Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Korowód pór roku” – publikacja z okazji 40-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Małopolanin” w Rzeszowie - 25.08.2016

Na okoliczność istnienia  40-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Małopolanin” w Rzeszowie ukazała się książka Jadwigi Kupiszewskiej „Korowód pór roku”. 

Historia ogrodu nieodłącznie związana jest z postacią wieloletniego prezesa Bolesława Pezdana. Należał on do pionierów ogrodu i pracował przy podziale terenu na działki. Obchodzony jubileusz 40-lecia ogrodu stał się bodźcem do jego promocji jako oazy spokoju, radości i sztuki. Obecnym Prezesem ROD „Małopolanin” w Rzeszowie jest Adam Łosicki, który kontynuuje tradycje rozwoju ogrodu, o jakich świadczą jego kroniki.

Autorce opracowania - Jadwidze Kupiszewskiej w sposób artystyczny udało się się zilustrować przekrój imprez i wydarzeń w ROD, posługując się przy tym poetycką narracja, nawiązała do miejsc i wydarzeń, które działy się w ciągu czterech dekad jego historii. ROD „Małopolanin” darzy szczególną miłością, bo jest z nim związana od początku jego istnienia.

Ogród działkowy może być miejscem inspiracji dla poetów, malarzy, rzeźbiarzy. Działkowcy z ROD „Małopolanin” niemal wyspecjalizowali się w organizacji konkursów plastycznych, rzeźbie oraz haftach, co utrwalają w fotografiach książki.

Cieszy i buduje aktywność Polskiego Związku Działkowców w terenie. Warto przeczytać tę publikację, bo świadczy o unikatowym fenomenie niezwykle zżytej ze sobą społeczności działkowców. Mamy nadzieję, że też artystyczna integracja działkowców z Rzeszowa zainspiruje kolejnych poetów-działkowców do napisania nowych publikacji, w których mogą pokazać swoje sukcesy w obszarze kultury i organizacji.

MB

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.