podsumować sezon i wspólnie świętować Dzień Działkowca. Ich doroczna impreza jak zawsze odbyła się w gościnnych murach Gimnazjum nr 2. W przemówieniu prezes ROD „Jutrzenka” zauważył, że w ogrodzie dokonuje się wymiana pokoleniowa, przybywa ludzi młodych, którzy coraz chętniej wraz ze swoimi dziećmi wybierają tę właśnie formę spędzania wolnego czasu.  Podczas uroczystości Złotą Odznaką PZD uhonorowano 86-letniego działkowca.

Polskie Radio Szczecin w dniu 13 października br. w artykule „Rzeka Chełszcząca zalewa ogródki Nad Jeziorem w Dąbiu” informuje o zalaniu ROD „Nad Jeziorem” w Dąbiu. Część działek znalazła się ponad pół metra pod wodą, ze względu na cofnięcie się biegu rzeki. Jak pisze gazeta, wały przeciwpowodziowe, które zostały naprawione nie spełniają swojej roli. Władze Szczecina zapewniają, że działkowcy wkrótce dostaną odpowiedź na pismo, które wysłali w sprawie ochrony ich działek przed nagłymi zalaniami.

TVP 3 Gorzów Wielkopolski w dniu 15. października br. w magazynie „Informacje Lubuskie” prezentuje materiał z zatrzymania 43-letniego włamywacza, który jak podkreśla telewizja stale zamieszkiwał na terenie jednej z opuszczonych altan w ROD „Wspólnota” w Gorzowie Wielkopolskim. Jak podaje policja 20. działkowców zostało okradzionych z ogrodowego sprzętu. Policja apeluje do działkowców, by częściej zgłaszali przypadki włamań do altan, gdyż pozwoli to zwiększyć liczbę patroli oraz o to, by nie pozostawiali cennych przedmiotów w altanach.

PetroNews.pl w dniu 15 października br. w artykule „V edycja budżetu partycypacyjnego – wyniki głosowania” podaje, że projekt działkowców z płockich ROD i mieszkańców osiedla Winiary - „Tężnia solankowa na Winiarach (nr 25) – zwyciężył w głosowaniu i zdobył 27,41% głosów. Tężnia, według projektu, ma powstać na osiedlu „Winiary”, między ogrodami działkowymi przy ul. Macieszy i Dobrzyńskiej (ROD „Pod Gruszą”). Jak zauważa portal, powstanie ona w miejscu otoczonym drzewami i krzewami, w pobliżu ROD „Pod Gruszą” i dzięki takiemu położeniu, uda się wokół tężni wytworzyć mikroklimat, a instalacja stanie się doskonałym azylem dla spacerujących matek z dziećmi, seniorów i wszystkich, którzy będą chcieli odetchnąć lepszej jakości powietrzem.

Gazeta.olawa.pl w dniu 16 października br. w artykule „Jeden z najpiękniejszych w Polsce” przybliża historię i sukcesy ROD „Jubilat” - najstarszego ogrodu w Jelczu, który powstał na bazie ogrodów pracowniczych Jelczańskich Zakładów Samochodowych. ROD „Jubilat” istnieje od trzydziestu dziewięciu lat. Na jego terenie znajduje się 678 działek i wszystkie są zagospodarowane! „Jubilat” w Jelczu-Laskowicach od wielu lat startuje w konkursach KR PZD. W tym roku, oprócz wyróżnienia dla ogrodu, jury doceniło działkę Marii Włodarczyk, uznając ją za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Portal zapytał prezes ROD o to jaki jest przepis na jeden z najpiękniejszych ogrodów w kraju? – Trzeba skupić wokół siebie dobrych ludzi i ciężko pracować. Od lat poświęcamy się pracy społecznej, i to nie jest praca czysto biurowa. Najczęściej harujemy w terenie i teraz zbieramy owoce naszych starań. To nas z całą pewnością wyróżnia – dodaje prezes ROD „Jubilat” Grażyna Wysocka.

Swidniczka.com w dniu 16 października br. w artykule „Wycinają drzewka” zamieszcza apel Zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych „Relaks” w Żarowie i informuje, że w związku z nasilającą się wycinką drzew, każdy kto zostanie przyłapany na tym procederze będzie ukarany karą grzywny. Wycinka na własną rękę jest przewinieniem, które podlega karze grzywny. Gazeta przypomina również, że nagminnie łamany jest zakaz wjazdu na teren ogrodu. W jakich warunkach dopuszczalne są cięcia na działce oraz jakie zasady obowiązują przy wjeździe autem na teren ROD można przeczytać w artykułach na stronie PZD.pl pod linkami: Zmieniają się zasady wycinki drzew i krzewów i Nowy regulamin ROD - wjazd do ROD

Portal eKoszalin.pl w dniu 15 października br. w artykule „Bezpieczne ogrody” informuje o pomyśle koszalińskich działkowców z ROD „Centralny” i ROD „Aster. Działkowcy wspólnie z policją uruchomili patrole działające w ramach kampanii „Pilnuj swego – nie ułatwiaj mu niczego”. Działkowe patrole skupiły się przede wszystkim na sprawdzeniu stanu zabezpieczenia technicznego obiektów i altanek. Policjanci w trakcie kontroli rozmawiali z właścicielami działek, jak należy zabezpieczyć sprzęt, aby nie stać się ofiarą kradzieży. Przekonywali, że tylko wspólne działania funkcjonariuszy i działkowców przyczynią się do ograniczenia przestępczości oraz aktów wandalizmu na terenie ogrodów. Wskazywali na korzyści, które wypływają z „sąsiedzkiej czujności” i współodpowiedzialności. Policjanci patrolowali też rejony miejsc, w których grupują się osoby spożywające alkohol oraz bezdomni.

Marcin Budzyński

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio