Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jesienne prace na działce - 23.09.2016

Jesień to czas intensywnej pracy w naszych ogrodach. Mnogość plonów o tej porze roku dostarcza nam zajęcia nie tylko w ogrodzie ale i w kuchni. Aby w kolejnym sezonie również cieszyć się obfitymi plonami musimy zadbać o  nasze działki.

Po zbiorach plonów przygotowujemy ogrody do nadchodzącej zimy. Wykonywane w tym czasie zabiegi pozwolą nam cieszyć się pięknym ogrodem wiosną i latem w kolejnym sezonie. 
Co jest najważniejsze podczas jesiennych porządków? Przede wszystkim pamiętamy o usuwaniu opadłych liści z trawnika, to zapobiegnie wypadaniu i zanikaniu murawy. Wykonajmy także, ostatnie przed zimą koszenie oraz zabiegi napowietrzania.

Jesień to też bardzo dobry czas na zakładanie nowego trawnika, zarówno z siewu jak i z rolki. Trzeba tylko pamiętać o obfitym podlewaniu podczas suchych dni. 
Porządkujemy rabaty kwiatowe, usuwamy przekwitłe kwiatostany i suche liście. Przed pierwszymi przymrozkami wykopujemy niezimujące w gruncie rośliny bulwiaste, kłącza i zabezpieczamy je, przechowując do wiosny w ciemnym miejscu.

Po zbiorach owoców, odmiany wrażliwe na parcha (zwłaszcza jabłonie i grusze) warto opryskać dostępnymi środkami. Wykonujemy cięcia drzew i krzewów - usuwamy suche pędy i gałęzie, prześwietlamy zbyt zagęszczone rośliny. 
Zabezpieczamy wrażliwe na zimno rośliny pozostające w gruncie, zwłaszcza zimozielone, poprzez kopczykowanie, okrywanie korą, igliwiem czy agrowłókniną.  Zabezpieczamy  również doniczkowe rośliny tarasowe, które trzeba przede wszystkim odizolować od zimnej posadzki, oraz obłożyć słomą lub agrowłókniną.

Nie zapominajmy o jesiennej pielęgnacji żywopłotów. Żywopłot z bukszpanu czy cisa należy przyciąć w październiku w celu usunięcia wtórnego przyrostu po cięciu letnim. Pamiętajmy także o grządkach, choć w większości nie ma na nich już roślin, to rosnące chwasty nadal należy usuwać. Przygotowując glebę pod przyszłoroczne uprawy, oprócz spulchniania warto także zastosować wapnowanie które poprawi jej jakość.

Chcąc cieszyć się wiosną i latem szybciej rozkwitającymi roślinami można już teraz wysiać nasiona roślin jednorocznych tj.: nagietki, czarnuszki czy chabry. Po połowie września możemy wysadzać  rozsadę roślin dwuletnich tj. malwy, stokrotki itp. oraz sadzić byliny tak, aby zdążyły ukorzenić się przed zimą.  
Wysadzamy również cebule roślin zimujących w gruncie. Warto posadzić czosnki ozdobne, tulipany, szafirki czy krokusy w tym terminie, bo to pozwoli im ukorzenić się jaszcze przed zimą. Pamiętajmy tylko, aby po pierwszych przymrozkach przykryć miejsca wysadzenia cebulek 3 - 4 cm warstwą np.: kory czy suchych liści.

Początek jesieni to także dobry czas na przesadzanie i sadzenie nowych roślin. Stosując nawożenie nie używajmy nawozów azotowych, bo przedłużają wegetację roślin, co może prowadzić do ich zmarznięcia. Najlepszym nawozem do stosowania w tym terminie jest oczywiście kompost. 

Poza typowymi pracami ogrodniczymi warto też zadbać o nasze narzędzia ogrodnicze. Jeśli już wykonaliśmy wszystkie zaplanowane prace i chowamy narzędzia na zimę, to pamiętajmy o tym, aby były czyste i suche. W celu usunięcia resztek grzybów czy bakterii możemy przetrzeć je szmatką nasączoną spirytusem lub po prostu wyparzyć je we wrzątku. Po umyciu i osuszeniu posmarujmy narzędzia środkiem konserwującym lub cienką warstwą oleju. Miejsca ruchomych połączeń np.: w sekatorach, czy nożycach możemy zabezpieczyć popularnym środkiem WD-40.

Węże ogrodowe wraz ze wszystkimi elementami z tworzyw sztucznych dobrze jest przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Węże należy poskładać tak, aby na ich powierzchni nie tworzyły się zagięcia, bo mogą w tych miejscach popękać. 
Kosiarki spalinowe, jak i elektryczne, mogą wymagać poza konserwacją drobnych napraw. W tym celu oddajmy je do odpowiedniego serwisu, gdzie zostaną naprawione. Pamiętajmy, by oczyścić przed zimą spód kosiarki z błota i trawy, a wszystkie metalowe części zabezpieczyć środkiem konserwującym, przede wszystkim pamiętajmy o tym aby nie pozostawiać w kosiarce pozostałości paliwa i przed schowaniem wymienić olej. Aby sprzęt służył nam w kolejnym sezonie pamiętajmy o przechowywaniu go w pomieszczeniach zabezpieczonych przed wilgocią i niską temperaturą.

Po wykonaniu wszystkich prac i zabezpieczeniu narzędzi, możemy spokojnie delektować się przetworami wykonanymi z własnych plonów i snuć plany na kolejny pracowity sezon ogrodniczy.

Zdjęcia z www.pixabay.com

Agnieszka Twardowska-Wybraniec
Instruktor ogrodowy w ROD im. H. Wieniawskiego w Rzeszowie

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.