Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Rodzinne ogrody działkowe na 39. Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach - 19.09.2016

39. Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw pod hasłem „Miasto pełne smaku” odbyło się w ubiegły weekend w Skierniewicach. Przez dwa dni mieszkańcy miasta i okolic mogli brać udział w pokazach florystycznych, konsultacjach ogrodniczych, a także degustacjach lokalnych potraw oraz oglądać występy artystyczne. Całej imprezie towarzyszył ogromny kiermasz ogrodniczy, podczas którego można było nabyć wiele unikalnych gatunków roślin. Podczas święta swoje stoisko wystawowe miały także skierniewickie ogrody działkowe.

Stoisko ogrodów działkowych zorganizowało 7 ROD ze Skierniewic i Mokrej Prawej. To już kolejny rok, kiedy działkowcy zaprezentowali piękno swoich działek i bogactwo plonów. Na wystawie oprócz bogactwa kwiatów, warzyw i owoców, odwiedzający mogli podziwiać obrazy wykonane przez działkowców, jak również zdjęcia najpiękniejszych działek oraz z tegorocznych Okręgowych Dni Działkowca Okręgu Łódzkiego.

Piękno ogrodów działkowych

- Zainteresowanie stoiskiem jest bardzo duże. Zatrzymują się dorośli, młodzież, a nawet dzieci – mówi Halina Kapelusz prezes ROD im. Władysława Reymonta w Skierniewicach – Odwiedzający podziwiają wystawę i pokazane na niej plony, m.in. odmiany ogórka, fasoli. Interesują się gatunkami kwiatów i ich pielęgnacją.

Stoisko wystawowe ogrodów działkowych przyciąga także zainteresowanych nabyciem działki w ROD. - Przeważnie pytają o to młode małżeństwa z dziećmi. A tych w ogrodach jest coraz więcej. Młodzi ludzie bardzo angażują się w uprawę działki – wyjaśnia prezes Kapelusz.

To także sygnał dla działkowców, że ogrody w miastach są bardzo potrzebne i warto walczyć o ich dalsze istnienie oraz modernizację. – To dlatego walczymy cały czas o ogrody, pikietujemy, wysyłamy pisma do polityków, organizujemy spotkania z posłami. Cały czas walczymy o nasze ogrody by przetrwały. Bo są dla nas oazą zieleni – mówi Prezes Kapelusz – w ogrodach jest też dużo starszych osób, które wypoczywają na działkach od lat. Często działki przekazywane są pokoleniowo.

Konkurs Wzorowa Działka

Podczas Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw rozstrzygnięto konkurs ogłoszony przez skierniewicki magistrat i lokalne ROD na Wzorową Działkę. Była to już druga edycja tego konkursu. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców powiatu skierniewickiego do dbałości o estetykę działek rekreacyjnych oraz uprawnych. W tym roku do walki o miano Wzorowej Działki stanęło 24 kandydatów. Jury postanowiło o przyznaniu trzech równorzędnych nagród w wysokości 1 tys. zł. Laureatami tegorocznej edycji zostali: Helena i Czesław Kocęba, Katarzyna Bieganowska, Zofia i Ryszard Nowiccy.

- Działkę uprawiamy od około 30 lat. Dla nas emerytów to wyróżnienie to duża mobilizacja  - mówi Helena i Czesław Kocęba.

- Przyznana nagroda była dla nas zaskoczeniem. Wygrane pieniądze zostaną przeznaczone na upiększanie działki – mówi  Zofia i Ryszard, którzy swoją działkę w ROD uprawiają od 1983 roku.

Nagroda trafiła także do ogrodów działkowych, które wystawiały się podczas XIX Targów Ogrodniczo-Rolnych za bogatą kolekcję własnej produkcji warzyw i owoców. To wyróżnienie i zainteresowanie jakim cieszyło się stoisko ROD podczas tragów pokazuje, że uczestnictwo działkowców w takich imprezach to świetny sposób promocji ogrodów działkowych i Polskiego Związku Działkowców.

Skierniewickie święto plonów

Pierwsze obchody skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw miały miejsce w 1977 roku i tradycyjnie zawsze odbywają się  w trzeci weekend września. Tegoroczne obchody rozpoczęły się paradą ulicami miasta, w której wzięło udział ponad 50 grup - uczniów szkół, przedstawicieli lokalnych instytucji oraz sąsiednich gmin.

Podczas święta odbyło się także wiele imprez towarzyszących. Jednymi z najważniejszych były Targi Ogrodniczo-Rolnicze i Wystawa Kwiatów, Owoców i Warzyw oraz kiermasz w siedzibie miejscowego Instytutu Ogrodnictwa. Podczas niego można było zobaczyć materiał szkółkarski oraz degustować grzyby uprawne. Dla uczestników święta swoje bramy otworzył także zabytkowy Pałac Prymasowski.

Podczas obchodów można było skosztować wyśmienitych potraw, także tych typowych dla Skierniewic tj. pieczonego dzika, skierlotkę czyli skierniewicką szarlotkę oraz  koktajle z owoców i warzyw.

Nauka i zabawa

Podczas święta wystawiło się przeszło tysiąc ogrodników i hodowców, u których można było zakupić sadzonki, także gatunków roślin rzadko spotykanych na rynku. Skierniewickie święto było jednak nie tylko okazją do ogrodniczych zakupów, ale również do zasięgnięcia porad ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa.

W obchodach wzięło także udział wiele dzieci, na które czekały liczne atrakcje, wśród nich eksperymenty, gry i zabawy w ramach Ogrodniczego Festiwalu Nauki. Najmłodsi czas mogli także spędzić w wesołym miasteczku.

Atrakcji podczas 39. Święta kwiatów, Owoców i Warzyw nie było końca. Na uczestników czekał także piknik myśliwski, wybory miss Skierniewic, pokaz sztucznych ogni, widowisko światło i dźwięk oraz występy artystyczne zespołów folklorystycznych, orkiestr dętych i gwiazd estrady, m.in. Maryli Rodowicz, zespołu Enej, Elektrycznych Gitar, Kobranocki czy TSA.

AD

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio