Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Świdośliwa – niezwykły krzew do zwykłych warunków - 26.09.2016

Jest jednym z niewielu  krzewów, który  łączy tak wiele zalet użytkowych i ozdobnych – bardzo odporna na mróz, nie ma szczególnych wymagań glebowych i uprawowych, dekoracyjnie kwitnie wiosną, ma jadalne owoce o cennych właściwościach odżywczych i zdrowotnych, a jej liście efektownie przebarwiają się jesienią. Świdośliwa sprawdzi się na każdej działce, ponieważ nie osiąga bardzo dużych rozmiarów i dobrze znosi cięcie, a do tego świetnie nadaje się zarówno na naturalne szpalery lub wyższe żywopłoty, jak i na pojedynczy akcent w ogrodzie.

Cenniejsza od borówki amerykańskiej!

Jak czytamy na łamach specjalistycznego portalu www.sadowniczy.pl: „Owoce tej rośliny to bogactwo substancji mineralnych, witamin z grupy B, magnezu i potasu. Mimo, że mają podobny smak do borówki amerykańskiej, są od niej zasobniejsze w składniki mineralne i mają lepsze właściwości odżywcze.  W 100 g mrożonych owoców świdośliwy możemy znaleźć ok. 7 razy więcej wapnia i żelaza niż w owocach amerykańskiej oraz 4 razy więcej białka i potasu. Owoce świdośliwy są bardzo słodkie, idealne do jedzenia na surowo, jak również do produkcji dżemów, konfitur bądź nalewek”.

amelanchier-1345945__340

Jednym z najpopularniejszych, niekłopotliwych w uprawie gatunków jest świdośliwa kanadyjska (Amelanchier lamarckii), która zwykle jest wielopniowym krzewem osiągającym wysokość około 4–6 m. Luźna korona tego krzewu może też osiągnąć podobną szerokość. Młode liście są najpierw czerwonawe, później zielone i mają ładny, eliptyczny kształt. Najbardziej dekoracyjne są jesienią, gdy przebarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor.

amelanchier-228108__340

Drobne, liczne białe kwiaty zdobią świdośliwę na przełomie kwietnia i maja, a już w czerwcu dojrzewają bardzo smaczne i soczyste, czarnopurpurowe po dojrzeniu, kuliste owoce pokryte sinawym nalotem. Dawniej świdośliwę uprawiano jako krzew owocowy. Co ciekawe, owoce po wysuszeniu przypominają rodzynki, dlatego świdośliwa nazywana jest drzewkiem rodzynkowym lub gołębią jagodą, ponieważ jagody są przysmakiem gołębi i innych ptaków.

dove-378354__340

Krzew dla leniwego działkowca-ogrodnika

Świdośliwa jest świetnym krzewem dla ogrodników, niemających czasu lub ochoty na częste pielęgnowanie roślin – niewiele jej potrzeba. Jest bardzo odporna na mróz i choroby. Należy jedynie zapewnić młodym roślinom odpowiednie nawodnienie, ponieważ mogą być wrażliwe na dłuższe okresy suszy. Najlepiej udaje się na wilgotnych glebach, ale poradzi sobie na każdej, przeciętnej ogrodowej glebie – nie toleruje tylko gleb podmokłych. Idealnym miejscem dla świdośliwy będzie stanowisko słoneczne lub półcieniste. Świdośliwy można sadzić nie tylko w ogrodach, ale też w parkach, w zieleni osiedlowej, a nawet w ogrodach naturalistycznych lub leśnych. Najlepiej kupować kilkuletnie, ukorzenione sadzonki w pojemnikach, które szybko i łatwo przyjmą się na nowym miejscu.

 

Maciej Aleksandrowicz

instruktor ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.