Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Wykłady sadownicze w Okręgu Mazowieckim - 23.09.2016

Drzewa i krzewy owocowe coraz częściej wypierane są z działek w ROD przez rośliny ozdobne, gdyż młodzi działkowcy w większości decydują się na działki typowo rekreacyjne. Nie znaczy to jednak, że drzewa owocowe nie cieszą się zainteresowaniem. Wciąż spora część nowych działkowców decyduje się na kontynuowanie  tradycyjnego podziału działki na część owocową, warzywną i ozdobną, aby czerpać z działki jak najwięcej pożytku.

Zasadom uprawy drzew i krzewów owocowych oraz ich gatunkom i odmianom poświęcony jest jeden z wykładów cyklu szkoleniowego dla nowych działkowców z terenu Warszawy i okolic. W czasie wykładu prowadzonego przez profesora SGGW i hodowcę nowych odmian jabłoni  dr Emiliana Piterę, działkowcy mogą dowiedzieć  się między innymi jakie odmiany drzew i krzewów owocowych mają najwięcej wartości odżywczych (np. witaminy C), a także jakie odmiany wybrać, aby ich uprawa na działce sprawiała jak najmniej kłopotu. Zwracana jest również uwaga na gatunki mniej znane, ale bardzo cenne ze względu na wartości odżywcze ich owoców – aronię, świdośliwę, dziką różę czy rokitnik.

20160920_155325

W czasie zajęć kursanci mają możliwość zobaczyć wiele odmian owoców (w tym także nowych), wśród których są także mało znane gatunki, jak np. grusze azjatyckie w kilku odmianach, które są polecane do uprawy na działkach ze względu na brak wrażliwości na rdzę gruszy i inne choroby. Co więcej, w czasie zajęć każdy może spróbować, jak smakują poszczególne odmiany owoców – także tych mało znanych lub nie wprowadzonych jeszcze do obrotu nowych odmian hodowlanych.

20160920_160216

Do udziału w zajęciach ZAPRASZAMY NIE TYLKO nowych DZIAŁKOWCÓW, ale wszystkie zainteresowane osoby, ceniące zdrowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz chcące poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą.

 

Maciej Aleksandrowicz

st. instruktor ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio