Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Dni Działkowca Okręgu Szczecińskiego - 30.08.2016

Wspólnie z ROD „Ina” w Goleniowie, który obchodził jubileusz 50-lecia istnienia w połączeniu z 35-leciem istnienia Polskiego Związku Działkowców, obchodziliśmy w tym roku okręgowe Dni Działkowca.

Już od rana na ogrodzie przy Goleniowskim Domu Kultury rozlokowane zostały namioty oraz stanowiska prezentujące poszczególne firmy wspierające, m.in. SEAT Krotoski-Cichy, Mrówka, Planta, Bank Pocztowy, miejsca zabaw i konkursów oraz stanowiska do prezentacji ROD i OZ.

Z upływem czasu zaczęły napływać delegacie poszczególnych ogrodów z Choszczna, Myśliborza, Stargardu, Chociwla, Łobza, Gryfic, Świnoujścia oraz Szczecina i miejscowych ogrodów: Ina i 40-lecia WP, których stanowiska prezentacji zlokalizowano wokół Domu Kultury.

Ogrody zaprezentowały swoje osiągnięcia, plony, wyroby, wypieki, nalewki o różnych barwach i odcieniach. Każdy starał się wypaść jak najlepiej.

O godz. 14:00, uroczystym wprowadzeniem sztandaru OZ i odegraniem hymnu Zielona Rzeczpospolita, powitaniem działkowców oraz gości rozpoczęła się uroczystość oficjalna.

Gośćmi uroczystości była poseł na sejm RP Magdalena Kochan, Urząd Marszałkowski reprezentował dyrektor Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Andrzej Binka, Zachodniopomorskiego SLD – przewodniczący Dariusz Wieczorek, miejscowy samorząd – Starosta Powiatu Tomasz Kulinicz, Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Mituła, z-ca burmistrza miasta Goleniowa Henryk Zajko.

Powitano również nestora ogrodnictwa pana Wiktora Dąbrowskiego oraz Edwarda Kozikowskiego. Po powitaniu gości, głos zabrał prezes ROD  Ina przedstawiając 50-letnią historię ogrodu.

Po nim głos zabrał prezes OZ PZD, który w swoim przemówieniu podkreślił bogatą historię i rolę PZD oraz rolę naszych ogrodów we współczesnych warunkach, ze szczególnym uwzględnieniem zasług i roli Krajowej Rady PZD kierowanej przez Prezesa Związku pana Eugeniusza Kondrackiego.

 

Ten 35-letni szlak przebyty przez PZD był dość kręty i wielokrotnie przychodziło występować zbiorowo walcząc o prawa dla ogrodów,  rodzin działkowców. Związek dzielnie i skutecznie wypełnia swoją rolę. Dorobiliśmy się ładnych ogrodów, wykształconego samorządu od zarządów ROD po Krajową Radę PZD.

Dziś przed nami nowe wyzwania - kontynuowania i powiększania dorobku w kierunku ogrodów XXI w.

Po wystąpieniach i koncercie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, przyszła pora na odznaczenia. Odznaką „Za zasługi dla PZD” uhonorowano panią poseł M. Kochan, złotymi odznakami „Zasłużony działkowiec” -  15 działkowców, srebrnymi - 10 i brązowymi  - 10 działkowców.

Po odznaczeniach dla ogrodu jubilata wręczony został dyplom i puchar Prezesa Związku oraz okolicznościowy adres i statuetka od Okręgowego Zarządu.

W kolejności, wystąpił kabaret „Kampus” z programem o tematyce działkowej. Zanim przystąpiono do podsumowania konkursów przekazane zostały podziękowania wszystkim gościom wraz z okolicznościową monetą w blistrze, a po wystąpieniach gości i Wiktora Dąbrowskiego – uczestnika pamiętnego Zjazdu Delegatów w 1981 roku, występowali goście, którzy gratulowali osiągnięć, składali życzenia, podkreślając ogromne zasługi w rozwoju ogrodnictwa Polskiego Związku Działkowców w okresie 35-lecia.

 

Podsumowano konkursy okręgowe i ogrodowe. Laureatom wręczono puchary, dyplomy i nagrody.

Czas umilał, drugi kabaret Ramol, który rozbawił do zenitu uczestników, kończąc swój występ nawoływaniem aby śpiewać i śmiać się razem z nimi, aby melodie prezentowane niosły się echem po naszych ogrodach działkowych.

Na zakończenie, prezes OZ podziękował działkowcom i gościom za przybycie, za wytrwałość w tej 30 stopniowej temperaturze na zewnątrz i zaprosił wszystkich uczestników do ogrodu przyklubowego na wspólną biesiadę i zabawy.

Nawet wysoka temperatura nie przeszkadzała w zabawie, było gwaro i wesoło do późnych godzin nocnych. Cały czas bawił zespół muzyczny umilając wspaniałe wspólne święto działkowców okręgu.

 

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

Podziękowanie od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.pdf

Podziękowanie od Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego.pdf

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.