Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Posadziliśmy jubileuszowe drzewo PZD - 06.09.2016

Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, Prezes OZ Śląskiego PZD Józef Noski oraz wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski przy współudziale delegatów zabrzańskich działkowców wzięli udział w uroczystym zasadzeniu drzewka jubileuszowego PZD w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu.

Delegację PZD serdecznie powitała Dyrektor Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu Agnieszka Zawisza-Raszka.

Związek Działkowców obchodzi w tym roku swoje 35 urodziny. Swój jubileusz działkowcy świętowali w Zabrzu. Dlatego to właśnie tam, w ogrodzie botanicznym posadzony został okaz derenia pagodowego w odmianie Variegata.

Przypominać ono będzie kolejnym pokoleniom działkowców o obchodzonej w 2016 roku 35 rocznicy powstania ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej wszystkich działkowców.

Wyjątkowo ciepło przyjęła delegację PZD Dyrektor Ogrodu Botanicznego pani Agnieszka Zawisza-Raszka, która oprowadziła po ogrodzie i kompleksowo przedstawiła jego historię.

Słów kilka o ogrodzie

Jak zaznaczyła pani Dyrektor, ogród ma ogromną wartość historyczną. Został otwarty dla publiczności w 1938 roku. Mieści się przy ulicy Piłsudskiego 60, tuż obok stadionu Górnika. Zajmuje powierzchnię ponad sześciu hektarów. Zgodnie z podziałem Polski na strefy klimatyczne znajduje się on na obszarze Wyżyny Śląskiej i charakteryzuje się klimatem umiarkowanie ciepłym o wpływach oceanicznych, stwarzającym dogodne warunki dla wegetacji roślin. Ogród podzielony jest na część botaniczną oraz parkową.

Część botaniczna zachowana jest w geometrycznym stylu charakteryzującym ogrody typu francuskiego, natomiast część parkowa nawiązuje do typowo krajobrazowych ogrodów angielskich. Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu zajmuje powierzchnię ok. 6,5 ha i posiada w części parkowej ok. 5000 okazów drzew i krzewów. W 2004 założono niezwykle piękne rozarium, które składa się z 2500 sztuk róż w 64 odmianach. W szklarniach prezentowanych jest 5000 sztuk roślin z różnych stref klimatycznych całego świata. Znajduje się tu palmiarnia, w której zgromadzono kolekcję kaktusów i inne rośliny.  Kolekcja dendrologiczna obejmuje ok. 260 taksonów drzew i krzewów, m.in. berberys, dereń, irga, krzewuszka, kasztan jadalny, korkowiec amurski, kuningamia chińska, amorfa krzewiasta, kielichowiec wonny, surmia, tulipanowiec, glediczja, cypryśnik błotny i choina kanadyjska.

Ciekawostką ogrodu jest mieszaniec wegetatywny Crataegomespilus dardari var. asnieresii, powstały przez zaszczepienie nieszpułki na głogu. Do gatunków objętych w Polsce ochroną prawną, występujących w ogrodzie zalicza się: cisa pospolitego, konwalię majową, przytulię wonną, barwinka pospolitego, kalinę koralową, parzydło leśne i bluszcz pospolity. W ogrodzie stworzono też tzw. ogród japoński, który cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających zabrzański ogród botaniczny.

Jubileuszowe drzewko

Troska o naturę, środowisko jest jednym z ważniejszych działań Polskiego Związku Działkowców . Dlatego sadzenie drzewa z okazji jubileuszu doskonale wpisuje się swoją symboliką w to święto. Drzewa wzbogacają środowisko naturalne, oczyszczają powietrze, zapewniają życie roślinom, zwierzętom i … ludziom! Poza tym symbolizują długowieczność i mądrość. Posadzony w zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym Dereń Pagodowy to drzewko, obok którego nie da się przejść obojętnie.

Jego egzotyczne zielono-białe listki wyróżniają się na tle soczystej zieleni trawnika i roślin zimozielonych. Jest to niewielkich rozmiarów wolno rosnące drzewo osiągające do 6 m wysokości, o szerokiej, pagodowej koronie. Wyrastające z pnia pod kątem prostym konary tworzą wyraźne, równomiernie ułożone piętra. Dodatkową ozdobę stanowią liście. Owalne, zielone blaszki liściowe są na brzegu obwiedzione szeroką, białą obwódką. 

Dzięki temu drzewa wydają się niezwykle lekkie i delikatne, a kompozycje z ich wykorzystaniem nabierają charakter orientu, wzbudzają zainteresowanie i zaciekawienie. Z pewnością jubileuszowe drzewko PZD stanie się ozdobą dla odwiedzających Ogród Botaniczny gości, a także będzie miłą pamiątka po obchodzonym jubileuszu.

 

AH

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio