Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Gminne dotacje dla ogrodów działkowych - 27.09.2016

Wiele gmin docenia działalność ROD i ich znaczenie w krajobrazie miast. Jednocześnie samorządowcy dostrzegają również potrzebę nieustannych inwestycji i modernizacji ogrodów działkowych. Na ten cel zarządy ROD mogą ubiegać się o gminne dotacje. Mimo, że starać się o nie będzie można dopiero z początkiem nowego roku, warto, aby działkowcy już teraz zadbali o zarezerwowanie przez gminy środków na ten cel. Jesień to bowiem czas, gdy gminy opracowują projekty przyszłorocznych budżetów.

Zarządy ROD mogą ubiegać się o gminne dotacje na podstawie art. 17 ustawy o ROD z 13 grudnia 2013 roku, który stanowi, że warunkiem otrzymania dotacji na inwestycję jest pozytywny  jej wpływ na poprawę warunków do korzystania z ROD przez działkowców, lub zwiększy ona dostępność społeczności lokalnej do tego ROD.

Działkowcy mają głos

Warto pamiętać, że do 15 listopada każdego roku gminy mają obowiązek opracowania projektu planu budżetu, który następnie, zazwyczaj do końca roku, musi zostać uchwalony. Każdorazowo projekt taki jest poddawany konsultacjom społecznym. Do zgłaszania swoich uwag zachęcamy zatem wszystkich działkowców. To bowiem odpowiedni moment, aby zwrócić uwagę władz samorządowych na potrzebne ogrodom inwestycje. Dzięki temu środki na nie mogą zostać zarezerwowane w budżecie już na etapie jego tworzenia.

Realna pomoc

Zdobycie dotacji celowych z budżetu gminy jest naprawdę możliwe. Przekonali się już o tym działkowcy z ostrowieckich ogrodów, którzy otrzymane dotacje przeznaczyli m.in. na: modernizację i wymianę ogrodzenia,  instalacji elektrycznej i wodociągowej, remont dachu Domu Działkowca czy budowę przyłącza wodnego i kanalizacji sanitarnej.

Duże wrażenie robi także dofinansowanie udzielone przez władze Bydgoszczy dla tamtejszych ROD, które pomogły skanalizować sześć ogrodów działkowych na terenie Bydgoszczy. W zależności od ukształtowania terenu ROD koszt inwestycji wahał się od 1,8 tys. zł do 3,5 tys. zł od działki. Władze Bydgoszczy w 2016 roku również dały szansę działkowcom na dofinansowanie ogrodowych inwestycji, zabezpieczając w budżecie na ten cel aż 300 tys. zł. Pieniądze, które można zatem pozyskać dla ROD nie są małe.

Nie czekaj! Działaj!

Gorąco zachęcamy zarządy ROD i działkowców w całej Polsce do aktywnego włączania się w konsultacje nad projektami gminnych budżetów. Władze samorządowe przyjazne są działkowcom, a pozyskane w ten sposób fundusze mogą znacząco poprawić estetykę i komfort korzystania z ogrodu dla działkowców i lokalnej społeczności.

AD

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio