Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

50-lecie ROD im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Ełku - 01.09.2016

Pamiętajcie o ogrodach… słowa piosenki Jonasza Kofty były hasłem przewodnim jubileuszu 50-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. „1000-lecia Państwa Polskiego” w Ełku, które odbyły się w sobotę 27 sierpnia br. Wyjątkowość uroczystości licznie zgromadziła działkowców ogrodu wraz z całymi rodzinami. Uroczystość zaszczycili znamienici goście, wśród których na wyróżnienie zasługują Prezydent Miasta Ełk – p. Tomasz Andruszkiewicz, Starosta Powiatu Ełckiego – p. Marek Chojnowski, Członek Zarządu Powiatu – p. Bożena Puławska, Prezesa Polskiego Związku Działkowców p . Eugeniusza Kondrackiego reprezentował członek Prezydium Krajowej Rady PZD – p. Piotr Gadzikowski.

Na uroczystości nie zabrakło parlamentarzystów, obecna była Senator RP – p. Małgorzata Kopiczko, Poseł na Sejm RP – p. Wojciech Kossakowski oraz były wieloletni Poseł na Sejm RP – Pan profesor Tadeusz Iwiński. Obecni byli ponadto przedstawiciele Rady Miasta Ełk, radni pp. - Rafał Karaś i Mirosław Sawczyński. Naturalnie nie zabrakło prezesów zarządów rod położonych na terenie Ełku a dopełnienie stanowili licznie przybyli przedstawiciele lokalnych mediów.

Powitania i otwarcia uroczystości dokonała prezes zarządu rod „1000-lecia Państwa Polskiego” w Ełku, Pani Marzanna Bujak. Następnie wszyscy zebrani powstali ze swoich miejsc i wspólnie odśpiewali hymn Polskiego Związku Działkowców. Prezes zarządu rod o przedstawienie rysu historycznego ogrodu poprosiła działkowca seniora, Pana Jerzego Paszkowskiego, który ze wzruszeniem przytoczył najważniejsze fakty z życia ogrodu. Z racji tego, że większość działek w ogrodzie jest użytkowana przez wieloletnich działkowców, nierzadko jednych z pierwszych użytkowników, zarząd ogrodu postanowił wyróżnić te osoby okolicznościową statuetką. Działkowcy – seniorzy otrzymali wyróżnienia z rąk prezydenta miasta Ełku. Natomiast członek Prezydium Krajowej Rady PZD wręczył okolicznościowe statuetki zasłużonym działkowcom ogrodu. Obecni na jubileuszu parlamentarzyści zostali poproszeni o wręczenie nagród działkowcom, którzy wzorowo zagospodarowują swoje działki i są one wyjątkowe pod każdym względem.

Piotr Gadzikowski reprezentujący Prezesa Polskiego Związku Działkowców Pana Eugeniusza Kondrackiego w swoim wystąpieniu przekazał działkowcom i zarządowi ogrodu słowa podziękowania za trud pracy wkładany w użytkowane działki, za pracę społeczną na rzecz dobra całego ogrodu, co ma swoje bezpośrednie przełożenie na wizerunek całego Związku. Podkreślając, że jedność działkowców nie raz już pozwoliła odeprzeć zakusy nieprzychylnych nam osób i instytucji broniąc tradycji i wartości idei ogrodnictwa działkowego. Zwieńczeniem wystąpienia było przekazanie na ręce Pani Marzanny Bujak okolicznościowego pucharu oraz dyplomu z okazji 50-lecia istnienia ROD im. „1000-lecia Państwa Polskiego”.

Prezydent miasta – p . Tomasz Andrukiewicz w bardzo ciepłych słowach wypowiedział się o działkowcach i roli ogrodów działkowych w ekosystemie miasta oraz znaczeniu zdrowej żywności i możliwości aktywnego wypoczynku na działkach. W równie przychylnych słowach o działkowcach, ogrodach i ich roli wypowiadali się pozostali goście.

Po zakończeniu części oficjalnej miał miejsce koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ełku. Dla najmłodszej części uczestników uroczystości przygotowane były liczne konkursy i zabawy z nagrodami. Wśród atrakcji szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z rękodziełem ludowym, połączone z warsztatami artystycznymi. Rozstrzygnięty został konkurs na wieńce i kosze dożynkowe oraz wyroby kulinarne. Natomiast do późnych godzin wieczornych odbywały się tańce przy akompaniamencie zespołu muzycznego „Aplauz”.

PG

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.