Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Debata społeczna w Żaganiu - 17.10.2016


W dniu 14 października 2016 roku na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Żaganiu odbyło się spotkanie przedstawicieli policji z działkowcami. W debacie na temat bezpieczeństwa ze strony działkowców udział wzięli gospodarze ogrodów wchodzących w skład ROD „Niezapominajka” oraz przedstawiciele z ogrodów „Bajka” i „Zacisze”. Natomiast Komendę Powiatową Policji w Żaganiu reprezentowali; I Zastępca Komendanta mł. insp. Daniel Gotthardt, Naczelnik Wydziału Prewencji Koordynator Zespołu Dzielnicowych podinsp. Dariusz Pankiewicz, Dzielnicowa mł. asp. Elżbieta Bąk, podinsp. Sylwia Woroniec, oficer prasowy oraz Komendant Straży Miejskiej st. insp. st. miejs. Roman Kuczak.


Debata poświęcona była bezpieczeństwu działkowców oraz zabezpieczeniu mienia działkowego. Spotkanie prowadziła podinsp. Sylwia Woroniec, po powitaniu wszystkich przybyłych udzieliła głosu podinsp. Dariuszowi Pankiewiczowi, który zapoznał z rodzajami przestępstw na terenie miasta ze szczególnym uwzględnieniem włamań dokonanych do altan na terenach ogrodów działkowych w latach 2015 i 2016. Omawiając poszczególne przypadki Pan inspektor zwrócił uwagę na to, że włamujący się do altan biorą wszystko to, co można spieniężyć zagrabione przedmioty nie muszą przedstawiać dużej wartości wystarczy, że można ten przedmiot zbyć. Najwięcej włamań jest w okresie jesienno-zimowym jest to martwy sezon, mniejsza liczba działkowców przebywających na działkach powoduje wzrost włamań. Prelegent zwrócił się za pośrednictwem obecnych do wszystkich działkowców o odpowiednie zabezpieczenie mienia a najlepiej zabranie wartościowych przedmiotów z działki, jednocześnie przebywając na ogrodzie w tym czasie zwracać szczególną uwagę na osoby dziwnie się zachowujące i reagować. Ważnym również jest to, aby wszystkie takie przypadki oraz wszelkie włamania jak i próby włamań zgłaszać na policje.


Następnie głos zabrał mł. insp. Daniel Gotthardt, który w swym wystąpieniu poruszył temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie miasta. W trakcie swego wystąpienia przedstawił najczęstsze przypadki łamania przepisów ruchu drogowego. Pan Komendant zwrócił szczególną uwagę na zachowanie się będąc pieszym, jak i rowerzystą, z tego względu, że znaczna ilość działkowców korzysta z rowerów dojeżdżając na działkę. Pamiętać należy o tym, że rowerzystę obowiązują takie same przepisy jak innych użytkowników drogi, zawsze należy zachować ostrożność a w szczególności pokonując skrzyżowania. W dalszej części swego wystąpienia Pan inspektor zapoznał działkowców z aplikacją „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa” za pomocą tej mapy można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Zaapelował też o korzystanie z mapy by nie tylko w razie zagrożenia bezpieczeństwa kontaktować się ze swoim dzielnicowym, co ułatwić może nam aplikacja mobilna „Moja Komenda”.


W trakcie dyskusji zebrani poruszali temat bezpieczeństwa w mieście zwracając szczególną uwagę na motocyklistów pędzących ulicami miasta z ogromną prędkością. Zaproponowano jednocześnie, aby nieumundurowane patrole bliżej przyjrzały się zachowaniom pieszych w obrębie przejść. Przez Kolegium Prezesów przedstawiona została propozycja spotkań w czasie odbywania walnych zebrań sprawozdawczych wiosną 2017 roku, co zostało przyjęte przez przedstawicieli policji z zainteresowaniem.

Karol Wojtysiak

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.