Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jubileusz 45-lecia w ROD im. „Mieszka I” w Szczecinie - 20.09.2016

Położony na Wzgórzach Ustowskich, nad rzeką Bukową, ogród im. „Mieszka I” w Szczecinie prezentuje sobą okazałość. Patrząc z góry na niego, odnosimy wrażenie, że jest to istny rajski ogród. 10 września o godz. 14:00, zebrali się działkowcy na tarasie budynku, oczekując na rozpoczęcie świętowania. Uroczystość otwiera prezes zarządu ROD Aniela Janicka, wita działkowców, zaproszonych gości, wśród których są nauczycielki SP nr 55, szkoły, która od 15 lat współpracuje z ogrodem za sprawą inicjatywy pani Katarzyny Rymkiewicz i byłego prezesa pana Józefa Kościołka.

Po wystąpieniu prezes ROD, która omówiła osiągnięcia ogrodu w minionym roku, przyszła pora na odznaczenia: Za Zasługi dla PZD, złote, srebrne i brązowe odznaki Zasłużony Działkowiec. Szczególnie zasłużeni w okresie 35-lecia PZD otrzymali wyróżnienia i podziękowania, a  uczestnicy konkursu ogrodowego i okręgowego, otrzymali dyplomy i upominki oraz wyróżnienia za pracę społeczną.

  

O osiągnięciach ogrodu i o jubileuszu PZD mówił prezes OZ, podkreślając fakt, że ten ogród jest szczególnie wdzięczny Związkowi za to, że z ogrodu czasowego stał się ogrodem stałym, co stworzyło warunki do inwestowania w infrastrukturę.

    

Historię ogrodu przypominał też były prezes Józef Kościołek, któremu na tej uroczystości zarząd uchwałą nadał tytuł honorowego prezesa zarządu ROD, za zasługi położone w ciągu 30 lat na pełnionych różnych funkcjach.

 

Ogród dzisiaj jest zagospodarowany, o uregulowanym stanie prawnym, a działkowcy dbają, aby panowała harmonia. Ogród współpracuje również ze stowarzyszeniem osób niepełnosprawnych, a dzieci z pobliskiej szkoły „Błękitnej” mają wstęp do ogrodu o każdej porze roku.

 

O wielorakiej pracy zarządu świadczą trofea, zdjęcia, dyplomy, które zajmują wszystkie ściany tego pomieszczenia. Znalazło się jednak miejsce na wystawę plonów z własnych działek, a wśród nich na okaz włoskiej kapusty z działki pani Justyny Wierzganowskiej, która mimo 83 lat, sama dba o działkę. dziękując za wyróżnienie wręczyła pani prezes piękną wiązankę kwiatów ze swojej działki.

 

O miłości do ziemi mówiła też wyróżniona pani Aleksandra Niełacna, która pielęgnuje wyniesione z domu rodzinnego  to zamiłowanie, czego nie ukrywała dziękując za wyróżnienie.

 

Patrząc na tych, często niemłodych ludzi, rodzi się pytanie, gdzie tkwi tajemnica tego szczególnego zaangażowania i osiągnięć, gdzie ludzie potrafią współżyć ze sobą ale i potrafią bawić się wspaniale, czego i tym razem dali dowód, na zorganizowanej zabawie.

 

 

Ogrodowi temu warto było poświęcić siły i serce po to, aby zbudować trwały pomnik dla następnych pokoleń. Tym ludziom warto dziękować przy ich święcie i wspomnieć:

 

Kiedy Mieszko I walczył o te ziemie -

Boje staczał krwawe, wrogom stawiał czoło

Po to aby nasze, to słowiańskie plemię

Żyło tu spokojnie, twórczo i wesoło.

 

Nie przypuszczał nawet, że ROD jego imienia

Tak wspaniale się rozwija i ciągle się zmienia

Dziś jego następcy walczą też wytrwale

By nasze ogrody zachować na stałe.

 

Niech więc jego imię, jako Mieszko I

Żyje tu na co dzień, tak zwykle w ogrodzie

Nie tylko od święta i nie tylko w wierszach

 

Przez to tysiąclecie, Ci co tutaj trwali

Tworzeniem ogrodu, pomnik zbudowali

Niech więc dzisiaj płyną słowa pięknej pieśni

Za to co tutaj zrobiono, w głowie się nie mieści.

 

Za to dziękujemy działkowcom ogrodu

Prezesce Anieli, za jej kierowanie

A Józiowi Kościołkowi za jego oddanie

Dla idei ogrodowej w kraju i swego ogrodu.


Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio