Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Ekologiczna grządka dziecięca w ROD - rozstrzygnięcie konkursu w Ełku - 14.10.2016

5 października 2016 r. dokonano oceny konkursu pod nazwą "Bezpieczne, atrakcyjne i ekologiczne zagospodarowanie grządki oraz miejsca wypoczynku dla dzieci na działkach w Rodzinnych Ogrodach Działkowych na terenie miasta Ełk". W konkursie wyróżniono i nagrodzono 9 uczestników.

 

Organizatorami konkursu byli:

- Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku

- ROD im. 50-lecia ZKK - prezes Danuta Wawreniuk

- ROD im. 1000-lecia PP - prezes Marzanna Bujak

W ocenie konkursu uwzględniono:

- zaangażowanie dzieci i użytkowników działek w przygotowaniu do konkursu;

- zagospodarowanie w urządzenie do zabaw i wypoczynku dzieci;

- urządzenia związane z ekologią, karmniki, budki lęgowe, ekohotele, itp;

- wyodrębnienie i pielęgnacja grządki dziecięcej.

Wyróżnione dzieci otrzymały: dyplomy, mini narzędzia do upraw i pielęgnacji roślin, karmniki, karmę zimową dla ptaków, zaś opiekunowie otrzymali dębowe budki lęgowe oraz sekatory.

Dzięki inicjatywie instruktora krajowego społecznej służby instruktorskiej Polskiego Związku Działkowców - p. Stanisławowi Jurczakowi, oraz współpracy ROD i CEE w Ełku oprócz w/w konkursu organizowano w bieżącym roku także praktyczne szkolenia dla działkowców na terenie miasta m.in. w zakresie:

- szczepienia i okulizacji drzew owocowych;

- zasad cięcia drzew, krzewów owocowych i ozdobnych.

Zajęcia praktyczne były prowadzone przez pracownika naukowego dr. inż. Bogumiła Markuszewskiego z Katedry ogrodnictwa UWM w Olsztynie.

 

Do biblioteki CEE w Ełku zostały zakupione również książki z Wydawnictwa "Działkowiec", w których są zawarte bogate informacje dotyczące upraw i ekologicznej ochrony roślin: drzew i krzewów owocowych oraz warzyw i ziół. Z tej literatury mogą korzystać nie tylko użytkownicy ROD, ale także mieszkańcy miasta i okolic nie posiadający działek.

Realizacja tych przedsięwzięć przyczynia się przede wszystkim do lepszego wyglądu i funkcjonowania ogrodów w naszym mieście.

 

Róża Cimochowska

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.