Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Dni Działkowca Okręgu Bydgoskiego - 22.09.2016

W dniu 17 września 2016 roku w siedzibie OZ w Bydgoszczy odbyły się okręgowe uroczystości 35-lecia Polskiego Związku Działkowców. Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem sztandarów: Okręgowego Zarządu i ROD „Siła” w Gniewkowie oraz odśpiewaniem hymnu państwowego i PZD „Zielona Rzeczpospolita”.


Prowadząca uroczystość I wiceprezesa OZ PZD Urszula Walusiak poprosiła o zabranie głosu prezes OZ PZD Barbarę Kokot, która przywitała przybyłych na uroczystość Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, członków Organów Statutowych tj. Okręgowego Zarządu i Okręgowej Komisji Rewizyjnej, laureatów konkursów prowadzonych na szczeblu Okręgowego Zarządu oraz gości honorowych: Panią Alicje Dolecką, Pana Witolda Deręgowskiego, Pana Mieczysława Zemke i Pana Jana Grudzińskiego.
 

W imieniu zebranych przywitała przybyłych na uroczystość gości: Zastępcę Prezydenta Miasta Panią Annę Mackiewicz, przedstawiciela Krajowej Rady PZD członka Prezydium KR Prezesa Okręgu Toruńsko-Włocławskiego Pana Piotra Gadzikowskiego, wiceprzewodniczących Rady Miasta Bydgoszczy Pana Jana Szopińskiego i Kazimierza Drozda oraz przedstawicieli mediów lokalnych.

W wystąpieniu inauguracyjnym obchody prezes OZ PZD przedstawiła historyczny zapis powstania ogrodów działkowych w rejonie kujawsko-pomorskim, ze szczególnym podkreśleniem najnowszej historii i znaczenia i roli dla istnienia ogrodów działkowych w Polsce ustawy z 6 maja 1981 roku o pracowniczych ogrodach działkowych dającej początki niezależności, samodzielności i samorządności organizacji działkowców- Polskiego Związku Działkowego.


Wiele miejsca w wystąpieniu poświęciła tematowi obrony ustawy podkreślając, że cała historia ruchu ogrodnictwa działkowego świadczy o zapotrzebowaniu na istnienie ogrodów w dotychczasowej formule, w sposób zorganizowany, pod sztandarem Polskiego Związku Działkowców, a fakt przezwyciężenia wszystkich zagrożeń wynikał z jedności i determinacji działkowców w walce o zachowanie swoich praw, niech będzie dla nas wyznacznikiem, że tylko razem jesteśmy silni.


Po wystąpieniu prezes OZ PZD głos zabrali goście uroczystości : Prezydent Anna Mackiewicz, przedstawiciel KR PZD Piotr Gadzikowski, przedstawiciel Rady Miasta Jan Szopiński, Witold Deręgowski, Alicja Dolecka, Prezes ROD „Pod Lasem” w Mogilnie Jerzy Lipiński i Prezes ROD „Zacisze” w Sępólnie Krajeńskim Bogumiła Olszewska.

Prowadząca uroczystość Urszula Walusiak odczytała listy gratulacyjne od Burmistrza Barcina, Sępólna Krajeńskiego, prezesa ROD „Magnolia” w Walicach.

Zasłużonym działkowcom Okręgu w Bydgoszczy wręczono odznaczenia związkowe.
Za zasługi dla PZD Prezesowi ROD „Słonecznik” Feliksowi Kodanowi.

Złotą odznakę „Zasłużony Działkowiec” otrzymali:
 • Edward Jędrasik – ROD „Przyroda” w Inowrocławiu
 • Ewa Amrosz – ROD „Storczyk „ w Bydgoszczy
 • Zbigniew Kruszczak – ROD „Relaks” w Wierzchucinku

Srebrną odznakę „ Zasłużonego Działkowca” otrzymali:
 • Jerzy Walkowiak –ROD „Kruszynka” w Kruszynie
 • Celina Walczuk – ROD „Kalina” w Piechcinie
 • Leszek Sawicki – ROD „Pod Borem” w Prądocinie
Honorowym gościom wręczono statuetki z podziękowaniami za lata pracy na rzecz rozwoju ROD i ich obronę.

Prezydent Annie Mackiewicz wręczono statuetkę z podziękowaniami dla Urzędu Miasta za współpracę na rzecz rozwoju ROD.

Realizując uchwałę jubileuszową Nr 2/IX/2016 z 2.08.2016 roku w sprawie uhonorowania najbardziej zasłużonych działaczy PZD i działkowców z okazji jubileuszu 35-lecia PZD Prezesom z długoletnim stażem w kierowaniu Zarządami ROD wręczono podziękowania.

Prezydent Miasta w swoim wystąpieniu poinformowała, że uchwała Rady Miasta uruchomiono przyznanie dotacji do wykonanej kanalizacji dla 4 ogrodów w Myślęcinku i w dniu 21.09.2016 roku odbędzie się uroczyste podpisanie umów na przekazanie dotacji.

 
Bardzo emocjonalne wystąpienia nastąpiły ze strony byłych prezesów tj. Alicji Doleckiej i Witolda Deręgowskiego, którzy pokrótce przedstawili swój udział w historię tworzenia ogrodów i walkę o ich zachowanie.

Kolejnym elementem uroczystości było wręczenie pucharów, dyplomów i nagród laureatom konkursów prowadzonych przez OZ PZD.

W konkursie na "Ogród roku 2016":
 • pierwsze miejsce zajął ROD „Gniewko” w Gniewkowie, 
 • drugie miejsce „Pod Lasem” w Mogilnie
 • trzecie miejsce ROD „Waltera” w Inowrocławiu
ROD "Zgoda" w Solcu Kujawskim otrzymał wyróżnienie za wdrożenie programu społecznego rozwoju ROD.

W konkursie na najładniejszą działkę Roku 2016 nagrody otrzymali:
 • Halina , Zbigniew Marszał- ROD „Cumulus” w Bydgoszczy
 • Bogdan Szwarczewski – ROD „Pod Borem” w Pradocinie
 • Jadwiga i Jerzy Mrzygłód –ROD „Kościuszki” w Inowrocławiu
W konkursie za najładniejszą wzorową altanę nagrody otrzymali:
 • Halina , Zbigniew Marszał- ROD „Cumulus” w Bydgoszczy
 • Danuta Kaczmarek – ROD „Pod Lasem” w Niemczu
 • Mirosława i Jacek Malinowscy – ROD „Pod Borem” w Prądocinie
Uroczystość zakończono wręczeniem dyplomów za udział w wystawie koszy dożynkowych:
 • I miejsce ROD „Kauczuk” w Bydgoszczy
 • II miejsce Dzianotex” w Bydgoszczy
 • III miejsce ROD „Cumulus” i ROD „Słonecznik” w Bydgoszczy
Spotkanie zakończono wspólną biesiadą dożynkową.

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio