Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jesienne wykłady i szkolenia z sadownictwa w ROD "Waszyngtona" w Warszawie - 06.10.2016

Jesień to czas, gdy w wielu ogrodach odbywają się różnego typu wykłady i szkolenia. W dniach: 11 i 25 października, 22 listopada i 13 grudnia na terenie ROD „Waszyngtona” W Warszawie odbęda się wykłady sadownicze. W zajęciach udział wziąć moga nie tylko nowi działkowcy, ale wszystkie zainteresowane osoby, ceniące zdrowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz chcące poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą.

Drzewa i krzewy owocowe coraz częściej wypierane są z działek w ROD przez rośliny ozdobne, gdyż młodzi działkowcy w większości decydują się na działki typowo rekreacyjne. Nie znaczy to jednak, że drzewa owocowe nie cieszą się zainteresowaniem. Wciąż spora część nowych działkowców decyduje się na kontynuowanie  tradycyjnego podziału działki na część owocową, warzywną i ozdobną, aby czerpać z działki jak najwięcej pożytku.

Zasadom uprawy drzew i krzewów owocowych oraz ich gatunkom i odmianom poświęcony jest jeden z wykładów cyklu szkoleniowego dla nowych działkowców z terenu Warszawy i okolic. W czasie wykładu prowadzonego przez profesora SGGW i hodowcę nowych odmian jabłoni  dr hab. Emiliana Piterę, działkowcy mogą dowiedzieć się między innymi jakie odmiany drzew i krzewów owocowych mają najwięcej wartości odżywczych (np. witaminy C), a także jakie odmiany wybrać, aby ich uprawa na działce sprawiała jak najmniej kłopotu. Zwracana jest również uwaga na gatunki mniej znane, ale bardzo cenne ze względu na wartości odżywcze ich owoców – aronię, świdośliwę, dziką różę, czy rokitnik.

W czasie zajęć kursanci mają możliwość zobaczyć wiele odmian owoców (w tym także nowych), wśród których są także mało znane gatunki, jak np. grusze azjatyckie w kilku odmianach, które są polecane do uprawy na działkach ze względu na brak wrażliwości na rdzę gruszy i inne choroby. Co więcej, w czasie zajęć każdy może spróbować, jak smakują poszczególne odmiany owoców – także tych mało znanych lub nie wprowadzonych jeszcze do obrotu nowych odmian hodowlanych.

Do udziału w zajęciach ZAPRASZAMY NIE TYLKO nowych DZIAŁKOWCÓW, ale wszystkie zainteresowane osoby, ceniące zdrowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz chcące poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą.

W 2016 roku na wykłady sadownicze zapraszamy jeszcze w dniach: 11 i 25 października, 22 listopada i 13 grudnia. Wszystkie zajęcia rozpoczynają się o godzinie 16:00 w ośrodku szkoleniowym OZM PZD przy Al. Waszyngtona 52/80 w Warszawie (na terenie ROD „Waszyngtona”) .

 

Maciej Aleksandrowicz

st. instruktor ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio