Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ogrodach - 24.08.2016

  • Rynekseniora.pl w dniu 9 sierpnia br. w artykule „Altanę ogrodową definiują przepisy. Jak ją wybudować by nie mieć problemów”  przypomina, że o zamiarze budowy, nadbudowy i rozbudowy altany działkowej trzeba powiadomić na piśmie zarząd ROD. Do wskazanego powiadomienia należy dołączyć rysunek uwzględniający powierzchnię zabudowy, wysokość oraz usytuowanie altany względem granic działki. W przypadku powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, zarząd ROD jest zobowiązany do zgłoszenia naruszenia do nadzoru budowlanego. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie pzd.pl w artykule: Altana na działce w ROD.
  • PolskieRadio.pl w dniu 10 sierpnia br. w artykule „Co dalej z ogródkami działkowymi w Warszawie. Czy obronią się przed deweloperami” koncentruje się na problemie opieszałości władz Warszawy w kwestii regulacji prawnej terenów ROD na podstawie artykułu 76. ustawy o ROD. Jak wskazuje radca prawny Okręgu Mazowieckiego PZD Ilona Korczyńska, niezwłoczne unormowanie sytuacji ogrodów jest ważne, bowiem ROD dotykają roszczenia osób trzecich i miasta stołecznego oraz wynikające z tzw. dekretu Bieruta. W Warszawie znajduje się 160 Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
  • Gazeta Wyborcza Kraków w dniu 10 sierpnia br. w artykule „Producent wódki wytnie tysiąc drzew?” podnosi sprawę przejęcia przez Destylarnię Polmos dwóch hektarów ROD „Drożdżownia” w Bieżanowie, która chce w ich miejsce wybudować osiedle. - Działki są cenne przyrodniczo i krajobrazowo - alarmują ekolodzy, a w NSA o odzyskanie kontroli nad terenem walczy OZ Małopolski. O historii obrony ROD „Drożdżownia” przed likwidacją można przeczytać na stronie pzd.pl: Francuski koncern walczy z działkowcami
  • Tygodnik Poradnik Rolniczy w dniu 14 sierpnia br. w rubryce „Prawnik odpowiada” publikuje porady dr Anety Suchoń z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w których radzi jakie zachować odległości sadzenia drzew i jak rozwiązać problemy sąsiedzkie na działkach.  O szczegółach przepisów prawnych w tej materii i ich wykładni można przeczytać na stronie PZD.pl w artykule: Nowy Regulamin ROD
  • ZwykleZycie.pl w dniu 16 sierpnia br., opisując cuda warszawskiego Grochowa w artykule „Przewodnik po Grochowie” zachęca do odwiedzenia ROD przy Alei Waszyngtona: „Tu znajdziecie odpoczynek i spokój, z dala od zgiełku. Ogromnym skarbem są wyjątkowo mili mieszkańcy. Moim ulubionym wspomnieniem stamtąd było spotkanie z panią, która zawiesiła na płocie kilka siatek z jabłkami z własnego ogródka i prosiła, żebyśmy zabrały ich jak najwięcej. Między nami, spacer będzie niezłą gratką dla fotografów, bo te ogródki, to miejsce niesamowicie estetyczne. Aż trudno uwierzyć, że w środku miasta znajduje się coś tak bajkowego!” – pisze portal.
  • Express Ilustrowany w dniu 20 sierpnia br. w artykule „Wsparcie działkowców z budżetu miasta” dzieli się z działkowcami dobrą wiadomością: Rodzinne Ogrody Działkowe na terenie Łodzi będą mogły ubiegać się o pieniądze z budżetu miasta. Projekt uchwały w tej sprawie, przygotowanej przez władze miasta, trafił do biura Rady Miejskiej i ma być rozpatrywany na sesji 31 sierpnia. Dotacje miejskie będą mogły być przeznaczone na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej i będą przyznawane co roku w formie konkursu.
  • Podkarpackie Echo Dnia w dniu 22 sierpnia br. w artykule „Rodzinne Ogrody Działkowe na Nadolu świętowały 35-lecie działalności” relacjonuje jubileuszowe obchody Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Nadole” w Tarnobrzegu. Działkowcy zadbali zarówno o najmłodszych, jak i najstarszych uczestników imprezy. Złoty puchar został wręczony nestorce Helenie Złotek, która jest najstarszym działkowcem w regionie.
Opr. MB

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.