Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

W ROD "Przy Torze" w Łodzi jesienią zakwitła czereśnia - 28.09.2016

Choć istnieje niemało gatunków drzew i krzewów, charakteryzujących się nietypową porą kwitnienia np. jesienią, z pewnością nie należy do nich czereśnia. Tymczasem na działce jednego z działkowców z ROD "Przy Torze" w Łodzi zakwitła właśnie czereśnia, której okres kwitnienia przyda zwyczajowa na marzec  i kwiecień. Ponowne kwitnienie niektórych roślin to zjawisko znane, choć niecodzienne. Jest to związane z różnymi czynnikami, ale najważniejszym z nich są wysokie temperatury powietrza, które są wyższe od średnio występujących w danym okresie. Rośliny są wówczas wprowadzone w błąd i zaczynają kolejną wegetację. Oczywiście kwitnące jesienią czereśnie raczej nie będą w stanie dokończyć cyklu i nie ma się, co spodziewać, że z tych kwiatów powstaną owoce. Prawdopodobnie wszystko zostanie zmarnowane przy okazji najbliższych przymrozków.

Jednak cała sytuacja nie jest obojętna dla drzewka, które może przez to nie przetrwać zimy, lub po prostu nie owocować następnej wiosny. Jak mówią eksperci zjawisko to jest często efektem gorącego lata. Nienormalne zachowanie roślin próbujących rozpocząć nową wegetację jest też często uważane, jako zwiastun ciepłej i suchej jesieni.

Biorąc pod uwagę fakt, że co i rusz notowane sa kolejne rekordy ciepła, a we wrześniu przez Polskę przetoczyła się już fala afrykańskich upałów możemy być pewni, że pod względem ciepła rok ten jest wyjątkowy. Jeśli ta tendencja utrzyma się w dalszym ciągu, to z pewnością o ponownym kwitnieniu usłyszymy jeszcze nie raz.

AH

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio