Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przegląd Prasy - 15.09.2016

Gazeta Wyborcza (dodatek Gazeta Stołeczna) w dniu 29 sierpnia br. w artykule „Bloki z widokiem na fort” informuje, że u zbiegu ulic Dolina Służewiecka i Nowoursynowska powstanie 500 mieszkań i parking podziemny na 650 aut. Działka, na której znana z tzw. działań reprywatyzacyjnych firma Turret chce stawiać domy, przylega do carskiego Fortu Służew. Od strony ul. Anody otaczają go ogrody działkowe ROD „Trasa Stegny” i ROD „Imielińska”. ROD mogą być zagrożone przez uciążliwe sąsiedztwo bloków, jak również całodobowe wjazdy i wyjazdy setek aut właścicieli apartamentowców.

Głos Pomorza w dniu 29 sierpnia br. w artykule „O jeden projekt więcej w głosowaniu” pisze, że pod głosowanie w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2017 dołączono  jeszcze jedno zadanie ważne dla działkowców: „Budowa parkingu przy Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. S. Staszica w Słupsku od ul. Sobieskiego - zadanie infrastrukturalne ogólnomiejskie". Głosowanie trwa od 5 do 25 września. Działkowcy i mieszkańcy Słupska będą mogli oddawać głosy przez Internet na stronie www.slupsk.wybiera.pl oraz w 20. punktach do głosowania.

Głos Koszaliński w dniu 29 sierpnia br. w artykule „Powstaje obwodnica Koszalina”, podaje, że cześć ROD im Fałata (przy ulicy Gdańskiej w Koszalinie) została zlikwidowana: Kierowcy przejeżdżający ulicą Władysława IV, w kierunku osiedla Jamno, od kilku dni mogą tam zobaczyć wykarczowane tereny po ROD. W tym miejscu ma powstać węzeł drogowy w ramach budowy obwodnicy ekspresowej drogi S6 Koszalin-Sianów.  O rekompensatach związanych z groźbą zniszczenia ROD można przeczytać na stronie pzd.pl w artykule: Prawa działkowców w razie likwidacji ogrodu

Głos Koszaliński w dniu 29 sierpnia br. w artykule: „Pełne atrakcji spotkanie pokoleń działkowców z Centralnego" pisze też o dorocznym Spotkaniu Pokoleń połączonym z Dniem Plonów w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Centralny” w Koszalinie. -Spotykamy się, by cieszyć się wspólnie ze zbiorów, by się integrować, podzielić ciekawostkami ogrodniczymi - powiedział Jan Faryna, prezes zarządu ROD Centralny.  Gazeta odnotowuje też imponującą frekwencję, (ROD Centralny skupia ponad 1500 członków PZD wraz z ich rodzinami). W uroczystościach uczestniczył także Prezydent Miasta Koszalina. Podczas spotkania pokoleń na najmłodszych czekało wiele konkursów i atrakcji.

Tygodnik Ostrołęcki i portal to.com.pl w dniu 27 sierpnia br. w artykule „Impreza z okazji 40-lecia ROD Czeczotka i Dnia Działkowca” – relacjonuje jubileuszowe obchody, które zintegrowały działkowców, władze samorządowe, członków Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki i Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego. Gazeta zauważa, że w tym roku działkowcy będą mogli korzystać z nowej świetlicy ogrodowej wyposażonej w księgozbiór o tematyce ogrodniczej i sprzęt komputerowy. Działkowcy zmobilizowali także samorząd do przekazania mebli i sprzętu do wyposażenia nowej świetlicy.

Echo Dnia Podkarpackie w artykule z 31 sierpnia br. „Święto na ogrodach „Związkowca” informuje o wydarzeniach podczas jubileuszu 50-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Związkowiec" w Tarnobrzegu. Na jubileusz zaproszono wielu gości, wśród których była młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu. ROD „Związkowiec" powstał w 1966 roku, ma ponad 15 hektarów powierzchni. Z okazji „złotych godów" Zarząd ROD „Związkowiec" nagrodził i odznaczył najbardziej zasłużonych działkowców. Był poczęstunek, muzyka i tańce do późnych godzin nocnych.

Malbork1.pl w artykule z 1 września br. „Jubileusz i Święto Działkowca w ROD Kopernik” dzieli się radością z jubileuszu 50-lecia powstania ROD im. Kopernika. Informuje też o planach powołania Zielonej Szkoły ROD im. Kopernika przez Prezes ROD Jolantę Zawadzką-Piątek. Podczas obchodów zorganizowano loterię oraz pełne wyżywienie, które zapewnili działkowcy we współpracy z spółdzielnią spożywców.

Gazeta Rumska z 1 września br. w artykule „Święto działkowców z Rumii” informuje, że w uroczystościach 30-lecia ROD „Janowo” w Rumii  wziął udział burmistrz Miasta i Gminy Rumia Michał Pasieczny oraz pełen skład Rady Miasta. Zasłużonym działkowcom wręczono puchary i odznaki. Działkowcy zostali także wyróżnieni nagrodami w postaci sadzonek drzew i krzewów.

Tetnoregionu.pl (Gazeta Powiatów Chodzieskiego, Pilskiego, Wałeckiego, Złotowskiego) i Portal Pila.pl– w dniu 8 września br. w artykule „ROD Pod Lipami w Pile laureatem Konkursu Rodzinny Ogród Działkowy 2016 roku” pisze o wizycie delegacji pilskich działkowców na Krajowych Dniach Działkowca w Zabrzu. Gazeta i portal zauważają, że delegacja pilskich, wyróżnionych działkowców została uroczyście przyjęta (w poniedziałek po zakończonych Krajowych Dniach Działkowca w Zabrzu) przez Prezydenta Piły w jego Gabinecie.

Samorzad.pap.pl w dniu 8 września br. w artykule „8 postepowań. Jedno zawiadomienie dotyczy 5842 adresów z całej Warszawy” przypomina, że od ponad roku jest prowadzone śledztwo dotyczące zagrożonych terenów RODStolica”, ROD „Pod Skarpą”, ROD „Idzikowskiego”, ROD „Sobieskiego”, ROD „Arkadia” i ROD „Warszawianka” - w obrębie ulic Sobieskiego, Piaseczyńskiej, Jaworskiej i Idzikowskiego. Portal PAP przypomina, że Ratusz warszawski złożył kolejne wnioski dowodowe z opóźnieniem. Sprawa dotyczy spółki Monzap SA - przedwojennej firmy należącej do Szwedów, "reaktywowanej" przez jednego z "handlarzy roszczeń" na podstawie pełnomocnictwa spółki rejestrowanej na Karaibach. Reaktywowana spółka chciała przejąć działki, które przedwojenny Monzap utracił z mocy tzw. dekretu Bieruta. O zagrożeniach dla ROD w Warszawie i bierności władz można przeczytać w artykule: Zło konieczne, czyli jak władze Warszawy neutralizują społeczność działkowców?

Gazeta Pomorska w dniu 9 września br. w artykule „W Zielonej Dolinie ma być miejsce na plac zabaw. I dla harcerzy.” Odnotowuje organizację nowego Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Rydlewie. Na 3,71 ha powstaną 63 działki, każda będzie mierzyła po 500 metrów. Nowy ogród działkowy będzie nosił nazwę „Zielona Dolina”. Inicjatorami powstania nowego ROD byli mieszkańcy i OZ PZD w Bydgoszczy. W tej sprawie odbyła się także Specjalna Sesja Rady Miasta Żnin.

Nasz Głos Poznański w dniu 8 września br. w artykule „Kultura i sztuka w Rodzinnych Ogrodach Działkowych” pisze o cieszącym się dużą popularnością „Spotkaniu z Kulturą i Sztuką w Rodzinnych Ogrodach Działkowych”, które odbyło się w poznańskim ROD im. ks. L. Przyłuskiego przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu. Imprezę zorganizowała Komisja Polityki Społecznej Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu oraz Klub Seniora w Poznaniu. Spotkania z kulturą, a konkretnie koncerty w ROD, podczas akcji „Otwarte Ogrody” odbywają się zawsze w soboty o 17. Będą odbywać się tez rotacyjnie w ROD im. Chociszewskiego, ROD „Głuszynka”, ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego, ROD im. Mazurka w Poznaniu.

Info.RadioPark.com.pl w dniu 11 września br. w artykule „Działkowcy świętują i szczycą się ekologią” relacjonuje Wojewódzkie Dni Działkowca w Opolu i podaje atut ROD na Opolszczyźnie: 10% działek w województwie opolskim nastawionych jest na rekreację, zaś 70% działek specjalizuje się z kolei w uprawach zdrowej żywności. Radio Park również przeprowadziło wywiad radiowy z Prezesem OZ Opole Bartłomiejem Kozerą.

Polskie Radio Białystok w serwisach informacyjnych z 10 września br. co godzinę podawało relację z obchodów Okręgowych Dni Działkowca w Okręgu Podlaskim, na których gościli m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. 

PlockWsieci.pl w dniu 13 września br. w artykule „Płocki Dom Działkowca – będzie czy nie?”  informuje o zabiegach płockich działkowców, którzy podejmują kroki wspólnie z radnymi i prezydentem miasta, by Dom Działkowca został zbudowany ze środków Budżetu Obywatelskiego i służył całej społeczności miejskiej.

Czas Świecia w dniu 13 września br. w artykule „Pięć działek pójdzie pod S5” podaje smutną wiadomość o tym, że plany na budowę drogi, która połączyłaby trasę powiatową, biegnącą do Sulnówka z osiedlem Kościuszki w Świeciu, martwią dzierżawców działek w ROD „Relaks" w Świeciu. Działkowcy boją się, że część terenów zostanie im odebrana: W okolicy ulicy Chmielniki na osiedlu Kościuszki wiele lata temu jednostka wojskowa w Świeciu wyznaczyła 39 działek rekreacyjnych, obecnie pięć z nich ma być zlikwidowanych, bo będzie przez nie biegła trasa S5. Uciążliwość trasy spowoduje zdaniem działkowców porzucanie działek i zaprzestanie dbania o nie, co może być dalszym przyczynkiem do ich likwidacji.

MB

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio